Platonik Aşk Ne Demek? Karşılıksız Aşk Belirtileri

Platonik aşk nedir ve belirtileri nelerdir? Karşılıksız aşk hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler bu yazımızda.

Platonik aşk sayfamızda Platonik nedir ve karşılıksız aşk üzerine örnekler vererek açıklamaya çalışacağız sizlere. Okul, yazlık, iş yeri, mahalle ve araçlarda kişinin başına platonik aşk hakkında da bazı yazılar açıklamalar yapacağız.

Platonik Aşk Ne Demek?

Platonik Aşk Ne Demek?

Platonik aşk, sekülerlikten çıkarak tinsele dönüşen aşk anlamına gelir. Ünlü düşünür Platon’un adından gelir. Günlük Türkçe’de, karşılığı sorgulanmayan aşk anlamında kullanılır.

Aslına göre gerçek sevgidir. Fiziksel doyum için değil, yani ilişkide olunan kişiyle gezmek, dolaşmak, öpüşmek vb. yapılabilir ama bu sayılanların yanında seks şart değildir. Kişinin kendisinin kendi olduğu için ona aşık olma durumudur.

Platonik aşkta, insan bir kişiye aşık olurken, diğeri aşık olmaz. Yani tek taraflıdır. Tasavvufta buna “müşahhas””tan “mücerret”e ulaşma denir ki, divan şiirinde çokça işlenen bir konudur.

Onu görmek bile sizi heyecanlandırırken, o sizin yanınızdan, geçip gider. Siz heyecandan sapır sapır titrerken, o işiyle meşgul olur. O sizin için hayatınızdaki en önemli kişiyken, siz onun için sıradan birisinizdir. Hem aşık, hem de salak hissedersiniz kendinizi. Davranışlarından, konuşmalarından işaretler alıp, umutlanır, bozulur, küsersiniz.

Platonik Aşk Belirtileri

Platonik Aşk Belirtileri

Platonik aşkın belirtilerini öğrenmenin en kolay yolu kendinize bu soruyu sormaktan geçer. Gerçekten sizin için bir arkadaş mı yoksa arkadaşlıktan öte bir şey olarak mı görüyorsunuz onu?

 • Ne kadar karmaşık işler yapsanız bile Onu düşünmeden yapamazsınız. Aklınızın bir köşesinde mutlaka o vardır.
 • Onunla yolunun kesişmesi için elinizden geleni yapar gerekirse bütün planlarınızı iptal edersiniz.
 • Onun yanında normal davranamazsınız. Kendiniz yerine bambaşka birisi olursunuz.
 • Yaptığı her hareket size bir mesajmış gibi gelir ve bunlardan anlamlar çıkarmaya çalışırsınız.
 • Onunla beraberken çok sakar olursunuz. Eliniz ayağınıza dolaşır.
 • Onu düşünmeyeceğim diye kendine söz verdiğin halde dakikalar içerisinde yine kendini onu düşünürken bulursunuz.
 • Her hareketine mimiğine hatta esprilerine bile bayılırsınız. Kimsenin komik bulmadığı fıkraları sizi gülmekten kendinizden geçirir.
 • Rüyalarınızda devamlı onu görürsünüz.
 • Onun size karşı yaptığı en ufak bir hareket aklınızda bin türlü anlam çıkarmanıza sebep olur.
 • Başkalarının istekleri sizi çileden çıkarırken onun isteklerini can ata ata yaparsınız.
 • Hatalarını görmezden gelir devamlı onun en güzel yanlarını düşünürsün.
 • Mantığınızı ve beyninizi asla kullanamazsınız. Kalbiniz tamamen kontrolü ele almıştır.
 • Onun ilgilendiği şeylere karşı, eskiden hiç umurunda olmasa bile sende ilgi duymaya başlarsın.
 • Ne kadar acı çekerseniz çekin, ne kadar unutmak isterseniz isteyin, onu bir daha görmek için dayanılmaz bir arzu duyarsınız.
 • Eninde sonunda bir gün sizinle olacağını düşünürsünüz.
 • Onun yanında öz güvenini yitirir bambaşka birisi haline gelirsiniz.
 • Tüm odak noktanız odur. Ondan başka sizi kendine bağlayacak bir şey yoktur.
 • Onun negatif yanının hiç olmadığını düşünür ve kendinizi böyle kandırırsınız. Hatta karşında bile tasvip etmediğin durumlara girse hep iyiye yormaya çalışırsınız.
 • Onunla yaptığın en ufak bir şey seni dünyanın en mutlusu yapmaya yetebilir.
 • Onunla iletişime geçmek için türlü türlü bahaneler bulmaya çalışırsınız.

Platonik Aşkın Evreleri

Platonik Aşkın Evreleri

Platonik aşk zaman içerisinde çeşitli evreler geçirir. İlk başlarda normal giden her şey zamanla acılı bir hal almaya başlar. Sonunda da yaşadığı onca şeye isyan derecesine gelebilir. Biz buna kişinin kendisiyle yüzleşmesi diyoruz. İşte bu aşk ne zaman biter ve ne kadar sürer diyenlere de cevap aslında burada gizlidir. Şimdi sizlere platonik aşkın evrelerinden bahsedeceğiz.

 • 1. Bu aşk tek taraflı sadece ben seviyorum evresi.
 • 2. Eninde sonunda oda beni sevecek evresi.
 • 3. Oda beni seviyor evresi
 • 4. Bütün her şey yalanmış kendimi kandırmışım evresi.

Belki okumak isterseniz işte platonik aşk sözleri

Platonik Aşkın Nerelerde Yaşanır?

OKULDA
Bu en klasik platonik ask mekanlarindan biridir..Zamanimizin çogunu burda geçirdigimiz için tabiki.Ders disindabi çok konuda da zihnimizi çalistiririz.Asok olunan kisi kiz yada erkek olsun genelde üstsiniflardandir.Ama yasisizden fazla büyük olmaz,bi kaç yas yeterlidir bunun için.Platonikaskin karizmatik hareketleri vardir,suratina bakmaya doyulmaz.Eger bu sahis okul takimlarindan birinde oynuyorsa mutlaka hermaçina gidilir,hayran hayran seyredilir.Belli edilmesede ‘bi gün mutlaka benim olcaksin’ diyeiçten bagrilip durulur ve hirs yapmak da ihmal edilmez.Hatta bazen bu düsünce abartilip kendisiyle konusacakkadar saçmalamaya baslanabilir.En büyük yikim bi gün gelip de platonik askin kendisinesevgili bulmasidir,insan tarif edilemez duygular içerisine girer,’beni nasil aldatirsinsen’diye bagirilan anlarin hayalleri kuruluruyuz olunur.size tavsiyem platonik askinizi eger iliski imkansizgözüküyorsa uzaktan seviniz,taskinlik yapmayiniz efendi olunuz.

YAZLIKTA
Her yazin mutlaka bi favori tipi vardir.Fakat eger yoksabu eksiklik çevre sitelerden giderilerek,platonik ask olayi baslar.Genelde yazliktaki platonik asklarda yas farki muazzam olur.Yani ölee bi yas farki diil 5-6 yas gibi hayatta gerçeklesmeyecek hayaller pesinde kosturulur.Platonik askin her hareketi takip edilirhatta büyük umutlarla tanisilir.O size ‘ayy ne sirin sey bu’ gözüyle bakarken sizin içinizde atesler yanar,volkanlar patlar.Yazligin diskosu felan varsa kendisine dans teklifi yapilir,eger kabul ederse kesin kibarligindandir yoksa baska bi sey düsünmez.fakat biz yinede gelin güvey oluruz,tribe gireriz.Yazliktaki platonik aski sadece begenmekle yetininiz,kendi yasitlarinizin pesinde konusunuz,denize giriniz günesleniniz…

IS YERİNDE
Is yeri platonik aslara en az rastlaninan kategoridir sanirim.Yani daha rahat bi ortam oldugu için,bi de tabi yas büyük oldugu için platonik aski gerçege döndürme çabalari maximuma ulasir.Hee ama tabiki bu sahispatronsa onu bilemicem.Fakat bunun disindakiler için konusacak olursakönce begenmekle baslar olay sonra hareketleri takip edilir,bi sekilde tanisilip,muhabbet edilir.Gerisi ise insandan insana degisir.Fakat bazi durumlardaaskin karsilik görmeyince anlasilarak ‘eniyisi ben onu uzaktan seveyim,böyle daha güzel ‘ gibi kandirmacaya gidilir.Ya kardesim madem uzaktan sevecen hiç sevme yada git pat pat söyle ne istiyosan.Tavsiyem rahatolmaya çalisiniz is arkadasligi ayagina sadik kalarak bir strateji belirleyinizgörüsmeleri is disina tasiyiniz,tasiyamazsaniz vazgeçin sonra tekrar dememe yoluna gidiniz.Belki istediginizi elde edebilirsiniz….

MAHALLEDE
Mekan itibiriyle mahalldede platonik ask olayina çok rastlanir.Sonuçta oturdugunuz yer oldugu için elbette insanin gözü güzel insanlara takilir.Fakat bu olay ilk bahar ve özellikle de yaz mevsiminde meydana gelir.Çünkü o zaman tatildir,herkes disaridadir,tanisma,imkanlari daha çoktur.Hi sunuda belirteyim bu olay daha küçük yaslarda olur.Yani büyüdükçe mahalleye az takildiginiz için,kimsey, göremez takip edemezsiniz.Genelde platonik olarak asik oldugunuz kisi sizin arkadasinizdir,beraber oyunmoyun oynarsiniz,sevgilim felan diye sakalasirsiniz ama bu size gerçekmis gibi gelir bi zaman sonra o ise takamaz bunu,sizi igrenç bi sekilde arkadas olarak görür,hatta düsüncelerini ögrenirse kizar,ayip ettin felan diyerek saçmalar.istemiyosan söylede bilelim kardesim,ölee arkadas ayagi yapma dalga geçer gibi !!! Di mi yani ? Benim de en çok uyuz oldugum olaylardan biridir,basima gelmistir.Tavsiyem platonik askiniza , fazla arkadas ayagi yapma firsatu vermeden çotanzzz diye söyleyin hislerinizi,istemezse üzülmeyin…..

TOPLU TASIMA ARAÇLARINDA
Okullara giderken çogumuz toplu tasima araçlarini kullaniriz.Hatta okul servisini de bunlarin içine katacak olursak,her gün,her sabah gördügümüz ve asok olmaktan kendimizi alamadigimiz kisiler vardir.Bunun en büyük sebebi ayni sekilde güne basliyor olmamiz olabilir,kader ortakligi hesabi.Yanyana oturmalar, karsisina geçip kesmeler,arkadaslari ile tanismalar,bi yolunu bulup konusmalar gibi bir sürü taktik uygulanir kendisi ile tanismak için .Oluru en yüksek platonik ask budur.Çünkü ortam çesitli bahanelere çok müsaittir.Tavsiyem umudunuzu kaybetmeyiniz,aradan seneler geçse bile..Bakarsiniz sizde onun platonik askisinizdir..Kim bilebilir???? Israrla devam edin

ÜNLÜLERDE
Offff en geyik platonik asktir..Fazla bahsetmeye gerek yok,ünlülerden herhangi biri deli gibi begenilir resimleri falan kesilir,tüm hayati ezberlenir,oniunla yatilip onunla kalkilir,sevgililerine uyuz olunur,onunla beraber hayaller kurulur ve daha bir sürü ..Hatta bu ünlü bi sarkici ise ; mümkünse konserine gidilip deliler gibi bagirilir,hatta bayilanlar olur..Tüm sarkilari ezbere bilinir.tabiki gerçeklesmesi çok zor bi asktir,zaten heyecanida platonik olmasidir.

Peki ya sizin platonik aşkınız varmıydı, bizimle paylaşabilirsiniz merak etmeyin bizden sır çıkmaz. Aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz paylaşmak için.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Ben 12 yıldır pilotanik aşığım hala bir çözüm yolu bulamadım ne unutabiliyorum nede bıraka biliyorum bir türlü ikna edemedim

 2. Benimkide Karsılıksız aşk..
  Onu sevdiğimi Biliyor Ve Oda beni sevdiğini söylüyor ama beni sevmedigini çok iyi biliyorum çünkü o baskasını seviyor onu unutmak içinde bana beni sevdiğini söylüyor..
  Ben çok aşığım hergünüm ağlamakla geçiyor sürekli aklımda olmuyor çıkaramıorum aklımdan bilmiorum ben çok kötüyüm.

 3. divane aşk öyle brşey ki bazen sevdğini ne görrsün ne sesini duyarsn nede ona dokunablrsin

 4. benim de başıma geldi ama benimki çok faklı hiç kimsenin kine benzemez ben o insanı hiç görmedim sesini duymadım ama deli gibi sevdim netten tandım .aşk nedir bilmezdim hata aşka inamazdım bile,yemdem içemden kesildim bir yılda 15 kılo verdim aklımda hep o gecem o gündüzüm o ama hiç görmedim sadece ve sadece çok sevdimmm önce bana sevdğini söyledi sonra benim başak bir sevgilim var dedi ona nette yazareken elerim titrerdi çok seviyorum o beni sevmesede 2 yıl sürdü ama artık eskisi kadar düşünmüyorum bazen aklıma geliyor sizce bu aşk mı

 5. çok kötü bişey platonik aşk bnm mahalledendii hep bi bahane bularak dışarı çıkıp hep hersaniye onu görmek isterdimm … :)))

 6. MAHALLEDEKI PLATONIK AŞKIMI GÖREBILMEK ICIN DAHA KAÇ KERE BAKKALA GİDİP SAKIZ ALMALIYIM 24 YAŞINDA KOSKOCA KIZIM YAA =))

 7. yha bu plotonik aşk denilen şeyyyyy nekka acı birşeyyyyyyyyyy allah kimsenin başına vrmsn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir