Bebeklerde gaz sancısı ve çözümü

Son Güncelleme: 14.09.2020 07:51

Bebeklerde gaz sancısı ve çözümü

Bebeklerde görülen gaz sancısı yüzünden bebekler rahatsız olurlar ve oldukça huysuzlaşırlar. Haliyle de bu durum ailelerine yansır ve bebekler kadar aileleride sıkıntı çekerler.

Birçok bebeğin gaz sorunu bulunmaktadır. Gaz bebekler i oldukça zor durumda bırakan bir sancıdır. Gaz sancısı olan bebekler ayaklarını yukarıya doğru çekerek ağlarlar. Genellikle bebeklerin dengesiz beslenmeleri gaz sancılarını artırmaktadır. Mesela şekerli su verilmesi, emziklerin bala ve pekmeze batırılması, doktor kontrolü olmadan erken ek gıdalara başlanması, meyve ve meyve sularının gerektiğinden fazla verilmesi ve yeterince olgunlaşmamış besinler gaz sancılarını artırmaktadır.

Bebeklerde gaz sancısı olmasının diğer bir nedeni de emziren annelerin yediklerine dikkat etmemelerinden kaynaklanır. Anne ne yer ve ne içerse anne süt ile birlikte bebeğe de geçer. Eğer bebek gün içerisinde devamlı hiç durmadan ağlıyorsa ve acısının tıbbi olarak bir açıklaması yok ise başka bir ifade ile sağlıklı ise bunu nedeni gaz sancısı olabilir. Gaz sancısı olan bebekler güçlerini bitirene kadar durmaksızın ağlarlar. Bu gaz sorununun önlenebilmesi için annenin gıdasına dikkat etmesi ve gaz yapıcı yiyecek ve içecekler den uzak durması gerekir.

Genellikle bebeklerde gaz olmaması için ne kadar çok önlem alınsa da yine de bu problemle karşılaşmamak kaçınılmazdır. Çoğunlukla bebeklerde gaz sorunu 3 ile 4 ay kadar sürmektedir. Daha sonra kendiliğinden geçmektedir. Aslında bunun yaşanması gereken bir gelişim süreci olduğunu bilmek ve paniğe kapılmamak gerekmektedir.

Bebeklerini emziren anneler gaz yapmaya neden olan bazı gıdalardan uzak durmalıdırlar. Mesela soğan, sarımsak,kuru fasulye, karnabahar brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon ,greyfurt, kafein içeren içecekler, çikolata,çay,bulgur,karpuz gibi gıdalar bebeklerde gaz oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bebeklerini emziren anneler bu tür gıdalardan uzak durmaya çalışmalıdırlar. Ayrıca bebek emzirirken tutuş şekli ve sigara içmekte gaz sancısına neden olmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Oglum 15 20
    gunden sora gaz sorunu cektık 4bucuk aylıken gabızlik sorunu cektık 5ay kadar fıtıl verydum kendın goternekadar aglamaktan harap olurdu doktor bır surup verdı allah sukur sorunarız bitı zebze corbası yapıp yedıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir