Yeni Doğan Bebek Neden Çok Uyur?

Yeni doğan bebek neden çok uyur? Sayfamızda, bebeğim çok uyuyor, sürekli uyuyor yada uyanmıyor diyen anneler için yenidoğan bebeklerin kaç saat uyuduğunu anlatacağız.

İlk defa ve yeni bebek sahibi olan annelerin en büyük korkularından birisi olan bebeğin neden çok uyuduğu konusudur. Burada korkulacak bir durumun olmadığını sizlere uzman görüşleri ile aktarmaya çalışacağız.

Yeni Doğan Bebek Neden Çok Uyur?

Bebeğin anne karnındaki hayatından sonra dış dünyaya alışması biraz zaman alır. Bu sebeple yeni doğan bebeklerin doğumdan sonra çok uyuması normaldir. Anne karnından çıkan bebek tıpkı annesi gibi bitkin ve yorgun olduğundan zamanının çoğunu dinlenerek geçirir. Hatta onu beslemek için uyandırmakta bile zorluk çekeceğiniz zamanlar olacaktır ki buda gayet normaldir.

Yeni doğan bebeklerin mideleri küçük olduğundan çabuk doyarlar. İster emziriyor olun isterseniz de mama ile besleyin yeni doğmuş bebekler yemek yemek dışındaki zamanlarını uyuyarak geçirirler. Bebeğin dış dünyaya ve uyku düzenine alışması bunu bir rutin haline getirmesi zaman alacaktır. İşte bu yazımızda yeni doğan bebek ne kadar uyumalı, aylarına göre uyuma saatlerini siz Nazlim.net okurları için paylaştık.

Yeni doğan bebeklerin beslenme dışında gün boyu uyumaları normaldir. 6-8 kere beslendikleri ve her beslenme süresinin yarım saati bulduğu düşünülürse 4-5 saat eder ki bu aslında yeni doğan bebekler yukarıda da verildiği üzere günde yaklaşık 18 saat civarı eder.

Yani çok uyumaları normaldir. Ancak bebek sürekli olarak hiç uyanmadan 8 saatten fazla uyursa bebeği kontrol etmek doğru olacaktır. Uykusu hafiftir. Uyurken yüzünde ve vücudunda sık olarak kendiliğinden olan hareketler gözlenir. Büyüdükçe uyanık kaldığı zamanlar uzar. Her bebeğin yapısı farklıdır. Bazı bebekler fazla, bazıları ise daha az uyurlar.

Yeni doğan bebek kaç saat uyur?

  • 1 haftalık bebek ne kadar uyur?: 1 Haftalık bebek yaklaşık olarak 18 saat uyur.
  • 1 aylık bebek ne kadar uyur?: 17 saat uyur.
  • 2 aylık bebek ne kadar uyur?: 16 yada 16,5 saat uyur.
  • 3 aylık bebek ne kadar uyur?: 15 yada 16 saat uyur.
  • 4 aylık bebek ne kadar uyur?: 15,5 saat uyur.
  • 5 aylık bebek ne kadar uyur?: 15 saat uyur.
  • 6 aylık bebek ne kadar uyur?: 14 veya 15 saat kadar uyur.
  • 9 aylık bebek ne kadar uyur?: 13 yada 14 saat kadar uyuması normaldir.
  • 12 aylık bebek ne kadar uyur?: 12-14 saat uyur.
  • 18 aylık bebek ne kadar uyur?: 12-13 saat kadar uyur.

Nazlim.net / Yeni doğan bebek neden çok uyur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir