Pürüzsüz bir cilt için nasıl beslenmeliyiz?

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için neler yemeli nelerde vazgeçmeliyiz? Yüz güzelliği ve sağlıklı bir cilt için nasıl beslenmeliyiz?

Beslenme, hem sağlık için hemde pürüzsüz bir cilde sahip olmak için çok önemlidir. Düzgün şekilde beslenmezseniz, metabolizmanız zarar görür, kilo alırsınız, kalbiniz ve karaciğeriniz gibi organlarınız zarar görür.

Beslenmemize dikkat etmezsek sadece bu saydıklarımızla kalmaz cildimiz içinde çok kötü sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalabiliriz. Bilim adamlarının hemen hepsi yenilen içilen şeylerin cilt sağlığını önemli ölçüde etkilediğini her fırsatta dile getirirler. Bu yüzden güzel bir cilde sahip olmak istiyorsak yediğimiz içtiğimiz şeylere dikkat etmemiz gerekiyor.

Yüz Güzelliği ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Nasıl Beslenmeli?

Yüz Güzelliği ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Nasıl Beslenmeli?

Bu makalede pürüzsüz bir cilt için nasıl beslenmeliyiz neler yemeliyiz gibi sorularımıza cevaplar bulacak, yiyeceklerin yüz güzelliği ve cilt sağlığı için ne kadar önemli olduğunu öğreneceksiniz.

1. Yağlı Balıklar

Somon gibi yağlı balık türleri, iltihaplanmayı azaltabilen ve cildinizi nemlendiren omega-3 yağ asitleri içerir. Aynı zamanda iyi bir yüksek kaliteli protein, E vitamini ve çinko kaynağıdır.

2. Limon

Sabahları limonu ılık su içerisine bir dilim atarak içmek hem gününüzü kurtaracak hem de cilt sağlığınızı koruyacaktır. Benim gibi ekşiyi sevmeyenleriniz olabilir ama limonun cilt için faydası saymakla bitmez.

3. Ispanak

Bu yeşil yapraklı bitki A ve C vitaminleri ile doludur. Saç büyümesine yardımcı olduğu gibi, cildin dokusunu iyileştirip güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmasına yardımcı olur. O zaman akşama ıspanaklı bir yemek yapıyoruz değil mi?

4. Avokado

Avokado, yararlı yağlar bakımından zengindir ve sağlıklı cilt için önemli olan E ve C vitaminlerini içerir. Ayrıca cildinizi güneşin zararlarından koruyabilecek bileşikler de paketlerler.

5. Ceviz

Ceviz, cildinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besinler olan iyi bir temel yağ, çinko, E vitamini, selenyum ve protein kaynağıdır.

6. Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği, cilt için önemli bir antioksidan olan E vitamini de dahil olmak üzere mükemmel bir besin kaynağıdır. Genel olarak, kabuklu yemişler cildi güçlendiren besinlerin iyi kaynaklarıdır.

7. Tatlı Patates

Tatlı patatesler, doğal bir güneş kremi görevi gören ve cildinizi güneşin zararlarından koruyabilen mükemmel bir beta karoten kaynağıdır.

8. Dolmalık Biber

Dolmalık biberler bol miktarda beta karoten ve C vitamini içerir. Kırmızı ve sarı dolmalık biberlerin her ikisi de cildiniz için önemli antioksidanlardır. C vitamini, cildinizi güçlü tutan yapısal protein olan kolajen oluşturmak için de gereklidir.

9. Brokoli

Brokoli, cilt sağlığı için önemli olan iyi bir vitamin, mineral ve karotenoid kaynağıdır. Aynı zamanda cilt kanserini önlemeye ve cildinizi güneş yanığından korumaya yardımcı olabilecek sülforafan içerir.

10. Domates

Domates, iyi bir C vitamini kaynağıdır ve başta likopen olmak üzere başlıca karotenoidlerin tümüdür. Bu karotenoidler cildinizi güneşin verdiği zararlardan korur ve kırışmayı önlemeye yardımcı olabilir.

11. Soya

Soya, kırışıklıkları, kolajeni, cilt elastikiyetini ve cilt kuruluğunu iyileştirdiği ve cildinizi UV hasarından koruduğu gösterilen izoflavonlar içerir.

12. Bitter Çikolata

Kakao, cildinizi güneş yanığına karşı koruyabilecek antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar ayrıca kırışıklıkları, cilt kalınlığını, hidrasyonu, kan akışını ve cilt dokusunu iyileştirebilir.

13. Yeşil Çay

Yeşil çay cildinizi hasara ve yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olabilir. Yeşil çayda bulunan güçlü bileşiklere kateşinler denir ve cildinizin sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirmeye çalışır. Yeşil çayda bulunan kateşinler, cildinizi güneş hasarına karşı koruyabilen ve kızarıklığı azaltmanın yanı sıra nemini, kalınlığını ve elastikiyetini artıran güçlü antioksidanlardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir