Çiller Nasıl Geçer? Yüzdeki Çiller Doğal Yöntemler İle Nasıl Gider?

Yüzdeki çillere kesin çözüm yöntemlerinin anlatılacağı bu sayfamızda, çillerden kurtulmak için evde yapılabilecek en etkili maske tarifleri yazacağız.

Çiller nasıl geçer? Yüzdeki çiller doğal yöntemler ile nasıl gider? Sayfamızda, çillerden doğal yollarla kurtulmak için yapılması gerekenler ve kesin çözüm yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Genellikle güneş ışığına maruz kalmanın neticesinde, yüzde, boyunda ve kollarda koyu veya açık renkli daire şeklinde halkalar oluşur. Bu oluşan halkalara çil denmektedir. Çillerin çoğu, aşırı melanin üretimi nedeniyle oluşan zararsız lekelerdir.

Çilleri engellemenin ve gidermenin en önemli yöntemi güneşten olabildiğince korunmaktır. Genellikle güneşe fazla maruz kalan bölgelerde görülür. Çil tedavisinde kullanılabilecek doğal yöntemlerin başında limon suyu gelmektedir. Parmak uçlarınızla dokunduğunuz limon suyunu çil olan bölgelere yedirdiğinizde oldukça faydasını göreceksiniz. Limon suyu oldukça kuvvetli bir çil temizleyicisidir. Ayrıca içerisinde C vitamini olan meyvelerin tüketilmesi de çil oluşumu engeller.

Uzmanlar çillerden kurtulmanın kesin yolları üzerinde yıllardır çalışmaktadır. Kozmetik ürünlerin yanında evde yapılacak bitkisel maskeler de çilleri yok etmek açısından işe yaramaktadır. İşte burada giderici özellikleri ile ön plana çıkmış ve çoğu uzman tarafından tavsiye edilen maske tarifleri yayınlayacağız.

Çiller Nasıl Geçer?

Yüzdeki çilleri yok etmek için, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp çillerin üzerine sürün. Bu karışımı tüm yüze de uygulayabilirsiniz. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bunu her gün bir defa olmak üzere çillerinize uygulayın. Maskeyi yüzünüzün tamamına uyguluyorsanız, her iki günde bir tekrarlayın.

Limon suyunu bir çorba kaşığı şekersiz yoğurtla karıştırıp yüzünüze uygulayın. Maskenin kurumasını bekleyip, ardından soğuk suyla durulayın. Günde 2 kez maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz.

Çiller için bitkisel çözüm arayanlar, akşam yatmadan önce sıkılmış kırmızı soğan suyunu aynı miktarda elma sirkesi ile karıştırın. Oluşan bu karışımı pamuk yardımıyla çilli olan bölgelere sürün ve ovalayın. Bu maske kuruduktan sonra soğuk suyla durulayın. Çok etkili bu tarifin işe yardığını sizde fark edeceksiniz.

1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ile 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Bu macunu çilli bölgelere sürün ve kurumasını bekleyin. Su ile iyice durulayın.

1 çay bardağı çiğ süt içerisine bir salatalığı soyup doğrayın. 2 saat kadar bekleyin ve bu karışımı süzün. Tabi içerisindeki salatalıkları ezin ki iyice süte karışsın. Sonra bu süzülen sütü pamuk yardımıyla cildinize sürün. Sürdükten sonra yarım saat bekleyin. Ardından ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı 15 gün yapın. Tabi aynı zamanda her sabah ve akşam yatmadan önce gül suyu ile cildinizi temizlemeyi unutmayın.

Tamamen bitkisel olarak hazırlayacağınız karışım çillerden kurtulmak açısından çok etkilidir. İlk etapta turpu rendeleyin ve suda 10 dakika kadar kaynatın. Sıkarak süzdükten sonra yarım fincan limon suyu, bir bardak süt ve bir yumurta akını ekleyerek karışımı oluşturun. Pirinç unu ile karışımı krem kıvamına gelene kadar çırpın ve son olarak da biraz badem yağı ekleyin. Hazırlamış olduğunuz maskeyi istediğiniz cilde kavuşana kadar her gün 10 dakika boyunca uygulayın.

Maydanoz suyunu eşit miktarda limon ve portakal suyuyla karıştırarak nemlendirici kreminizden önce uygulayın. Çillerinizin kaybolmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Çillerden kurtulmak için günlük yapabileceğiniz rutinler:

1. Yüzünüzü her gün limon suyuyla silin. Eğer cildiniz kuru ise yarı yarıya sulandırın.

2. Her gün yüzünüzü ekşi sütle yıkayın. Yanma söz konusu olursa nemlendirici veya besleyici krem kullanın.

3. Yüzünüze taze krema maskesi uygulayın. Ve maskeyi uyguladıktan sonra tamamen çıkarmayın: ince, yumuşak bir kağıt mendil ile hafifçe sildikten sonra cildinize nemlendirici sürün.

Yüzdeki Çillere Bitkisel Maskeler İle Kesin Çözüm

Yüzdeki Çillere Kesin Çözüm

Çiller için maske tarifimizde, bir parça olgun papayayı püre haline getirip, yüzünüzde çilli olan bölgeye kalın bir örtü olarak uygulayın. Yaklaşık 10-15 dakika sonra soğuk suyla durulayın. Bunu günde bir kez tekrarlayın. Ayrıca papaya meyvesinin kabuğunun içiyle çilli olan bölgeyi 6 dakika kadar ovalayabilirsiniz. 15 dakika sonra soğuk suyla durulamayı unutmayın. Bu yöntemin günde bir kez kullanılması çil tedavisi açısından etkili sonuçlar vermiştir.

Ülkemizde çok fazla kullanılan ve çillere karşı oldukça yararı olduğu söylenen bitkisel maskeler:

1. Taze patatesi rendeleyin, birkaç damla bitkisel yağ, 1 yemek kaşığı taze süt ve badem parçacıkları ekleyin. İyice karıştırıp maske hazırlayın. Yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekletin ve yıkayın. Daha sonra cilt tipinize uygun krem uygulayın.

2. Maydanoz köklerini kaynatın, limon suyu ile karıştırıp yüzünüzü bu karışımla sabah akşam silin.

3. 2 yemek kaşığı havuç suyuna 20 damla limon suyu ekleyin ve günde 2-3 kez yüzünüze uygulayın. Maske 20-30 dakika bekletilip çıkarılır.

4. Çillere biraz taze aloe vera jeli sürüp ve 2-3 dakika masaj yapın. 10 dakika bekletin ve sonra durulayın.
Bu maskeyi gece boyunca yüzünüzde de bırakabilirsiniz.

5. Yüzünüzde çiller oluşmuşsa, yüzünüze domates dilimleri yerleştirin. Bu işlemden önce cilt iyice temizlenmeli ve az miktarda besleyici krem sürülmelidir. Maske 30 dakika bekletilir. Maskeyi soğuk sütte ıslatılmış pamukla çıkarın.

6. 1 kaşık maydanoz ve bir kaşık balı karıştırın, cildinize uygulayın, 45 dakika bekletin. Bu karışıma limon suyu da eklenebilir. Bunun için 2 yemek kaşığı maydanoz kıyması, bal ve limon suyu ile karıştırılır, cilde uygulanıp 15 dakika bekletilir.

7. Maydanoz suyunu sütle veya yoğurtla karıştırın, cilde maske olarak uygulayın, 15 dakika sonra oda sıcaklığındaki suyla yıkayın.

8. Leke tedavisi için çilek, orman çileği ve frenk üzümü kullanılabilir. Meyvelerden maske hazırlayıp yüzünüze uygulayın, 20-30 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

9. Yarım bardak bademin üzerine bir bardak kaynar su ekleyin, 3-5 dakika sonra suyu süzün bademleri robottan geçirin. Badem kıymasına yarım limonun suyunu ve 1 yemek kaşığı ılık su ekleyin, karıştırıp soğutun. Maskeyi uygulayın, 30 dakika bekletip yıkayın. Haftada iki kere 4-5 ay süreyle uygulayabilirsiniz.

10. 25 gram maya ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Üzerine 1 yemek kaşığı süt ekleyin. İyice karıştırın. Maske olarak uygulayın, 20 dakika tutup yıkayın.

11. 1 limonun suyu, 1 yumurta sarısı, 10 gram tozşeker, 100 ml su. İyice karıştırın, yüzünüze uygulayın, 20-30 dakika bekletin. Bir gün sonra tekrarlayın.

12. 1-2 çay kaşığı kakao yağını çillere uygulayın ve nazikçe cildinize masaj yapın. Gece boyunca bırakın ve ertesi sabah bir temizleyiciyle yıkayın.

13. Soğan suyuyla ıslatılmış pamukla yüzünüzü günde iki kez silin.

14. Karaturp suyunu suyla karıştırın 1:1. Yüzünüzü günde iki kere bu karışımla yıkayın.

15. 2 Yemek kaşığı karahindibayı 30 dakika 0.5 litre suda kaynatın. Soğutun. Günde iki kez yüzünüzü bu karışımla temizleyin.

16. Patlıcanı dilimler halinde kesin. Bu dilimleri çillere dairesel hareketlerle sürün. Patlıcanın suyunu 15 dakika boyunca cildinizde bırakın. Su ile iyice yıkayın. Bu maskeyi her gün bir kez tekrarlayın.

17. Taze ayvayı rendeleyin, suyunu sıkın. Suyunu pamukla yüzünüze uygulayıp, yüzünüzü silin.

18. 2 avuç kabukları ayıklanmış bademi dövüp un haline getirin. Bu badem ununa bir çorba kaşığı süzme bal ve yumurtanın akı çırpılmadan ilave edilip krem haline gelinceye kadar gülsuyu eklenir. Maske olarak uygulanır. 20 dakika bekletilip temizlenir.

19. Karpuzu rendeleyin, maske hazırlayıp yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika yüzünüzde tutun. Kuru cilde sahipseniz maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü bitkisel yağla silin ve havluyu 1 tatlı kaş. Karbonat+ılık su karışımında ıslatıp yüzünüze 5-6 dakikalık kompres uygulayın. Maskeyi oda sıcaklığındaki suyla çıkarıp, cilde nemlendirici krem uygulayın.

Bu maskeleri 1 ay boyunca akşamları yapmanız önerilir. Çünkü daha sonra yüzünüz güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır. Cilt tipiniz ne olursa olsun, her gün koruyucu kreminizi kullanmalısınız. Farklı zamanlarda yapılması gerekenleri zaten yanlarında yazdık.

Unutmamalısınız ki çil oluşumunu önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır. Bu nedenle cildinizi zararlı güneş ışınlarından gerektiği gibi korumanız sizin yararınıza olacaktır.

Çiller için özel bakım kremi

Malzemeler

 • 1/4 fincan ekşimiş süt
 • 1/2 tatlı kaşığı rendelenmiş bayır turpu
 • 1 çorba kaşığı mısır ya da yulaf unu

Hazılanışı ve uygulanması

Bütün malzemeyi iyice karıştırarak, bir macun meydana getirin. Bunu iki gazlı bezin arasına koyarak çilli kısımlara uygulayın. Gözünüze fazla yaklaştırmamaya dikkat edin. Kremi çilli kısımların üzerinde 30 dakika bekletin.

Çiller Nasıl Yok Edilir?

Çiller Nasıl Yok Edilir?

Suna Dumankaya çil maskesi tarifleri ile çiller nasıl yok edilir burada sizler için hazırladık. Bir dönemin en etkili uzmanlarından birisi olan Suna Dumankaya’nın birbirinden özel tarifleri ile çilleri yok etmenin yolları burada.

1. 1 tatlı kaşığı yoğurda, 1 çay kaşığı karbonat koyun ve cildinizde 1 saat bekletin. Haftada 1 kez uygulayın. Ve dışarı çıktığınızda 20 faktörlü kremler kullanın.

2. Maydanoz suyunu eşit miktarda limon ve portakal suyuyla karıştırarak nemlendirici kreminizden önce uygulayın. Çillerinizin kaybolmasına yardımcı olacaktır.

3. 1 çorba kaşığı keten tohumunu bir çay bardağı su ile kaynatıp, 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra cildinize sürün. Karışımı 20 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra temizlemeniz önerilir.

4. Çiller için en etkili cilt maskesi için, 1 yemek kaşığı yulaf unu ile 2 yemek kaşığı yoğurt uygun bir kapta karıştırılır ve yüze maske biçiminde sürülür. Bu çil maskesi 25 dakika bekletildikten sonra ovularak yüzden silinir. Düzenli kullanılması halinde yüzdeki çiller azalacaktır.

5. 1 çay kaşığı toz tarçın ile 1 adet yumurtanın akı karıştırılıp cilde sürülür. 20 dakika ciltte bekletildikten sonra ovarak çıkarılır. Bu maske hassas ciltler için uygun değildir.

6. 2 çay kaşığı su, 2 çay kaşığı gliserin ile 1 çay kaşığı peridrol karıştırılıp günde 3 kez cilde uygulanır. Koruyucu sürmeden güneşe çıkılmamalı ve çil maskesindeki ölçülere kesinlikle dikkat edilmelidir.

14 Yorum

 1. Arkadaşlar ben daha denemedim ama bunu ünlü cilt uzmanları söylüyo denicen inşallah olur

 2. Ben henüz anlamadım arkadaşlar banada anlatırmısınız

 3. arkadaşlar sakın yapmayın bu tarifi çok berbat hem geçmiyor hemde yüzde yaralar açıyor

 4. artan süt ve salatalık karışımını buzdolabındamı saklıcaz yoksa hergün yeniliyecek miyiz

 5. Çiğ süt hani mahalle aralarında satıcıların sattığı ineklerden çıkıpta hiç bir katkı maddesi eklenmeden direk satılan sütler var ya onlara deniyor sanırım Murat.

 6. sizi çok sewiyorum yemin ediyorum geçti
  jenifer lopez gibi oldum

 7. çok işe yaradı yemin ediyorum sabah akşam yaptım çok güzel oluyor hem rahatlatıyor hemde çiller gidiyor çok teşekürler :) çok mutluyum
  rahayça geziyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir