Aşkın Fiziği: Aşkın Fiziksel Belirtileri ve Etkileri

Aşkın fiziği: Aşkın fiziksel belirtileri ve etkileri sayfamızda, kişinin aşık olması sonucu vücudunda oluşan değişimleri ve halleri ele alacağız.

Bir ilişkinin başlangıcında, sinir sisteminiz ve hormonlarınız aşk boyunca bir dizi büyüleyici kimyasal reaksiyon oluşturur. İster bilinmeyen bir tarihte, ister İnternet ile, hatta bir çöpçatan aracılığıyla yeni biriyle tanışmak ve onun için duygular geliştirmek, vücudumuzda garip fiziksel işaretlerin belirtileri ile anlaşılır.

Aşkın fiziği mi olur demeyin evet bal gibi de aşkın fiziği olur. Bu yazımızda aşkın fiziği hakkında bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Aşkın Fiziksel Belirtileri

Aşkın Fiziksel Belirtileri

Aşkın fiziksel belirtileri ile madde madde vücudunuzda oluşacak olan farklı değişimleri bu yazıda toparladık. Birisine aşık olup olmadığınızı anlamak için kalbinizi dinlemek yeterlidir ancak diğer etmenlere de bakmakta yarar vardır.

Biriyle bir şekilde tanıştınız ama ona karşı hislerinizde emin değilseniz, kendinizde olan davranışlarınızı gözlemleyerek duygularınızdan emin olabilirsiniz. Neyse fazla uzatmadan işte aşkın fiziksel etkileri.

1. Aşık olmak uyuşturucu bağımlılığı gibidir.

Aşık olmanın insan üzerinde, ona karşı bağımlılık hissi uyandırdığını söyleyen uzmanlar, hatta kişinin acı duygusunun azalacağını söylemişlerdir. Hatta bunu bir araştırmayla açıklamaya çalışayım.

Sevilen birinin resmine bakmak, normal bir tanıdığın resmine bakmaya kıyasla, orta dereceli ağrıyı yaklaşık %40 oranında azaltmıştır. Hatta şiddetli ağrıyı da yaklaşık %10 ile 15 oranında hafiflettiğini uzmanlar belirlemişlerdir.

2. Kendinizi sarhoş gibi hissedersiniz.

Aşk hormonu olan oksitosin ile alkolün etkilerini inceleyen bilim adamlarına göre, ikisi de aynı etkiyi vermektedir. Kısaca aşık olursanız kendinizi sarhoş gibi hissedersiniz. Bunun sebebi de aşk hormonu oksitosin sayesindedir.

3. Uykusuzluk ve iştahsızlık sorunu yaşarsınız.

İnsanlar ilk aşık olduklarında iştahsız olurlar ve geceleri uyku sorunu yaşarlar. Bunun sebebi de aşkın verdiği korkuyla mücadele eden stres hormonunun serbest kalmasıdır. Stres hormonu mideyi doldurur ve iştahsız olmanıza sebep olur.

4. Yanaklarınız kızarır, avuç içiniz terler ve kalp atışlarınız hızlanır.

Bu gayet olağan bir durumdur çünkü kişi aşık olduğu birisinin yanında ilk zamanlarda yanaklarının kızarmasını engelleyemez. Hormonlar sayesinde de avuç içleri terler ve kalp atışları da hızlanır.

İlgili Makaleler

5. Geleceği planlamaya başlarsınız.

Birisiyle tanıştığınız anda onunla beraber tatil yeri, düğününüzün nasıl olacağı, yaşlandığında nasıl görüneceği gibi hayaller kuruyorsanız geçmiş olsun diyebilirim çünkü aşıksınız. Yeni tanışılan birisi hakkında gelecek planları yapmak aşkın etkilerinin sonucudur.

Aşkın fiziksel etkileri ile ilgili yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Nazlim.NET

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. bende diyorum bir terslik olmalı fizik hocası dersi anlatırken pembe hayaller niye beni buluyo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir