Cilt Çatlakları Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Bilgi

Cilt çatlakları hakkında bilinmesi gereken 9 bilgi sayfamızda, hemen herkesin hayatının bir bölümünde başına gelen ve canımızı oldukça sıkan cilt çatlağı bilinmeyenlerini paylaşacağız.

1. Cilt çatlakları cildin aşırı gerilmesiyle yakından ilişki içerisindedir.

Cildiniz çok hızlı bir şekilde şekil değiştiriyorsa cilt çatlağı oluşma olasılığı daha fazladır. Özellikle hamilelik zamanlarında cilt en hızlı şekilde gerilir.

2. Cilt çatlakları sadece hamilelik dönemlerinde değil kilo alımlarında ve kas gelişimlerinde de oluşur.

Bir çok insan cilt çatlaklarının sadece hamile kadınlarda olduğunu yada olacağını düşünür. Halbuki ergenlik dönemlerinde, ani kilo alımlarında ve kas büyümelerinde de cilt çatlakları meydana gelmektedir.

3. Cilt çatlarının sadece kadınlarda olduğunu mu sanıyorsunuz çok yanılıyorsunuz.

Genel kanı, cilt çatlaklarına sadece kadınların maruz kaldığı bilgisidir ki halbuki durum öyle değildir. Özellikle ergenlik zamanlarında en az kadınlar kadar erkeklerde de cilt çatlakları oluşur.

Cilt çatlağı oluşmasının nedenleri arasında genetik kalıtsallıkta vardır4. Cilt çatlağı oluşmasının nedenleri arasında genetik kalıtsallıkta vardır.

Anne yada anneannenizde hamilelik sırasında cilt çatlağı oluşmuşsa sizde de aynı durumun olması çok büyük olasılıktır. Her ne kadar krem kullanmak bu olasılığı aşağı çekse de yine de sizde cilt çatlağı olma riski oldukça fazladır.

Sadece karın bölgesinde değil vücudun her tarafında cilt çatlakları meydana gelebilir5. Sadece karın bölgesinde değil vücudun her tarafında cilt çatlakları meydana gelebilir.

Karnınızdaki çatlaklar en çok hamilelik sırasında görülürken, uyluklarınızda, kollarınızda, göğüslerinizde, sırtınızda, kalçanızda veya bacaklarınızda da cilt çatlakları görmeniz muhtemeldir.

Genç yaşta hamile kalanlarda cilt çatlağı oluşma riski daha fazladır6. Genç yaşta hamile kalanlarda cilt çatlağı oluşma riski daha fazladır.

Yapılan çalışmalara göre genç yaşta hamile kalan kadınların cilt çatlağı oluşma oranı diğerlerine göre fazladır.

İlaç kullanmak çatlak oluşmasının nedenlerinden birisi olabilir7. İlaç kullanmak çatlak oluşmasının nedenlerinden birisi olabilir.

Başta steroidler olmak üzere belirli ilaç türleri, çatlaklara yakalanma olasılığını artırabilir.

Cilt çatlakları kaşıntıya sebep olabilir8. Cilt çatlakları kaşıntıya sebep olabilir.

Cildinizde küçük yırtıklar oluştuğunda, vücudunuz hemen onları onarmaya başlar ve ciltteki bu iyileşme süreci bir kaşıntı hissi olarak karşımıza çıkabilir.

Cilt çatlakları her kadında görülmez9. Cilt çatlakları her kadında görülmez.

Neden her kadında görülmüyor? Sebep, bu konuda pek eşit değiliz. Cilt yapımızın oluşum olasılığında kimi ciltler diğerlerine göre daha dayanıksız olabiliyor. Örneğin, çok açık renkli ciltler çatlak oluşumuna daha yatkın. Ne yazık ki, oluşan çatlakları yok edecek mucize bir reçete de yok.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir