Aşkın ve sevginin yol haritası

Aşkın ve sevginin yol haritasıAşkın ve sevginin yol haritası

Bence en önemli konulardan birisi ve herkes bu konu ile ilgili bilgilenmeli. Çünkü karmaşık yaşıyoruz hayatı. Bir gün sevdiğimiz şeyi ertesi sevmeyebiliyoruz. Hayatımıza yön veren şeyler değişkenlik gösteriyor. Haritalar konusunda bilgi sahibi olmanıza gerek yok arkadaşlar. Aşkın sevginin yol haritasında önce aşkın yol haritasını sonrada sevginin yol haritasını öğreneceksiniz.

“Büyük aşklar nefretle başlar” fenomeni hangi duyguya mazeret olarak yaratılmıştır bilmiyorum ama her aşkın karşımızdaki insanı mükemmel veya mükemmele yakın görmemizle başladığı gerçektir.

Aşk gerçekten de gözümüzü kör eder ve inanılmayacak kadar şanslı olduğumuzu ve tam da istediğimiz insanı bulduğumuzu düşündürür bize. Oysa karşımızdaki insanda yücelttiğimiz özellikler aslında kendi benliğimizde sahip olduklarımız ya da en azından olmayı arzu ettiklerimizdir. İnsanlar, kendi sahip oldukları özelliklere sahip insanları beğenir ve onaylarlar.

Aşık olduğumuz insanın her davranışı bizim için kusursuzdur ve dışarıdan gelen tepkilere de mazeretlerimiz hazırdır zaten;

Aşık olduğumuz insan “kaba” değil, açık sözlüdür.

Aşık olduğumuz insan “cimri” değil, tutumludur.

Aşık olduğumuz insan “sorumsuz” değil, yüreği yaralıdır…


İlişki ilerledikçe mazeretler kımıldamaya, altında yatan çıplak gerçekler aralanmaya başlar. Fakat gerçeklerle yüzleşmek de her zaman kolay değildir. Evet aşık olduğumuz insan zaman zaman kaba, sorumsuz hatta biraz da cimri olabilir ama kim mükemmeldir ki zaten? Bu saatten sonra yeni bir ilişki kurulsa, onda da sorunlar olmayacak mıdır?

Zaman geçip de aşk, başka gözleri kör etmek için uçup gittiğinde çıplak gözlerimizde hayal kırıklıkları ve tükenmişlik alır yerini. En baştaki “aşığım” parıltıları bu defa yerini “yanılmışım” ve “değmezmiş” gözyaşlarına bırakır.

Oysa değişen aşık olduğumuz insan değildir. Sadece bizim ona bakış açımız değişmiştir.

Şairin de dediği gibi, “seversin, kavuşamayınca aşk olur” belki de.

İlgili Makaleler

Aşkı sevgiden ayıran duygu acı mıdır gerçekten?

Gerçeklerin kabul edilmediği, kör gözlerle baktığımız hiçbir ilişkide ne sevgi ne de aşk barınabilir. Her ilişkide, ister adı aşk olsun ister sevgi, ilişkinin sürekliliğini sağlayan “saygı”dır. Kendisine saygısı olmayan bir bireyin, başkasına saygı duyması da imkansızdır.

Siz kendinizi sevmiyor ve kendinize saygı duymuyorsanız başka birinin sizi sevmesini nasıl beklersiniz?

Hayatınızın merkezine kendinizi koyun. Kendinizi sevin ve saygı duyun. Siz hakkettiğinize inandığınızda, kalıcı sevgi de aşk da sizi bulacaktır zaten.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir