Rüyada Yol Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada yol görmek ne anlama gelir sayfamızda, çok fazla gördüğümüzün rüyalardan birisi olan yol ile ilgili rüyalar ve yorumları yayınlanmıştır.

Rüyada Yol Görmek

Tek şeritli ve düz yol şeriata (İslam dini ve bu dinin koyduğu prensiplere), tali ve çok yollar dine sonradan sokulan bid’at ve hurafelere, ana yola çıkan tali yol, insanı hakka götüren iş ve fiillere, doğru yolu bulmaya, İslamla şereflenmeye, günahları terk etmeye, yol olduğu halde bunun dışında yürümek dinen bozukluğa, yolunun kesilip, eşyalarının alınması dostundan dolayı sıkıntıya girmeye işarettir.

Yol, sanatta kendine özgü ekol oluşturmaya, ilerlemeye, yoldan çıkmak haktan uzaklaşmaya, yolunu kaybetmek sapıklığa, tekrar bulursa selamete ermeye, yoldaki zararlı şeyleri kaldırıp atmak hayır işlemeye, yola işemek yahut zarar verici şeyler atmak insanları eli ve diliyle incitmeye, gizli yol gurur ve kibire delalet eder.

Rüyada dar veya taşlı yolda yürümek, bazı kavgaların başınızdan geçeceğine işaret eder. Kenarları çiçekli bir yol görmekse, aşk yaşamınızda güzel bir ilişkiye başlayacaksınız demektir. Dar veya taşlı bir yolda yürümek, birtakım tartışmalar yaşayacağınızı, kenarları çiçeklerle dolu bir yolda yürümek ise uzatmalı bir ilişkinin sonunu gösterir. Ferah, aydınlık güzel bir yol sonu hayırlı ve sevinç verecek bir yoldur. Arkadaşla birlikte yürümek, mutluluk, güzel bir aile hayatı ve anlayışlı bir kişiyle evlilik habercisidir. Yol ağaçlıklı ise kısmettir.

Rüyada yol görmekRüyada yol görmek, hayra delalet eder. Arazi bahsinde söylediğimiz gibi, büyük ve geniş bir cadde hidayete, eğri büğrü, arızalı yollar, küfür yollarına delalet eder.

Yolda kolaylıkla yürümek, eğer yol cadde ise, tövbeye nail olarak hidayete; zorla yürümek hidayete davet edildiği halde, gitmemekteki ısrara; caddeden küçük ve eğri büğrü yola geçmek, İslam’dan uzaklaşmaya, küçük ve zor yoldan büyük caddeye çıkmak, genişliğe ve aydınlığa işarettir.

Abdülgani Nablüsi’ye göre, rüyada yol, şeriat ile tabir olunur, Rüyada yolun üzerinde değil de baska tarafında yürüdüğünü gören, delalete düşer. Yolda karşısına bir yol kesici çıkıp da eşyasını aldıklarını gören, bir dostu tarafından zarara uğrar. Taşlık bir yolu hükumetin açması ve düzeltmesi o yerde adaletin geçer olmasına delalet eder.

Doğru yol ve cadde, rüyası, Allah(c.c)’ın kitabına, sünnete inananlarla tabir edilir, öyle bir cadde üzerindeki kendini gören hidayete erişir, asi ise tövbe edip halini düzeltir, kafir ise İslam olur.

Çeşitli yollar görmek, karışıklığa; birbirine benzer yollar görmek, küfür ve gama delalet eder. Bir başka rivayete göre de: Rüyada tek şerit halinde yol görmek, şeriata, çeşitli yollar dinde olmayan bidatlara işarettir. Rüyada yolun dışında yürüdüğünü gören kimsenin, dini bozuktur.

Rüyada yolu kesildiğini ve eşyalarının alındığını gören kimse, dostundan dolayı sıkıntıya girer. Rüyada devlet reisinin sarp bir yolda yürüdüğünü görse, o yerde adaletinin icra edileceğine işarettir. Rüyada görülen doğru yol, Allah(c.c)’ın kitabına, Peygamberin(s.a.v) sünnetine veya bir şeyhe ya da bir öndere uymaya işarettir.

Denizde yol göstermek, sıkıntıdan kurtulmaktır. Yol, kocaya gitmiş bir kadındır. Yol, helalinden olan bir kazançtır. Yol, insanin ona uymakla kurtulacağı doğruluk ve herkesin gideceği ölüm yoludur. Rüyada yol üzerinde doğru bir istikamete doğru gittiğini gören kimse, dünya adamı ise kazançlı bir ticaret yapmaya başlar. Rüyada görülen gizli yol, kibir ve bid’attir.

Rüyada Dağ Yolu Görmek

Rüyada dağ yolu görmek sıkıntı ve gurbetle yorumlanır. Rüyasında bir patikadan yürüdüğünü görmek gurbete çıkacağına, bir patikadan aşağı inmek, gurbetteki bir yolcusunun geleceğine, bir patikada yol ortasında durup uzaklara baktığını görmek, sıkıntıdan kurtulacağına, bir dağ yolunda yürürken yorulduğunu görüp bir kenara çöktüğünü görmek, rakipleri tarafından aldatılacağına işarettir.

İlgili Makaleler

Rüyada görülen dağ yolu hile yapmaya ve aldatmaya da işarettir. Sıkıntılardan ve üzüntülerden kurtulacağınıza ya da başkalarına karşı düzenbazlığa işarettir.

Rüyada Yoldan Sapmak

Bu rüyayı yorumlamak için rüyanın nasıl görüldüğünü bilmek gerekiyor. Yoldan sapmak burada mecazi anlamda mı yoksa gerçek anlamında mı kullanılmış bakmak gerek. Gerçek hayatta nasıl kötü bir şey ise bu rüyada da aynı anlamı içermektedir. Rüyada yoldan sapmak nedir yorumu sizlerle bu yazımızda olacaktır arkadaşlar. Bu rüyayı gören kimse dikkatlice en ufak detayına kadar hatırlamalıdır çünkü söylemediği hatırlamadığı bir şey ters anlamlar yorumlar yapılmasına da sebebiyet verebilir.

Rüyada bir aracın yoldan çıktığını görmek; rüyada seyir halinde bir trenin raydan çıktığını görmek; iş ve dünyalık işlerinizin bozulacağına, niyet ve amelde zayıflık ve yalancılığa, yanlış davranışlara ve itikat bozukluğuna delalet eder.

Rüyada yoldan saptığını görmek; işlerinizin bozulacağına, ticaret ile uğraşıyorsanız, zarar edeceğinize, memur iseniz; terfi durumunuzun tehlikede olduğuna, bulunduğunuz mevkide bir tehlike atlatacağınıza, bekar iseniz; sevdiğiniz kimse ile aranızın açılacağına, küçük bir tartışma yaşayacağınıza, evli iseniz; aile içinde çıkacak bir huzursuzluğa delalet eder.

Rüyada eğri, büğrü bir yoldan çıkıp, düz ve doğru bir yola girdiğini görmek; dinde salaha, güzel ahlaka, hidayete ermeye, kitap ve sünnete uymaya, dinde güzelliğe delalet eder. Rüyada, düz bir yoldan saptığını gören kimsenin, hak ve hidayetten uzaklaşmasına işarettir. Eğri bir yoldan saptığını gören kimse ise, sapıklığı terk ederek doğru ve düzgün hareket etmeye işarettir.

Rüyada bir devlet reisinin yoldan çıktığını görmesi; makamından ayrılacağına, devlet işlerinde çıkacak karışıklığa, bulunduğu mecliste küçük düşeceğine dikkatli olması gerektiğine önemli bir uyarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir