Kadın ve Erkek Arasındaki 38 Fark

Kadın ve erkek arasındaki 38 fark sayfamızda, komik olanları da dahil olmak üzere kadınlar ve erkekler arasında olan duygusal ve fizyolojik farkları yayınladık.

Kadınlarla erkeklerin arasındaki farklar tarih boyunca ya dile getirilmiştir yada uygulamalı olarak hayata geçirilmiştir. Özellikle günümüzde kadınla erkeğin eşitliği konuşulurken kadınların büyük bir bölümü ise eşitlikten yana değildir. Ancak bir gerçek var ki kadınla erkek tamamen farklı yaratıklardır. Peki bu farklar nelerdir hiç merak ettiniz mi?

Kadın ve Erkek Arasındaki Farklar

Kadın ve Erkek Arasındaki Farklar

 1. Ergenlik sivilcesi: Erkeklerin sivilce sorunu daha fazladır. Bu da daha çok testosteron hormonundan kaynaklanmaktadır. Bu hormon yağ bezelerini uyarır ve derideki gözeneklerin tıkanmasına, dolayısıyla da sivilceye neden olur.
 2. Vücut kokusu: Erkeklerin vücut kokusu kadınlardan çok daha güçlüdür.
 3. Saldırganlık: Erkekler kadınlardan daha saldırgan olup bedensel güç kullanımına daha eğilimlidirler. Bunun açıklaması da testosterona bağlanmaktadır. Buna karşılık kadınlar kelimelerle saldırır ve savaşırlar.
 4. Spor: Spor konusunda erkekler kadınlardan daha hızlıdır ancak kadınlar daha dayanıklıdır.
 5. Kan: Erkeklerde 4.5, kadınlarda 3.6 litre kan vardır. Erkek kanı daha koyu kıvamlıdır, bir damlasında 1 milyon kan hücresi vardır. Toplam olarak erkeklerde 1 santimetreküp kanda 5 milyon alyuvar vardır, bu da kadınlara kıyasla yüzde yirmi fazlalık demektir. Erkeklerin tansiyonu da kadınlardan yüksektir: 140/88. Bu değer kadınlarda 130/80’dir.
 6. AIDS: Her dört AIDS hastasından sadece biri kadındır. Nedeni ise kadınlarda hastalık taşıyabilen X kromozomundan iki tane bulunmasıdır. Çünkü bir sağlıklı, bir de hasta gene sahip olsalar bile sağlıklı gen hasta gene baskın çıkar ve hasta değil taşıyıcı olurlar.
 7. Yüzme yeteneği: Kadınlar derilerinin altındaki yağ tabakası nedeniyle daha iyi yüzerler.
 8. Vücut Isısı: Erkeklerin vücut ısısı kadınlardan daha yüksektir.
 9. Su: Erkek vücudunun yüzde 60-70’i sudan ibarettir. Kadın vücudundaki su oranı ise yüzde 50-60 arasındadır.
 10. İskelet: Erkeklerin omuzları daha geniş, kolları ve bacakları daha uzun, kemikleri daha ağır, eklemleri de daha büyüktür. Buna karşılık kadınların kalça kemikleri daha geniş, eklemleri daha esnektir.
 11. Deri: Erkeklerin toplam 1.8 metrekare, kadınların 1.6 metrekare derileri vardır. Kadının derisi daha ince ve kuru, bu yüzden de daha hassastır. Erkekte ter bezleri ve deri altı yağ bezleri daha fazla olduğundan derisi yağlıdır ve daha çok terler.
 12. Akciğerler: Erkeklerin akciğerleri kadınlarınkinden yüzde 50 daha geniş hacme sahiptir.
 13. Yemek: Aynı kilodaki kişilerden, erkekler kadınlardan daha çok yemek ihtiyacı duyarlar, çünkü metabolizmalari daha hızlıdır.
 14. Antikorlar: Kadınlar daha çok antikor üretirler, bu yüzden de erkeklere kıyasla bakteri ve virüs hastalıklarına daha seyrek yakalanırlar.
 15. Ağlamak: Kadınlar erkeklerden 5 kat fazla ağlarlar. Genellikle de saat 19.00-22.00 arası.
 16. Beyin: Erkek beyni yüzde 14 daha ağırdır. Buna karşılık kadınlarda iki yarım küre arasındaki iletişim daha iyidir.
 17. Dölleyebilme Yeteneği: Erkekler ileri yaşa kadar, kadınlar ise menopoza (yaklaşık 50 yaş civarı) kadar dölleyebilme ve döllenebilme yeteneğine sahiptir. Erkeklerde sıcaklığın artışıyla dölleyebilme yeteneği azalır. Kadınların döllenmeye müsait oldukları en uygun olan oda sıcaklığı 17 derecedir.
 18. Safrakesesi Taşı: Kadınların yüzde 20’sinde, erkeklerin yüzde 8’inde safrakesesi taşı oluşur.
 19. Kalp Atışı: Erkeklerin kalbi daha büyüktür ve daha yavaş çarpar; dakikada ortalama 72. Bu değer kadınlarda 80’dir.
 20. Gelişme: Buluğ cağına kadar kızlar erkeklerden daha hızlı büyürler (10’a 8 oranında). Erkek çocuklar 14-15 yaşları arasında gelişmeye başlarlar ve 20 yaşına kadar bu büyüme gerçekleşebilir. Kız çocukları en hızlı 12-13 yaşları arasında gelişirken 17-18 yaşlarında bu gelişme durur.
 21. Sıcaklık Duyarlılığı: Kadınlar kalın yağ dokuları nedeniyle soğuğa daha dayanıklıdırlar.
 22. Ses Telleri: Kadınların ses telleri daha kısa olduğundan sesleri daha tizdir.
 23. Vücudun Ağırlık Noktası: Omuz ve kalça iskeletleri farklı olduğundan, kadınların ağırlık noktası erkeklerinkinden daha aşağıdadır.
 24. Duyu Organları: Kadınların işitme ve koklama duyuları daha güçlüdür. Buna karşılık erkekler ışığa karşı daha hassastır. Erkek gözü ayrıntıları daha iyi seçer.
 25. Enerji Harcaması: Erkekler hareketsiz halde, vücudun metrekaresi başına saatte ortalama 39.5 kalori yakarlar. Kadınlar ise 37 kalori. Erkeğin günlük kalori ihtiyacı 2700 kalori, kadının ki 2000 kaloridir.
 26. Yağ: Erkeklerde kadınlarınkinin yarısı kadar yağ dokusu vardır. Kadınlarda yağ dokusu vücudun yüzde 27’sini oluştururken, bu değer erkeklerde yüzde 15’tir. Kadın vücudunda erkeklerden 3.5 kg. daha fazla yağ vardır. Yağ, erkeklerde karın bölgesinde toplanırken kadınlarda daha çok kalça, baldır ve göbekte yoğunlaşır.
 27. Hastalıklar: Erkekler hayatları boyunca kadınlardan ortalama 40 gün daha az hastalanırlar.
 28. Dirsek: Kadınlar erkeklere kıyasla kollarını dirsekten 6 derece daha fazla açabilirler.
 29. Kromozomlar: Erkek ve dişilerin hücrelerinde toplam 46 kromozom vardır. Bunların yarısı babadan, yarısı anneden gelir. Bu 46 kromozomun içinde iki tane cinsiyet hormonu vardır ki, bu erkekte XY, kadında XX olarak bulunur.
 30. Saçlar: Kadınların saçları daha sık ve daha dirençlidir. Saç kökleri iki milim daha derinde olduğu için erkeğin ki kadar çabuk dökülmez.
 31. Yaslanmak: Erkekler kadınlardan daha hızlı yaşlanırlar. 55 yaşındaki bir kadın bedensel gücünün yüzde 90’ına sahiptir. Oysa aynı yaştaki bir erkek gücünün sadece yüzde 70’ine sahiptir. 35 yaşındaki bir erkeğin damar sistemi 50 yaşındaki bir kadınınkine eşdeğerdir. Buna karşılık kadında sadece cilt daha ince olduğundan çabuk yaşlanıp kırışır. Kadınlar yaşlanma olayını psikolojik olarak erkeklerden çok daha kolay kabullenirler.
 32. Kaşlar: Erkekler kadınlardan yüzde 50 oranında daha fazla kas gücüne sahiptir. Buluğ çağında erkeklerde kas hücrelerinin sayısı 20 misli, kadınlarda 10 misli artar. Erkekler kadınlardan üçte bir oranında daha güçlüdürler.
 33. Buluğ: Erkekler buluğ çağını 10-15, kadınlar 9-14 yaşları arasında yaşarlar.
 34. Yaşam Süresi: Erkeklerin ortalama ömrü 71.5 yıl, kadınların 78 yıldır.
 35. Bacaklar: Erkeklerin bacakları daha uzun ve kaslıdır. Bu yüzden kadınlardan daha hızlı koşar, daha uzağa zıplarlar.
 36. Vücut Ölçüleri: Erkek ortalama 175 cm boyunda ve 73.5 kg ağırlığındadır. Göğüs çevresi 98.5 cm, beli 80.4 cm’dir. Kadın ortalama 160 cm boyunda olup 61.2 kg’dir. Göğüs çevresi 90.1, kalça genişliği 96.5 cm, beli 74.3 cm’dir.
 37. Adem Elması: Gırtlaktaki “adem elması” adli çıkıntı sadece erkeklere hastır.
 38. Solunum: Erkekler dakikada ortalama 16 kez soluk alıp verir. Kadınlar ise dakikada 20-22 kez soluk alıp verir. Her iki cinsin günde soludukları miktar ise aynı olup, 12 bin litredir.

Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Komik Farklar

Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Komik Farklar

 1. Kadın işten çıkınca hemen eve gelir. Yemek, temizlik, bulaşık, çaşamır, ütü onu bekler. Erkek eve gelir ve futbol izler, gazete okur, buzdolabına bakar ve yatağa gider.
 2. Kadın romantik film izlerken göz yaşı döker, erkek uyuya kalır.
 3. Erkek dünyayı dolaşır, kadın evden çok uzağa gidemez.
 4. Kadın diyet yaptığında sadece tabağındakini yer, erkek diyet yaptığında sizin tabağınızdakini de yer.
 5. Erkek akşam 08:00’de biriyle buluşacağında TV izler, gazete okur ve tam 8’de hazır olur. Kadın bir erkekle buluşacağında bir türlü hazır olamaz ve en az bir saat erkeği bekletir.
 6. Erkek seyahate tek bir çanta ile gider, kadın birkaç bavulla yola çıkar.
 7. Birçok kadın aynı anda konuşarak tartışır, erkekler de boks yapıyor gibi tartışırlar.
 8. Kalabalık bir ortamda yemek yenirken erkekler teker teker lavaboya gider. Kadınlarda ise durum biraz daha farklı. Bir kadın lavaboya gitmek için kalktığında diğer kadınlarda onu takip eder.
 9. Erkeğin el çantasında araba anahtarı, sandviç, kimlik, cüzdan vardır. Kadının çantasında ise yok yoktur.
 10. Alışveriş sırasında kadın girerken ve çıkarken tek tek her şeyi inceler. Erkek bir mağazaya girer, birkaç şeye bakar, görür ve alır.
 11. Kadın ve erkek için ideal partner yemek, ütü, çamaşır, temizlik yapacak ve çocuğa bakacak kişidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir