Hamilelikte Oluşan Lekeler Nasıl Geçer

Hamilelikte Oluşan Lekeler Nasıl Geçer – Hamilelik boyunca oluşan lekelerden kurtulmak için neler yapılması gerekir bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Yani hamilelikte oluşan cilt lekeleri nasıl geçer ve ne zaman kadar bu lekeler devam eder?

hamilelikHamilelikte Oluşan Lekeler Nasıl Geçer

Gebelikte anne adaylarının yüzünde olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde çok sayıda lekeler oluşabilir. Gebelikte cilt değişikliklerinin sorumlusu bu dönemde artan hormonlardır. Hamilelik döneminde gebelik maskesi denilen yüzdeki pigment (cilt rengi) değişiklikleri sıklıkla yanaklar, alın, üst dudak, burun ve çenede düzensiz sınırlı kahverengi lekeler şeklindedir.

Memorial Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Bankaoğlu yüzde oluşan bu değişiklik için şunları söylüyor: ‘Bu pigment artışı doğumdan sonra sıklıkla ortadan kalkar.

MAKYAJLA KAPATILABİLİR
Ender durumlarda pigment artışı adeta bir dövme yaptırılmış gibi cildin derin katmanlarındadır. Böyle durumların tedavisi bu konuda tecrübeli bir cildiye uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Yoğun bir ultraviyole ışık kaynağı olan güneşten uzak durmak ve güneşe çıkıldığı zamanlarda en az 15 faktörlü bir krem kullanmak lekelenmelerin azaltılmasında oldukça etkilidir. Yazın bulutlu havalarda bile güneşin UV ışınlarının cilde etki gösterebileceği unutulmamalıdır. Lekelenme olan bölgelerin makyajla kapatılmasında bir sakınca yoktur.

Hamilelikten Kaynaklanan Cilt Lekelerini Gideren Maske :

Öncelikle cildinizi iyi bir şekilde temizleyin. 1 kaşık taze limon suyu ile 4 tane çatalla ezilmiş çilekleri iyice karıştırın. Bu karışımı cildinize sürün ve 20 dakika bekleyin. Sonra, yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi, yüzünüz harici, lekelenme oluşan diğer bölgelerinize de uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir