Sivilce Oluşumunu Engellemek

Sivilce Oluşumunu Engellemek

Sivilce oluşumunu önlemek engellemek için sivilce oluşumunun nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir önce arkadaşlar.


Tıpta akne halk arasında sivilce olarak adlandırılan rahatsızlık cilt problemleri arasında en sık rastlanılanıdır. Peki sivilcelerin meydana gelmesinin nedenleri nelerdir? Sivilcelerin meydana gelmesindeki başlıca neden yağ kanallarının tıkanmasıdır.

Özellikle ergenlik dönemi sırasında vücudun hormonal dengesi bozulmaktadır. Hormonal dengenin bozulması neticesinde de cildin hemen alt kısmında bulunan yağ bezlerinden salgılanan ve sebum olarak adlandırılan yağ maddesinin üretimi artar. Üretilen sebum miktarının artması da bunların cilt üzerine atılmasını sağlayan yağ kanallarının tıkanmasına neden olur. Tıkanan yağ kanallarında bakteriler üreyerek bu bölgelerde sivilcelerin meydana gelmesine neden olur.

Sivilcelerin zamanında tedavi ettirilmesi oldukça önemlidir.Çünkü zamanında tedavi ettirilmeyen sivilceler cilt üzerinde skar adı verilen kalıcı izlerin oluşmasına neden olurlar.

Sivilce Oluşumunu Önlemek
Yıkamak, cilt yüzeyindeki yağı götürür, kanalları tıkayan yağları temizlemez. Cildinizi temizlerken çok saldırgan davranırsanız, hassas deriyi kurutabilir ya da tahriş edebilirsiniz.

Haftada bir ya da iki gün yüzünüzü sabun ya da `ılımlı ve hassas ciltler için` etiketiyle satılan sabunsuz temizleyicilerle hafifçe parmak uçlarınızla ve ılık suyla ovun.

Yüzünüzde fırça, sert sünger ya da kumaş, granüllü temizleyici kullanmayın. Cildinizin daha az hassas olduğu yerlerde yani sırtınız ve göğsünüz için, benzoil peroksit içeren sabunla birlikte akne ovalama pedlerini deneyebilirsiniz.

Briyantin, yağ bazlı yüz nemlendiricileri ya da yağlı temizleyiciler gibi yağlı ürünler kullanmayın.

Su bazlı makyaj malzemesi seçin, çünkü bunlar diğer çeşitleri gibi gözenekleri tıkamıyor.

Çikolata, yağlı yiyecekler, kabuklu yemiş ve diğer yiyecekler ile ergenlik dönemi aknesine sebep olabilecek diğer yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yediğiniz bir şeyle sivilceleriniz arasında bir bağ olduğunu fark ettiğinizde, bu gıdayı yememeye çalışın.

Yüz bakımı yaptırmayın. Cilt bakımı, cildinizi güzelleştirmekten çok hassas cildinize zarar verebilir.

Çoklu vitaminlerde ve iyotlu tuzda bulunan iyota dikkat edin. Bazı doktorlar, iyotun akneyi körüklediğine inanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir