Kadınlar Ayaklarına Bakmıyor

Son Güncelleme: 09.09.2020 05:23

Kadınlar Ayaklarına Bakmıyor – Türk kadınının ayak sağlığı tehlike sınırlarında, Türkler ayak sağlığına karşı bilgisiz ve ilgisiz. Kadınlarımıza ayaklarına bakmalarına karşı bir kaç öneri ve bilgi verelim istedik.

Ayak sağlığı hakkında bilgisiz ve ilgisiz bir toplumuz
Havaların yavaş yavaş soğuması ile birlikte artmaya başlayan kapalı ayakkabı, bot ve çizme satışları, Türk insanının ayak bakımı ve ayak hastalıklarını araştırma konusu yaptı. Yüksek topuklu ve sivri uçlu, daracık sıkan ayakkabılar, ayak sorunları ve ortopedik sorunlar olarak geri dönebilir.

M&G Dermatoloji İstanbul’dan Gülnur Günay Araman sorularımıza verdiği yanıtlarında; mantarın bulaşması ve oluşması için en iyi zeminin hazırlayan durumların başkasının terliğini kullanarak, havasız ortam yaratan spor ayakkabılar ile veya havuzlarda yaygın olduğunu belirtti.

“Türk kadını ayakkabılarını seçerken estetiğe, modaya uygunluğa ve ucuzluğa rağbet ediyor. Ön planda olması gereken ayak sağlığı düşünülmüyor. İyi ayakkabı deri ve kösele olmalı, seçilen ayakkabıda ayağın hava alması gerekiyor ve bu ayakkabı ayağın terlemesini önlemeli.”

Ayak bakımı hakkında insanımız hiçbir şey yaptırmıyor.

Sosyetik kuaförlerde pedikür en vazgeçilmez bakımlardan biriyken, diğer semtlerde bu durum tam tersi. İnsanlar pedikürün hala güzellik için yapıldığını zannediyor, pedikür ayak bakımında batık da dâhil birçok sorunun çözümü için başvurulan bir yöntemdir.

Ayak bakım konusunda ayak bakım, güzellik uzmanı ve deneyimli bir manikürcü de olan Ayşe Aydın söyle söyledi: “Pedikür sadece kadına yapılır, erkeğe yapılmaz diye bir şey yoktur, benim babam 20 yıldır şeker hastası ve ben onun yıllardır batıklı tırnağını keserim. Ayak bakımı yaptıran erkek metroseksüel erkek değildir. Bu tamamen bir ayak sağlığı ile ilgilidir.”

Ayak sorunlarının başlıcaları

Batık, mantar, nasır, topuk sertleşmesi, tırnak sertleşmesi, tırnak sararması, tırnak boşalması, deri sertleşmesi, deformasyon ortopedik sorunlar, yanlış ayakkabı seçimine bağlı şikayetler, tırnağın fazla kesimi, tırnak kırılması, koku olması, sedef, egzama…

Mantarlar: Islak ortamda ürer, ayaklar ıslak ve terli bırakılmamalıdır.

Tırnak Batması: Yanlış tırnak kesimi, yanlış rahatsız ayakkabı seçiminden kaynaklanır.

Siğiller ve Nasırlar: Yanlış ayakkabı seçimi, özellikle dar sivri burunlu ayakkabı

Ayak Terlemesi: Eğer tiroidiniz yoksa bu bir cilt sorunudur, terleme yoğun kokuyu da beraberinde getirir. Tedavisi için kozmetikte kırışıklık açmada kullanılan botox da kullanılarak çözülüyor.

Bakımlı ayakta neleri arıyoruz

Bu konuda en fazla oyu temizlik almış, bizim için en önemlisi temiz olması.

Ayakların pedikürlü olması, tırnakların düzgün kesilmiş olması, nasır olmaması, kokusuz olması, yumuşaklık, ince yapılı ve zarif olması, güzel görünmesi, toplukların ve bileklerin ince olması, batık olmaması, mantarsız, kılsız olması, tırnakların törpülü olması.

Ayak sağlığına para ayıranlar sadece sanatçılar ve mankenler.

Bu araştırma 50 ünlü kuaförde yaptırılan hizmetler göz önüne alınarak gösterdi ki; sosyetik semtlerdeki kadınların bile sadece %22 si ayak bakımı yaptırıyor. Sürekli yaptıranların başında ünlü sanatçılar, manken ve modeller geliyor.

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 0 / 5. Kullanılan oy: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir