Rüyalar hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler

Rüyalar hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler sayfamızda, sizlere bilinmeyen duyduğunuz da gerçekten mi diyeceğiniz enteresan bilgiler vereceğiz.

Çoğumuz rüyayı görür uyanırız ve bunun neticesinde bazen şaşırır, bazen hüzünlenir, bazen de korkarız. Uyanıkken yaşadığımız bu duyguların daha fazlasını rüyalarımızda da yaşayabileceğimiz unutulmamalı. Ama sizlere bunlardan değil de rüyalar hakkında hayrete düşeceğiniz bilgiler vereceğiz. Hemen başlayalım:

1. Rüyalar sayesinde icat edilen buluşlar var mı?

Rüyalar sayesinde icat edilen buluşları okuyunca hayret edeceksiniz çünkü şu anda kullanıldığımız çoğu icatlar rüyada görülerek ortaya çıkmış.

1. Google -Larry Page
2. Alternatif akım üreteci -Tesla
3. DNA’nın çift sarmal sarmal formu – James Watson
4. Dikiş makinesi -Elias Howe
5. Periyodik tablo – Dimitri Mendeleyev

2. Horlayan insanlar rüya görürler mi?

Araştırmalara göre rüyasında horlayan insanların rüya görmediği kanaatine varılmış ama bunun için kesin bir kanıt ortaya koyulamamış. Bu fikir doğru mu yanlış mı bilmiyorum ama herkesin söylediği şey horlayanlar rüya göremezler. Hatta ben bu fikir daha ileri götürerek diyebilirim ki, horlayanda göremez onun yanındaki de göremz.

3. Rüyalarımızın yüzde kaçını hatırlarız?

Bilimsel araştırmalar ve kendi tecrübelerimiz gösterir ki rüyalarımızın neredeyse tamamına yakınını unuturuz. Hatırladığımız oran sadece %10’dur. Uyandıktan 5 dakika sonra rüyanın yarısını unutur 10 dakika sonra ise %90’ını unuturuz.

4. Kör insanlar rüya görür mü?

Doğumdan sonra kör olan insanlar rüyalarında görüntüleri görebilirler. Kör doğan insanlar herhangi bir görsel görmezler, ancak diğer ses, koku, dokunma ve duygu duyularını içeren aynı derecede canlı rüyalar görürler.

5. Rüyalarımızda tanımadığımız kişileri görür müyüz?

Rüyalarda tanımadığımız kişileri görmeyiz mutlaka önceden gördüğümüz kişileri rüyalarımızda görürüz. Zihnimiz yüzleri icat etmiyor. Rüyalarımızda, hayatımız boyunca gördüğümüz ama bilmediğimiz ya da hatırlamayabileceğimiz gerçek insanların yüzlerini görüyoruz. Hepimiz hayatımız boyunca yüzbinlerce yüz gördük, işte onlardan birileri rüyalarımıza giriyorlar.

6. Bir gecede en fazla kaç rüya görürüz?

Bir gecede dört ila yedi rüya görebilirsiniz. Ortalama olarak her gece bir veya iki saat arasında herhangi bir yerde rüya görebilirsiniz.

7. Hayvanlar rüya görür mü?

Pek çok farklı hayvan üzerinde yapılan deneyler gösterdi ki, hayvanlar rüya sırasında insanlarla aynı beyin dalgalarını gösteriyorlar. Bir ara uyuyan bir köpeği izleyin. Pençeler koşuyormuş gibi hareket ederler ve sanki bir rüyada bir şeyin peşindeymiş gibi sesler çıkarırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir