Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Cilt lekeleri her zaman başımızı ağrıtan ve düzeltmek için çok fazla zaman harcadığımız sorunlardan birisi. Evde cilt lekelerine ne iyi gelir sorusuna cevaplar bulacağız.

Leke, ciltte görülen herhangi bir iz, renk değişikliği veya kusurdur. Yüzdeki lekeler çirkin ve duygusal olarak üzücü olabilir, ancak çoğu iyi huyludur ve hayatı tehdit etmez. Bununla birlikte, bazı lekeler cilt kanserine işaret edebilir.

Cilt lekelerine sebep olan şeyleri saymaya çalışırsak; Virüsler, enfeksiyonlar, genetik durumlar, güneşe maruz kalma, tıkanmış gözenekler, diyet ve ilaçları sayabiliriz.

Cilt Lekelerini İyi Gelen Şeyler?

Tıbbi tedavi arayarak evde ilaç kullanmak lekelerin oluşmasını azaltabilir. Lütfen öncelikle doktorunuza başvurarak tavsiyelerini alınız. Bunun yanında evde kendinizin yapacağı maskeler ile bu sorunu azaltabilir hatta yok edebilirsiniz.

1. Kefir ve Bal

Kefir ve Bal

Kefirin en önemli özelliği normal yoğurttan 40 kat daha yararlı bakteri içermesidir. Kefirdeki laktik asit ile birleştirilen ekstra bakteriler, kırmızı, akne eğilimli cildi soyar, nemlendirir ve yatıştırır.

KEFİR VE BAL YÜZ MASKESİ MALZEMELERİ

Sade kefir
Bal

KEFİR VE BAL YÜZ MASKESİ TARİFİ

Bir kaseye 4’te 1 bardak kefir ölçün. 1 çay kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın. Makyajı ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayın. Yüzünüze düzgün bir karışım tabakası uygulayın ve 15 dakika kurumaya bırakın. Maskeyi çıkarmak için cildinizi ılık suyla iyice durulayın. Gözenekleri sıkmak için yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Yumuşak bir havluyla hafifçe kurulayın.

2. Yulaf Ezmesi ve Hindistan Cevizi Yağı

Yulaf Ezmesi ve Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle akne ile mücadeleye yardımcı olmak için ideal bir seçimdir. Buna yulaf ezmesinin yatıştırıcı ve pH dengeleyici gücünü de ekleyince ve daha açık bir cilde sahip olacağınızdan kuşkunuz olmasın.

YULAF EZMESİ VE HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI MASKESİ MALZEMELERİ

Hindistan cevizi yağı
Yulaf ezmesi
Ilık su

YULAF EZMESİ VE HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI MASKESİ TARİFİ

3 çorba kaşığı yulaf ezmesini bir karıştırma kabına alın. 1/4 bardak ılık su ekleyin. Bir macun yapana kadar karıştırın. 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Yüzünüzü ve boynunuzu ılık suyla ve yüzünüzü ve gözeneklerinizi temizlemek için yağsız bir temizleyici ile yıkayın. Karışımı uygulayın ve 15 dakika bekletin.

15 dakika dolduğunda, tüm yüzünüze küçük dairesel hareketlerle 2 dakika daha nazikçe masaj yapın. Ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olacaktır, eğer bırakılırsa gözenekleri tıkayabilir. Son olarak, maskeyi soğuk veya ılık suyla durulayın. Cildinizi yumuşak, temiz bir havluyla kurulayın.

3. Bal, Yulaf ve Tam Yağlı Süt

Bal, Yulaf ve Tam Yağlı Süt

Kimyasallarla tedavi yöntemlerinin çoğu cildinize faydadan daha fazla zarar verebilecek sert bileşenler içerir. Kimyasalları boşverip ve bunun yerine bal gibi tamamen doğal bir tedaviyle devam edelim ne dersiniz?

Bal, cildinizin nemi tutmasına yardımcı olduğu bilinen, vücudunuzun akne oluşumuna neden olabilecek fazla yağ üretmesini engelleyen doğal bir besleyici maddedir. Yulaf, lekeli ciltler için de faydalıdır. Cildinizi temiz ve sağlıklı tutmaya yardımcı olacak özellikler içerir. Buna tam yağlı sütün sıkılaştırıcı özelliğini de ekleyince harika bir bileşen elde ederiz.

BAL, YULAF VE TAM YAĞLI SÜT MASKESİ MALZEMELERİ

Bal
Tam yağlı süt
Kuru yulaf

BAL, YULAF VE TAM YAĞLI SÜT YÜZ MASKESİ TARİFİ

Bir blender içine 3 yemek kaşığı kuru yulaf dökün. 1 çorba kaşığı süt ekleyin ve macun yapana kadar karıştırın. 1 yemek kaşığı organik balı ekleyip karıştırmaya devam edin.

Makyajı ve gözenekleri açmak için yüzünüzü ve boynunuzu ılık su ve yağsız bir temizleyici ile yıkayın. Karışımı karıştırıcıdan çıkarın ve eşit olarak uygulayın. Karışımı 15 dakika kurumaya bırakın. Maskeyi ılık suyla durulayın, ardından gözeneklerinizi kapatmak için yüzünüzü soğuk suyla sıçratın. Cildinizi yumuşak bir havluyla kurulayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir