Cilt lekeleri tedavisi

Evde cilt lekeleri tedavisi bitkisel – Cilt lekesi için ne yapılmalıdır tedavisi nasıl olmalıdır ve ne yaparsak cilt lekelerinden kurtuluruz gibi sorularımıza bu yazımızda doğal yöntemlerle cevap vereceğiz.

cilt-lekeleri-tedavisiKahverengi lekeler, geniş spektrumlu güneşten koruyucuların devamlı ve dikkatli bir şekilde kullanımı ile solar. Ayıca bazı leke giderici kremlerin düzenli kullanımı da fayda sağlar. Bu kremler hidrokinon ve alfa hidroksi asit, C vitamini, retinoik asit, azelaik asit gibi antioksidanları içerirler.

Bununla beraber kahverengi lekeler kimyasal peeling, krioterapi ve bazı lazerler ile etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilirler. Ama bizler burada bitkisel cilt lekeleri tedavisi hakkında bilgiler vereceğimizden o konulara fazla değinmeyeceğiz.

Rendelenen havuçtan elde edilen suyu, killi toprak ile karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı zeytinyağı ile karıştırarak merhem kıvamına gelinceye kadar yoğurun. Bu karışımı tedavi süresince, Gün aşırı lekeli cildinize sürün.

Eşit miktarda elma suyu ile limon suyu karıştırılır. Hazırlanan bu karışıma zeytinyağı ve süt ilave edilerek kaynatılır. Elde edilen bu karışım soğuduktan sonra cilde masaj yapılarak sürülür.

Büyük lekeler için bir beze Hint yağı damlatıp üzerine bandaj şeklinde uygulayarak 1-2 saat bekletebilirsiniz.

Bir kaba yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi koyup kaynatın. Daha sonra bu su ile yüzünüze buhar banyosu yapın. Ayrıca yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü 3-4 günde bir silin. Cilt lekeleri için oldukça faydalıdır.

Buzdolabında kalmaktan dolayı sararmış olan bir salatalığı ikiye bölüp, lekeleri ovun. Bu lekelerin ne kadar açıldığını zamanla göreceksiniz. Bunu her gün ya da haftada 3 gün yaparsanız iyi olur.

3-4 çorba kaşığı elma sirkesini az miktarda su ile karıştırın ve pamuk yardımıyla lekelerinizin üzerine sürün 15-20 dakika bekletin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Cildiniz hassas değil ise yüzünüzde sabaha kadar da kalabilir.

Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını kısık ateşte eritilerek içine; beş damla papatya yağı, beş damla susam yağı ve üç damla limon yağı ilave ederek karıştırın. Bu karışımı sabah akşam masaj yaparak lekeli bölgelerinize uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir