Cilt Lekelerinden Kurtulmanın En Etkili Yolu

Cilt lekelerinden kurtulmanın en etkili yolu yazımızda önce herkesin bilmesi gereken sağlıkla ilgili bilgiler verip ardından evde uygulayacağınız yöntemlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle akşam yatmadan önce uygulamanız gereken ve rutin olarak yapmanızı istediğim bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşayım. Bunlar daha sağlıklı bir yüz için mutlaka gereklidir. Zaten bir kaç günden sonra değişimi sizde fark edeceksiniz.

1. Egzersiz

Spor yapmak ne kadar zor görünse de bunu her gün yapmaya kendinizi alıştırırsanız değişimi bir kaç günden sonra sizde göreceksiniz. Sadece sağlığınız ve zindeliğiniz için değil, aynı zamanda yüzünüz altındaki kılcal damarlara da egzersiz yaparak kan getirin. Yüzünüzdeki gözeneklerin terlemesi, tahrişe veya akneye neden olan fazla yağı dışarı atar.

2. Uzun, sıcak bir duş alın

Egzersiz sırasında biriktirdiğiniz tuzlu teri duş esnasında yıkayın ve cildinize nefes verin. Duştan gelen buhar gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olur. Buhara sihrini göstermesi için 4-5 dakika verin, ardından yüzünüzü yıkamaya devam edin.

3. Yüzünüze buhar uygulayın

Duş için vaktiniz yoksa biraz su kaynatın ve ardından bir kaseye dökün. Başınızı ve omuzlarınızı temiz bir havluyla örtün ve yüzünüz kaseden yükselen buharı emecek şekilde havlunun altına sarılın. Aşırı sıcak olmamasına dikkat edin cildinize zarar verebilir.

4. Sivilcelerinizi kesinlikle patlatmayın

Sivilceleri patlatmak cazip gelse de, yüzünüz için daha fazla sorun yaratabilir. Cildinize daha fazla bakteri sokmanın yanı sıra, cildinize zarar verme ve hatta sivilce izleri oluşturma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

İlgili Makaleler

5. Alkol değil, su için

Düzgün bir şekilde su içmeyi başaramazsanız, sadece susuz kalmaz aynı zamanda kuru bir cilde sahip olursunuz! Kuru cilt de çatlaklara neden olabilir. Alkolden kaçının. Sadece cildinizi kurutmakla kalmaz, mücadele ettiğiniz herhangi bir sivilce sorununa katkıda bulunur.

6. En az 8 saat uyuyun

7. Nemlendirici veya nem giderici ile uyuyun

Cilt tipinize, yılın iklimine ve mevsimine bağlı olarak, bir nemlendirici veya nem giderici ile uyumak, cildinizin tüm gece boyunca doğru nem dengesini korumasına yardımcı olabilir.

8. Yüzünüzün dokunduğu her şeyin temiz olup olmadığını kontrol edin

Çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı, havlularınızı ve yüz giysilerinizi değiştirin.

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Bu aşamalardan sonra şimdide evde cilt lekelerinden kurtulmanın en etkili yollarından birisi olan yumurta akı maskesini anlatacağız.

Yumurta Akı Maskesi

Bu yöntemi haftada üç defadan fazla kullanmayın. Yumurta akı yüz maskesi, gözeneklerinizi açmaya yardımcı olur, temizlemeyi ve peelingi daha etkili hale getirir.

Yumurta akı maskesini denemek için kendinize bir yumurta, bir kase ve biraz pamuklu makyaj pedi alın. Yumurtayı kırın, yumurtanın akını kaseye bırakın ve sarısını atın. Yumurta akını yüzünüze uygulamak için makyaj pedini kullanın. Sürdükten sonra kurumasını bekleyin. Ardından ikinci bir kat uygulayın ve kurumasını bekleyin. Yumurta beyazının tamamını kullanana kadar devam edin, ardından temizlemeyin.

İyi temizlediğinizden emin olun, çünkü bazı yumurtalar salmonella adı verilen bir bakteri içerir. Cildinizle temas halinde size zarar verme ihtimali olmasa bile iyice temizleyip öyle uyuyun.

Domates Suyu Masajı

Domates c vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için cildi iyileştirir. Domates suyu, sivilcenin neden olduğu açık gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur ve domateslerde bulunan doğal büzücü özellikler lekeleri temizlemek için ideal hale getirir. Derideki koyu lekeler söz konusu olduğunda, domateslerde bulunan yüksek likopen içeriği bu inatçı lekelerin hafiflemesine yardımcı olur.

Cildinize bir domatesin suyuyla masaj yapın. 15 dakika kurumasını bekleyin ve ardından suyla yıkayın. On beş gün boyunca bu rutini izleyin ve sonucu görünce şaşıracaksınız.

Yumurta Akı

Bir yumurta alın ve beyaz kısmı yumurta sarısından ayırın. Yumurta akını parmaklarınızla veya fırçayla uygulayın ve kurumasını bekleyin. Tamamen kuruduktan sonra soğuk suyla durulayın. Bir ay boyunca haftada iki kez yumurta beyazı uygulamak, aslında lekenin kaybolmasına neden olacaktır.

Bal

Lekelerin üzerine bir çay kaşığı bal sürün ve soğuk suyla yıkamadan önce yaklaşık on beş dakika bekletin. Bunu on beş gün boyunca yapın ve yara izinin kaybolmaya başladığını fark edeceksiniz.

Limon

Etkilenen bölgeye yarım limon suyunu uygulayın ve on dakika kurumasını bekleyin. Bunu on beş gün boyunca her gün tekrarlayın ve harcadığınız çabadan pişman olmayacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. merhaba buzdolabında kalan sararmış salata ile ovun demişsiniz acaba bu gecici bi renk acıcı mı yoksa ömürlükmü bu uygulamayı kac ay yada kac yıl hada ömür boyumu uygulayacaz :(

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir