Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir?

Bebeğin altı nasıl değiştirilir? Sayfamızda, bebeğe zarar vermeden en kolay şekilde bebek altı nasıl temizlenir ve kaç saatte bir değiştirilmeli anlatılmıştır.

Dünyanın en narin ve güzel canlıları olan bebekler, büyüyene kadar altı bezlenerek hayatlarına devam ederler. Bir anne için bebek büyütmede en büyük sorun bebeğin altını değiştirmektir. Bunun dışında ki diğer her şey anneye çok eğlenceli gelebilir. Çünkü bebekler çok sık altlarını pisletirler ve temizlenmediği takdirde huzursuz olup, pişik olabilirler.

Yeni doğum yapan anneler bebeğin altı emzirmeden önce mi sonra mı değiştirilmeli sorusunu çok sorarlar. Uzmanların genel açıklaması bebeği emzirdikten sonra altını değiştirmenin daha uygun olacağıdır. Bu değiştirme esnasında bebeğin altı mutlaka su ile de temizlenmeli ve ardından kurulanmalıdır.

Bebeğin bezi kaç saatte bir değiştirilmeli sorusu da bize en çok gelenler arasındadır. Bebeklerin bacak araları ve kalçaları, özellikle uzun süre ıslak kaldığında çabuk tahriş olur. Bu nedenle, bebeğin altının 3 yada 4 saatte bir değiştirilmesi gerekir.

Gece uyurken bebeğin altı eğer temizlenmesi gerekiyorsa değiştirilmelidir. Aksi halde zaten bir süre sonra uyanacak ve size rahatsız olduğunu ağlayarak belli edecektir. Annelerin büyük bir bölümü gece bebeğini yatırmadan önce altını değiştirip ertesi güne kadar değiştirmezler. Çünkü çoğu bebek gece uyurken altını pisletmeyebilir.

Bebeğin altı nasıl değiştirilir?

1. Yapışkan bantları açarak bezi çıkarın.

2. Bir ıslak mendil yardımıyla bez bölgesini önden arkaya doğru temizleyin. (Hem erkek hem kız bebekler için)

3. Temiz bezi bebeğinizin altına yerleştirin.

4. Altını kurulayın ve pişik önleyici kremi sürün.

5. Temiz bezi, arka tarafındaki yapışkan bantlarını ön tarafa yapıştırarak sabitleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir