Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar ve haplar

Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar ve haplar sayfamızda, onlardan kurtulmak için ne olsa yapacağımız sivilcelere karşı geliştirilmiş ilaçları tanıyacağız.

Akne ilaçları, yağ üretimini ve şişmeyi azaltarak veya bakteriyel enfeksiyonu tedavi ederek sivilceleri yok etmeye çalışırlar. Reçeteli olarak satılan sivilce ilaçlarının tam olarak etkisini dört ila sekiz hafta boyunca göremeyebilirsiniz. Sivilcelerin tamamen vücuttan atılması aylar veya yıllar alabilir.

Doktorunuzun önereceği tedaviler, yaşınızla, sivilcenizin türüyle ve sizin ne yapmak istediğinize bağlı olarak değişir. İlaçların ve düşündüğünüz diğer tedavilerin riskleri ve yararları hakkında doktorunuzla konuşun. Ve cildiniz iyileşene kadar her üç ila altı ayda bir doktorunuza kontrollere gidin. Bu kadar ön bilgiden sonra sizlere akne veya bizim anlayacağımız dilde sivilce tedavilerinde kullanılmasın gereken ilaçları yazalım.

Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar

Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar

Öncelikle klasik yöntemde sürme ilaçlar kullanılıyor. Bunlar; A vitamini türevi cildi soyan, yağ kanallarını tıkanmasına karşı önlem alan, yağ kanalları tıkalı ise açan jeller, kremlerdir. Akne tedavisi için alınan ilaçları topikal ilaçlar ve antibiyotikler olarak iki ayırıp sizlere o şekilde vereceğiz.

1. Tretinoin

Tretinoin

Türkiye’de bu ilaç var mı bilmiyorum ama Tretinoin krem doktorlar tarafından sivilceler için doktorlar tarafından tavsiye edilen ilaçlar arasındadır. Akne için cilde krem veya merhem olarak uygulanır.

2. Nadixa Krem

Nadixa

Sivilce ve aknelerin tedavisinde deneyenlerin en fazla önerdiği kremlerden birisi nadixa kremin çok etkili olduğu söylenmektedir.

3. Benzamycin Topikal Jel

Benzamycin Topikal jel

Uzun vadede çok etkili olan Benzamycin Topikal Jel uzman hekimler tarafından önerilen ve tavsiye edilen ilaçlar arasındadır.

4. Clindoxyl Krem

Clindoxyl Krem

Çok hızlı sonuçlar vermesiyle tavsiye edilen ilaçlardan birisi olan Clindoxyl krem hem yeni çıkan sivilcelerde hem de önceden çıkmış olan sivilcelerde etkilidir.

5. Duac Jel

Duac Jel

Türkiye’de araştırdım göremedim ama yurt dışında sivilceler ve akneler için en fazla tercih edilen ilaçlardan birisi de duac jel denen kremdir.

6. Acnelyse Krem

Acnelyse Krem

Acnelyse krem, 4sSadece akne tedavileri için değil egzama içinde tavsiye edilen bu ilaç Abdi İbrahim firması tarafından üretilmekte ve ülkemizde yoğun olarak kullanılmaktadır.

NOT: Burada yazılan ilaçların hepsi bilgilendirme amaçlı olup doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Her cildin yapısı ve sivilcenin özelliği farklı olduğundan doktorunuza danışmadan lütfen kullanmayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir