İlk Bakışta Aşkın Sırrı

İlk bakışta aşkın sırrıİlk Bakışta Aşkın Sırrı İlk Bakışta Aşk Mı Olur?

Ben bu konuya pek katılmıyorum ama uzmanlar araştırmalar yapmışlar ve gerçekleri bulmaya en doğrusu hangisi öğrenmeye çalışmışlar. Sizde bu yazımız ile birlikte öğrenmiş olacaksınız. İlk bakışta aşk nasıl anlaşılır bilmiyorum ama genelde bu şekilde aşık olanlarda aynı şeyler gözlenmiş arkadaşlar.

İlk bakışta aşk kelimesi çoğu zaman bazen bilerek bazende bilmeden kullandığımız kelimeler arasındadır. Peki ilk bakışta aşık olanların sırlarını biliyormusunuz. Buyrun;

ABD’de yayımlanan yeni bir kitap bu tip ilişkilerin beş şarta bağlı olduğunu öne sürüyor. İşte Rom ve Ori Brafman’ın “Click” isimli kitabına göre ilk bakışta aşkın beş evresi:

1- Kırılganlık: Hızlı oluşan bir ilişkinin temelinde karşı tarafın da en az kendiniz kadar kırılgan olduğunu görmek yatıyor. Kişi bir konudaki kusuruna dürüstçe söylediğinde karşı tarafla daha dürüstü bir ilişki kuruluyor.

2- Yakınlık: İki insanın ofiste masalarının birbirine yakın olması ya da aynı yerde yaşıyor olmaları onlara konuşacak ve yakınlaştıracak daha çok konu verir. Birisini ister istemez hayatımızda her gün gördüğümüz insanlar arasına girmesi onunla beraber olunma istediğini arttırıyor.

3- Çekim gücü: Kendinize güvenmek ya da güzel hissetmek, diğer tarafın fark edeceği bir çekim gücü oluşturuyor. Bu da karşı tarafla anında iletişim kurmayı kolaylaştırıyor.

4- Benzerlik: “Zıt kutuplar birbirini çeker” doğru bir varsayım değil. İnsanlar uzun süreli ilişkilerde kendilerine benzeyen kişileri ararlar.

5- Ortam: Aynı tarzda sıkıntıları yaşamak ve paylaşmak insanları daha da yakınlaştırıyor.

İlk bakışta aşk nasıl anlaşılır

KADIN

1- Konuşurken karşısındaki erkeğin gözlerinin içine bakarlar. Bakmalarının sebebi erkeğin gözlerindeki aşk ışıltısını görme çabasıdır. Evet, bilimsel olarak kanıtlanmış böyle bir ışıltı var.

İlgili Makaleler

2- Kadınların gözbebekleri büyür. Bunu karanlık ortamlarda fark edebilmeniz pek mümkün değildir. Ancak eğer bir iş ortamında, bir toplantıda, okulda, kısacası gün ışığında meydana gelen karşılaşmalarda bunu görebilirsiniz. Büyümüş gözbebekleri karşı cinse çekici gelir. Kadınlar biraz da bu nedenle gözlerini ön plana çıkarmak ister.

3- Kesinlikle yanakları kızarır. Stres, utanma veya kaygı sonucunda vücutta aniden oluşan yüksek ısı, derinin yüzeyine yakın kan damarlarını genişleterek atılmaya çalışılır. Kadın, kendi duygularını ele vermemek için stres yaşar. Bu stres de yanak kızarıklığı olarak dışa vurur.

4- Ses tonunu sizinkine göre ayarlamaya çalışır. Böyle yaparak size uyum sağlayacağı mesajını verir.

5- Sizden biraz uzaktaysa doğrudan bakış fırlatmak yerine başını eğerek bakar ya da tesadüfen bakışlar karşılaşmış gibi davranır. Bu, yine duygularının anlaşılmasından çekindiği için ortaya çıkan bir davranıştır.

6- Konuşurken eli yüzüne ve genellikle saçlarıyla boynuna gider. Bu, aslında cinsel bir aktivitedir. Özellikle boyna dokunması, cinsel arzunun göstergesidir. Kadın boynuna dokunarak karşısındaki insanı çekici bulduğunun sinyalini vermektedir.

7- Yüzünün yanısıra takılarıyla da oynar. Bu, onun ellerini, kollarını nereye koyacağını bilememesinden kaynaklanır.

8- Avuç içlerini karşısındaki erkeğe doğru açık tutar. Bunun anlamı, “Senin duygularını karşılamaya hazırım”dır.

9- Bir şeye gülüyorsanız o da sizinle birlikte güler.

10- Kadın, o erkeği ilk gördüğü anda kısa süreli olarak kaşlarını kaldırıp indirir ve bunu da belli belirsiz bir gülümseme takip eder. Bu, beyninin irade dışı verdiği bir tepkidir. Bu hareketleri yakalayabilmeniz zordur ama imkansız değildir.

11- Kalabalık bir ortamda olsa dahi bir kadın hedefe kilitlenir. Sadece ilgisini çeken erkekle konuşur, onun üzerine yoğunlaşır. O ortamdaki başka herkesi çok rahatlıkla unutabilir.

12- Kadın, karşısındaki erkekle konuşurken gözlerini normalden daha çok kırpıştırır. Kirpikleri telaşla hareket eder. Bu söyleyeceklerini toparlamaktaki endişesinden kaynaklanmaktadır.

ERKEK

1- Erkek, aşık olduğu kadının bakışlarını yakalamaya çalışır. Kadın gibi çekingen de davranmaz, gözlerini dikip dakikalarca bakabilir. Kadının gözlerini yakaladığı an önce kısa bir süre bakışlarını kaçırır ama sonra tekrar bakmaya başlar. Amacı, sizin de ona bakıp bakmadığınızı bilmektir.

2- Karşı karşıya konuşurken erkek mutlaka kadına dokunmaya çalışır. Omuzuna, koluna… Ama bunu aşırı bir şekilde değil ‘arkadaşça’ yapmaya özen gösterir. Kadının vereceği tepkiyi ölçmek istemektedir.

3- Konuşurken sık sık saçlarını düzeltir. Kendisini kadına çekici göstermeyi amaçlamaktadır. Saçın düzgünlüğü erkek için önemli bir ayrıntıdır.

4- Kravatını ya da kravatı yoksa gömlek yakasını sık sık düzeltir. Düzenli olduğunu, giyimine ve bakımına özen gösterdiğini anlatmak ister.

5- Vücudunu kasar. Gögüslerini şişirmeye çalışır.

6- Yüzünde sürekli bir gülümseme yaratmaya özen gösterir. Kadını dinlerken verdiği tepkiler abartılıdır. Örneğin kadın şaşırtıcı bir şey söylediğinde herkesten daha fazla hayret eder, komik bir şey anlattığında abartılı kahkahalarla güler.

7- Konuşurken karşısındaki kadına doğru eğilir. Kendini anlatma kaygısı vardır. Söylediklerinin net anlaşılmasını ister.

8- Kadınla konuşurken gözlerini kısar. Bu, “Dikkatimi sana veriyorum” anlamına gelir.

9- Eli sık sık çenesine gider. Böylece ciddiyetini göstermeyi amaçlamaktadır.

10- Başparmağını kemerine geçirir. Bunun nedeni de tıpkı kadında olduğu gibi ellerini kollarını koyacak yer bulamamasıdır.

11- Kadınlardaki gibi yüz kızarmasına rastlanabilir. Ama bu her erkekte olmaz. Daha çok utangaç karakterli erkeklerde rastlanır.

12- Ses tonunu kadınınkine göre ayarlamaya çalışır. Kadın konuşurken araya girmez, ille araya girmesi gerekiyorsa kadının ses yüksekliğinden daha alt seviyede bir tonda konuşmaya özen gösterir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir