Sivilce neden çıkar

Sivilce neden çıkar

Sivilce neden çıkar ve nasıl geçer sorusuna da cevap vermemiz gerekir ki yazımızı anlaşılır düzgün bir şekile sokalım arkadaşlar.

sivilce-neden-cikarÖncelikle sivilce konusuna bakalım nedir neden oluşur ve nasıl çıkıyor:
Sivilceli kişilerin cildinde yağ salınımı çok fazla artmıştır. Bunun sonucunda, bir süre sonra yağ kanalında tıkanma başlar. O bölgenin derisinde bulunan, dışarıdan almadığımız mikroplar, yağ kanalı etrafında üremeye başlar. Bu mikroplar bir süre sonra o yağları parçalar ve iltihaplı sivilceler oluşur.

Sivilce pislikten oluşan bir hastalık değildir. Ama sivilce hastalarının ciltlerinde yağlanma söz konusudur. Bunu gidermek için hastalar yüzlerini çok fazla yıkarlar. Ancak bu yanlıştır. Günde en fazla iki kez yıkamalıdırlar.

Sivilceli ciltlere özel üretilmiş sabunlar, cildi temizleyen jellerden faydalanabilirler. Tonik kullanımı cildi rahatlatabilir ama şart değildir.

Cilt için kullanılan ürünler çok önemlidir. Nemlendiricilerin “yağsız” olması ve “sivilce yapmaz” ibareli olması gerekir.

Makyaj yaparken fondöten, pudra kullanmamak gerekir. Sosyal nedenlerle kullanılması gerekiyorsa da “sivilce yapmaz” ve “yağ içermez” ibareli ürünler tercih edilmelidir. Temizlik tedavide çok önemlidir, ancak tek başına yeterli değildir. Yanı sıra ilaçlar da kullanmak gerekir.

Sivilceler için neler yapabiliriz:
Sivilcelerinizi asla sıkmamalısınız. Sivilcelerinizi sıkarak iz bırakmasına neden olabilirsiniz ve bu izler kalıcı olabilir.

Yüzünüzü günde 2 – 3 kere ılık su ile yumuşak bir sabun kullanarak yıkayın.

Yüzünüze yumuşak bir sabun sürerek elleriniz ile yavaşça masaj yapın. Banyodan çıktıktan sonra pamuğa tuza batırın ve ardından yüzünüzü silin. Bu yöntemi haftada 1 kere yapmanız yeterli olacaktır.

Gül suyu ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Gül suyu sivilceler için etkili bir çözümdür.

Demlenmiş çay ilede cildinizi temizleyebilirsiniz. Çay’da sivilce ve izleri için etkilidir.

Sivilcelerinizin üstüne diş macunundan ufak bir maske yapabilirsiniz. Macun kuruduktan sonra ılık su ile yıkayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı