Sivilce çıkma nedenleri

Son Güncelleme: 12.09.2020 05:22

Sivilce çıkma nedenleri Sivilce neden çıkar Sivilce çıkma nedenleri nelerdir

İnsan vucudunun çeşitli yerlerinde çıkan sivilcelerin çıkma nedenlerini bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız. peki sivilce neden çıkar sivilcelerin çıkma nedenleri nelerdir beraber bakalım.

Sivilce Çıkma Nedenleri

Sivilce nedenleri olarak aşırı seks hormonları suçlu mudur? Ya da fazla çikolata yemek sivilce nedenleri arasında sayılabilir mi?

Öncelikle sivilce nedir, nasıl oluşur, nelerden etkilenir gibi sorulara cevap vermek gerekir. Daha sonra bu sorulara cevap aranmalıdır.

Sivilce (akne vulgaris) sık görülür ve rahatsız edici bir sorundur. Özellikle ergenlik başlarında ciltte yağlanma artar, yağ bezlerinin faaliyeti bozulur. Böylece deride yağ birikimi, gözeneklerde tıkanma, şişme, iltihaplanma, deri altı kisti olabilir.

Her ne kadar 12-18 yaş arası daha fazla görülse de her yaşta, her dönemde ve her insanda bu sorun gelişebilir. Kadınların %70 ′i, erkeklerin ise %80 ′inde hayat boyunca herhangi bir zamanda sivilce oluşabilir. Sivilce en fazla yüzde, üst boyun bölgesinde, omuzda, sırt bölgesinde ve göğüste oluşmaktadır.

Deride bildiğimiz gibi küçük gözenekler vardır. Ciltte bulunan yağ bezleri bu gözeneklerden Sebum denilen bir madde salgılar. Bunun amacı cildi korumaktır.

Çoğu zaman salgı bezleri, sebumu doğru miktarda salgılar ve gözenekler açıktır. Ama bazen bir gözenek, çok fazla sebumla doldurulur ve bu gözenekleri tıkar. Yağ bezlerinin salgıladığı bu sebum dışarı atılamaz ve kıl kökünde birikirse sivilce oluşur. Birtakım bakteriler orada üremeye başlar küçük iltihaplanmalar ile birlikte içinde cerahat oluşur. Bu cerahatın içinde sebum, ölü deri hücreleri ve bakteriler bulunur.

Bazen kendi kendine geçse bile, bazı tedavi gerektiren durumlarda geç kalmalara, yanlış bilgilenme sonucu yanlış uygulamalara, kalıcı izlerin oluşumuna ve hatta şikayetin artmasına neden olabilir.

Yağlı yiyecekler, patates kızartmaları veya pizza sivilcelere neden olmaz. Beğenerek yediğiniz bir çikolata ya da içtiğiniz soda da sivilce yapmaz. Kısaca, gıdalar sivilce oluşumuna sebep olmazlar. Ama çok aşırı yağlı yiyecekler, cilt tipinize göre ciltte yağlanmayı azda olsa artırabilir. Sivilce oluşturucu etkileri olmasa da var olan sivilceleriniz üzerine küçük bir miktar kötü etki edebilirler.

Eğer ebeveyninizin(anne-baba), gençliklerinde sivilceleri varsa, sizinde olması muhtemeldir. Yani genetik faktörden sözetmek mümkün.

Stres, sivilcenin daha kötü olmasını sağlar. Çünkü streslendiğiniz zaman daha çok üretilen sebumun gözenekleri tıkama olasılığı vardır.

Güneş ışınlarının sivilceleri geçirici etkisi yoktur. Güneşte fazla kalmak yüzde yanıklara ve cilt kanserine kadar giden etkileri olabilir.

Yapılan egzersizler sonucunda ya da sıcaktan terlediyseniz duş almanız iyi olur. Terleme sivilcelerin artmasına sebep olabilir.

Adet düzensizlikleri ve hormonal bozukluklar sivilceleri artırabilir.

Yanlış kozmetik ürünler kullanmak, kozmetik salonlarındaki uygulamalar cilt bozulmalarına ve sivilcelere neden olabilir.

Kafanızdaki şapkalar, saç çizgisi boyunca sivilcelere sebep olabilir. Onların sivilcelerinizi kötüleştirdiğini düşünüyorsanız kullanmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir