Dini Sözler

Son Güncelleme: 29.12.2019 04:55

Dini Sözlerİçeriğimiz dini sözler 2020, İslami dini mesajlar ve bu konularla ilgili başka yazılardan oluşmaktadır.

“Bütün Ademoğulları günahkardır, günahkarların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” (İbn Mâce, Zühd, 30)

“Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.” Hz. Muhammed(s.a.v)

Allah(c.c)’ı bulan neyi kaybeder, O’nu bulmayan neyi kazanır. Allah(c.c)’ı bulan her şeyi bulur, O’nu bulmayan hiçbir şey bulamaz. Bulsa da başına bela bulur.

HasbinAllah ve’nimel vekil. {Allah(c.c) bize yeter. O ne güzel vekildir.}

İyi bir dostun, paha biçilmez olduğunu aklından çıkarma. (Allah’tan başkalarını dost edinenlerin durumu, kendine bir ev edinen örümceğin durumu gibidir. Evlerin en dayanıksızı ise şüphesiz örümcek evidir. Keşke bilselerdi!) Ankebut 41

Her nefis ölümü tadacaktır! Sizi imtihan etmek için hayra ve kötülüğe müptela kılarız. Hepiniz en sonunda bize döndürüleceksiniz.

Cevahir var iken pul neye yarar, aczini bilmeyen kul neye yarar, herkes bir yol tutturmuş gidiyor Mevlaya varmayan yol neye yarar.

“Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.” Hz. Muhammed(s.a.v)

“Hiçbir yiğidin kaza ve kader okuna karşı kalkanı yoktur.” Hafız

DİNİ SÖZLER

Allah(c.c)’ım yüzüme nasıl güzellik verdiysen kalbime de öyle güzellik ver. Amin.

“Bir insanda görülen ameller ve takvadan başka, bir de onun cevher gibi güzel olan gizli amel ve takvası vardır. Bakış gücü olmayanların nazarları, görünen amellerdir. Halbuki biz onlara bakmıyoruz. Biz insanın içine, içindeki sırra bakıyoruz.” Şeyh Hariri

Geceler uzundur. Onu uyuyarak kısaltma. Gündüzler aydınlıktır, onu günahlarınla karartma.

Ölümün ne zaman geleceğini bilmeyen kimsenin mal toplaması ve başkalarına sarf etmemesi cahillikten başka bir şey değildir. (Ebû Abdurrahman Sülemî)

Dini Güzel Sözler“Bir kimseyi inada kapılmış çekişmeci ve kendi görüşünü beğenmiş görürsen bil ki, onun ziyanı tamamdır.

Allah(c.c) ile arasını düzeltenlerin, İnsanlar ile arasını Allah(c.c) düzeltir.

Korkuların tutsağı olarak yaşamaktan vazgeç. (De ki: “Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.”) Felak 1-5

“Kim bir kardeşini, bir günah sebebi ile ayıplarsa, o günahı işlemedikçe o kimse ölmez.” Hz. Muhammed (s.a.v)

En güzel din Müslümanlıktır. Her namaz kılışında huzuru bulur insan, yeter ki sen yüce Rabbime sığın o derdin dermanı Müslümanların yücesidir. Allah(c.c)’ım tüm halkımızı affetsin.

“İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır, yarısı şükürdür.” Hz. Muhammed(s.a.v)

Başkalarının kusurlarından bahsetmek istediğin vakit, kendi kusurlarını hatırla. O zaman başkalarının kusurlarıyla alakadar olmaya hakkın olmadığını hatırlarsın.

“Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.” Hz. Muhammed(s.a.v)

Allah(c.c)’ı seven ve O(c.c)’nun söyledikleri bütün her şeyi yerine getiren kimse hiç bir zaman sıkıntı çekmez ve işleri hep yolunda gider iman dolu yaşantılar dilerim herkese Allah(c.c) affetsin tüm tüm tövbe edenleri (amin)…

مَا مِنْ مُسْلِمٍ يَغْرِسُ غَرْسًا أوْ يَزْرَعُ زَرْعًا فَيَـأكُلُ مِنْهُ
طَيْرٌ أوْ إِنْسَانٌ أوْ بَهِيمَةٌ إِلاَّ كَانَ لَهُ بِهِ صَدَقَةٌ
Bir Müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o Müslüman için birer sadakadır. Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10.

İlgili Makaleler

أعْطُوا الأجِيرَ أجْرَهُ قَبْلَ أنْ يَجِفَّ عَرَقُهُ
İşçiye ücretini, (alnının) teri kurumadan veriniz. İbn Mâce, Ruhûn, 4.

لاَ يُلْدَغُ اْلمُؤْمِنُ مِنْ جُحْرٍ مَرَّتَيْنِ
Mümin, bir delikten iki defa sokulmaz.(Mümin, iki defa aynı yanılgıya düşmez) Buhârî, Edeb, 83; Müslim, Zühd, 63.

Merhametli olmaktan asla vazgeçme. (Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah, onları ancak gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor.) İbrahim 42

Dini Sözler ResimliDinin aslını anlamaya imkan yoktur. Ona ancak hayran olunur. Mevlana

Hiçbir acı, cehaletten daha fazla zahmet verici değildir. (Hz. Ali (r.a))

Eğer gıybet etseydim, anamı babamı gıybet ederdim. Çünkü sevaplarımın onlara verilmesi daha hayırlı olur. (Abdullah bin Mübarek)

İnsanı maskara eden, dilidir. (Sadi)

اَلْمُسْلِمُ أخُو الْمُسْلِمِ لاَ يَظْلِمُهُ وَلاَ يُسْلِمُهُ مَنْ كَانَ فِي حَاجَةِ أخِيهِ كَانَ اللَّهُ فِي حَاجَتِهِ وَمَنْ فَرَّجَ عَنْ مُسْلِمٍ كُرْبَةً فَرَّجَ اللَّهُ عَنْهُ بِهَا كُرْبَةً مِنْ كُرَبِ يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَمَنْ سَتَرَ مُسْلِمًا سَتَرَهُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ
Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter. Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58.

Cevizi kırıp özüne inemeyen, hepsini kabuk zanneder. (İmam Gazali)

Hiç kimse, diğer bir kimsenin kulu değildir. (Hz. Ali (r.a))

Dikkat edin, sizden biri kardeşinin verdiği hediyeyi reddetmesin. Eğer bir şey de bulursa, ona mukabelede bulunsun. Nefsin yed-i kudretinde olana yemin ederim ki, bana bir (koyun) kolunun ucu hediye edilse kabul ederim. Ve eğer bir kol için davet edilsem ona icabet ederim.

Cahillerin kalbi dudaklarında, alimlerin dudakları kalplerindedir. (Hz. Ali (r.a))

مَنْ رَأَى مِنْكُمْ مُنْكَرًا فَلْيُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِـعْ فَبِلِسَانِهِ فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِـعْ فَبِقَلْبِهِ وَذَلِكَ أضْعَفُ اْلإِيـمَانِ
Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir. Müslim, Îmân, 78; Ebû Dâvûd, Salât, 248.

İyiliği gizlemek, kötülüğü gizlemekten daha üstündür. (Ebu Bekir Ferra)

Hiç Kimse yalnız değildir! Kiminin ardında şeytanı vardır; Kiminin de yanında Allah(c.c)’ı.

İki göz vardır ki, cehennem ateşi onlara dokunmaz: Allah(c.c) korkusundan ağlayan göz, bir de gecesini Allah(c.c) yolunda, nöbet tutarak geçiren göz. Tirmizî, Fedâilü’l-Cihâd, 12.

Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi. (İmam-ı Azam)

Herkes herkese bir lokma şey verebilir ama boğaz bağışlamak, ancak Allah(c.c)’ın işidir. (Mevlana)

Ana rahminden geldik bu dünya denilen pazara, bir kefen alip geri döndük mezara.

Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir. (Hz. Ebubekir)

Anne ve babana ‘üff’ bile deme. (Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.) İsra 23

Her gecenin bir gündüzü vardır. (Hz. Ali (r.a))

Dini Sözler 2020
Dinin olmadığı yerde hiçbir şey yoktur; yokluk bile yok, şiir ve sanatsa hiç yok. Necip Fazıl Kısakürek

Dinsiz bilim kör; bilimsiz din topaldır. Einstein

“Mümin her ahlak üzere ahlaklanır. Fakat onda yalanla ihanet bulunmaz.”

“Kur’an yedi nuans üzere indirildi. Onun hiçbir harfi yoktur ki, bir hiç zahir, bir de batın mana taşınmasın. Ebu Talip’in oğlu Ali’de bu zahir ve batına ait ilim mevcuttur.” Hz. Muhammed(s.a.v)

“Ameller niyetlere göre değer kazanır.” Hz. Muhammed(s.a.v)

Ümmetimin bana en yakın olanları, bana en çok salavat getirilenlerdir. Hadis

Allah(c.c)’tan utanmayan insanlardan da utanmaz…

Resul-i Ekrem (s.a.v) ferman etmiş, ben ve benden önce gelen peygamberlerin en faziletli ve kıymetli sözleri “lailahe illAllah” kelamıdır.

لاَ يَدْخُلُ الْجَنَّةَ نَمَّامٌ
Söz taşıyanlar (cezalarını çekmeden ya da affedilmedikçe) cennete giremezler. Müslim, Îmân, 168; Tirmizî, Birr, 79.

“Benim ümmetimin dilleri sussa dahi halleri İslamı konuşur.” Hz. Muhammed(s.a.v)

(Mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır. Tirmizî, Birr, 36.

Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, misafirin duası ve babanın evladına duası. İbn Mâce, Dua, 11.

Gönül ve kalp mideni Allah(c.c) zikriyle doyur melekler derki sana haydi cennete buyur.

“Girdim ilim meclisine, eyledim kıldım talep, dediler ilim geride, illa edep illa edep.” Yunus Emre

عَجَبًا لأمْرِ الْمُؤْمِنِ إِنَّ أمْرَهُ كُلَّهُ خَيْرٌ وَلَيْس ذَاكَ لأحَدٍ إِلاَّ لِلْمُؤْمِنِ: إِنْ أصَابَتْهُ سَرَّاءُ شَـكَرَ فَـكَانَ خَيْرًا لَهُ وَإِنْ أصَابَتْهُ ضَرَّاءُ صَبَرَ فَـكَانَ خَيْرًا لَهُ
Mü’minin başka hiç kimsede bulunmayan ilginç bir hali vardır; O’nun her işi hayırdır. Eğer bir genişliğe (nimete) kavuşursa şükreder ve bu onun için bir hayır olur. Eğer bir darlığa (musibete) uğrarsa sabreder ve bu da onun için bir hayır olur. Müslim, Zühd, 64; Dârim”, Rikâk, 61.

İnsan dini kadar insandır, dünya yalandır, önemli olan tek gerçek şey imandır, ona sığındığında ruhunu huzur kaplar ve benliğin daima mutlu kalır.

Dini mesajlar

DİNİ MESAJLAR

Uzun Dini mesajlar sayfamızda bu konu ile ilgili çeşitli kişilerin ve Peygamber Efendimiz(s.a.v)’in mübarek sözlerini ve seçmece ayetleri okuyacaksınız.

Aşk dediğin Hakka Şehadet, Resulullah(s.a.v)’a muhabbettir. Gerisi sadece derttir.

Geceleyin secde ederek ve ayakta durarak boyun büken, ahiretten çekinen ve Rabbinin rahmetinden dileyen kimse inkar eden kimse gibi olur mu?

Kainatta en yüksek hakikat imandır, imandan sonra namazdır.

Üç şey vardır ki bütün günahların kaynağıdır Bunlar: kin, hırs ve hasettir.

Bugün var yarın yok olan bir varlığın kendini beğenmesi ne kadar anlamsız.

اِتَّقِ اللَّهَ حَـيْثُمَا كُنْتَ وَأتْبِـعِ السَّـيِّـئَةَ الْحَسَنَةَ تَمْحُهَا
وَخَالِقِ النَّاسَ بِخُلُقٍ حَسَنٍ
Nerede olursan ol Allah’a karşı gelmekten sakın; yaptığın kötülüğün arkasından bir iyilik yap ki bu onu yok etsin. İnsanlara karşı güzel ahlakın gereğine göre davran. Tirmizî, Birr, 55.

İnsanın sözü hikmet, bakışı ibret ve susması ders olmalıdır.

Kabir, ahiret konaklarının birincisidir. Ondan kurtulana sonraki konaklardan geçmek kolay olur. “Hadis-i şerif”

İnsanların en acizi dua etmeyen, en cimrisi de selam vermeyendir…! (Hz. Muhammed(s.a.v))

Allah(c.c)’ı yok sayıp reddeden kişiler, aslında bir yandan da Allah(c.c)’ın varlığını ispatlıyorlar. “Çünkü olmayan bir şey reddedilemez…’

Hayatında ekmeği yenmeyen kimsenin adı, ölümünden sonra anılmaz. (Şeyh Sadi)

Amelde takva, amelden daha zordur.

Dini İslami SözlerAllah(c.c)’ım, gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle, hakkımda hayırlı olanları da gönlüme razı eyle. Amin!

Eğri ok, doğru yol almaz. (Hz. Ali (r.a))

Hiçbir acı, cehaletten daha fazla zahmet verici değildir. (Hz. Ali (r.a))

Ham düşünceleri, ancak akıl pişirir. (Firdevsi)

Fırsatlar da bulutlar gibi çabucak geçer gider. (Hz. Ebubekir (r.a))

Çocuklarınızı kuzu gibi büyütmeyiniz ki, ileride kuzu gibi güdülmesinler. (Şeyh Sadi Sirazi)

Hükumetlerin en kötüsü, suçsuzu korkutandır. (Beydeba)

Yeryüzünde böbürle­nerek (gücüne, güzelliğine, servetine, etiket ve rütbene ve çevrene güvenip kibirlenerek) yürüme!.. Çünkü sen (ağırlık ve azame­tinle) ne yeri yarabilir, ne de dağlarla ululuk yarışına girişebilirsin.

Bilmeyene yazıklar olsun bilip de yapmayana yetmiş defa yazıklar olsun.

Hükümdar köylünün yumurtasını alırsa, adamları bütün tavukları alır. (Sadi)

Birliğin kederi, ayrılığın sefasından daha hayırlıdır. (Yahya bin Muaz)

Bütün kötülüklerin anahtarı, hiddettir. (Cafer bin Muhammed)

Hayat, iman ve cihaddır. (Hz. Hüseyin (r.a))

O kıyamet gününde (Dağlar atılmış renkli yünler gibi olacaktır.) o kadar büyük ve kuvvetli varlıkların bile bütün parçaları, darmadağın bir hâle gelecektir. Artık insanlar, kendi hâllerini bir düşünmelidirler.

Evet.. (O kimseler ki: Onlar, göstericilerdir.) insanlara gösteriş için namaz kılarlar, sırf Allah rızası için, samimi bir kalp ile ibadette bulunmuş olmazlar, riyakarca bir halde yaşar dururlar, elbette ki: Onlar, azabı hak etmişlerdir.

Para yığmakla yükseleceğini sanma. Duran su fena kokar. Bağışlamaya çalış. Akan suya gök yardım eder. Yağmur yağdırır, sel gönderir, onu kurutmaz. (Sa’di-i Şirâzî)

Sеvgin nеfrеtе dönüşmеsin, sana ancak yük olur.

Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz.

Unutma! Açtığın hеr yaradan, hеsap soracak Yaradan.

Çaresizlik tuzağına düşme. Her zaman bir umut ışığı olduğunu aklından çıkarma. (Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler. Bakara 156

Büyüklük kompleksine kapılıp, insanları ezerek arkadaşlarını kendinden uzaklaştırma. (Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.) Hucurat 10

Din insanin kılavuzudur, kılavuzsuz kaybolursun.

Yaptığın iyilikleri unut. Anlatarak onları kıymetsizleştirme. (Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah, her bakımdan sınırsız zengindir, halîmdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir) Bakara 263

Kibrine yenilip hep daha fazlasını isteyerek hayatını zehir etme. (1,2. Çoklukla övünmek sizi, kabirlere varıncaya (ölünceye) kadar oyaladı.) Tekasür 1-2

كُلُّ ابْنِ آدَمَ خَطَّاءٌ وَخَيْرُ الْخَطَّائِينَ التَّوَّابُونَ
Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tövbe edenlerdir. Tirmizî, Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, 30.

Senden iyi durumda olanlara bakıp üzüleceğine, senden zor durumda olanları görüp rahatla. Kör ile gören bir olmaz. Karanlıklar ile aydınlık bir olmaz. Gölge ile sıcaklık bir olmaz. Diriler ile ölüler de bir olmaz. Allah, dilediğine işittirir. Sen, kabirde bulunanlara işittirecek değilsin.) Fatır 19-22

Arsızlığa cesaret, zinaya aşk dediler, bir neslin ahlakını işte böyle yediler. Necip Fazıl

اَلإِيمَانُ بِضْعٌ وَسَبْعُونَ شُعْبَةً أفْضَلُهَا قَوْلُ لاَ إِلهَ إِلاَّاللَّهُ وَأدْنَاهَا إِمَاطَةُ اْلأذَى عَنِ الطَّرِيقِ وَالْحَيَاءُ شُعْبَةٌ مِنَ اْلإِيـمَانِ
İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır. Buhârî, Îmân, 3; Müslim, Îmân, 57, 58.

Yazdıklarının ve yaptıklarının peşini bırakmayacağını unutma. Gücünü insanların yararına kullan. Nûn (Ey Muhammed) Andolsun kaleme ve satır satır yazdıklarına ki, sen Rabbinin nimeti sayesinde, bir deli değilsin. Kalem 1-2

Allah(c.c) her nefse ancak taşıyabileceğini yükler!

Bencil olma, tebrik etmeyi bil. (Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider. Konuşurlarsa sözlerine kulak verirsin. Onlar sanki elbise giydirilmiş kereste gibidirler. Her kuvvetli sesi kendi aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandır, onlardan sakın! Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan) çevriliyorlar!) Münafıkun 4

Yalandan uzak dur. (Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz?) Saff 2

Heveslerini kendine ilah edinme. (Kendi nefsinin arzusunu kendisine ilâh edineni gördün mü? Ona sen mi vekil olacaksın?) Furkan 43

Alemleri ve seni yaradan Rabbine daima teşekkür ve hamd duygularıyla dolu ol. Fatiha-2

مَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ فَلاَ يُؤْذِ جَارَهُ وَمَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ فَلْيُكْرِمْ ضَيْفَهُ وَمَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ فَلْيَقُلْ خَيْرًا أوْ لِيَصْمُتْ
Allah(c.c)’a ve ahiret gününe iman eden kimse, komşusuna eziyet etmesin. Allah(c.c)’a ve ahiret gününe iman eden misafirine ikramda bulunsun. Allah(c.c)’a ve ahiret gününe imân eden kimse, ya hayır söylesin veya sussun. Buhârî, Edeb, 31, 85; Müslim, Îmân, 74, 75.

Allah(c.c)’ım seni bulan neyi yitirir, seni yitiren neyi bulur?

اِجْتَنِبُوا السَّبْعَ الْمُوبِقَاتِ قَالُوا يَا رَسُولَ للهِ وَمَا هُنَّ قَالَ: اَلشِّرْكُ بِاللَّهِ وَالسِّحْرُ وَ قَتْلُ النَّفْسِ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ إلاَّ بِالْحَقِّ وَأكْلُ الرِّبَا وَأكْلُ مَالِ اْليَتِيمِ وَالتَّوَلِّي يَوْمَ الزَّحْفِ وَقَذْفُ الْمُحْصَنَاتِ الْغَافِلاَتِ الْمُؤْمِنَاتِ
(İnsanı) helak eden şu yedi şeyden kaçının. Onlar nelerdir ya Resulullah(s.a.v) dediler. Bunun üzerine: Allah(c.c)’a şirk koşmak, sihir, Allah(c.c)’ın haram kıldığı cana kıymak, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, suçsuz ve namuslu mümin kadınlara iftirada bulunmak buyurdu. Buhârî, Vasâyâ, 23, Tıbb, 48; Müslim, Îmân, 144.

Evet sıra sizde: Sizde buradakilerden farklı ve yeni dini sözünüzü yazmak için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Nazlim.Net

20 Yorum

 1. Buğünü düşün yarın olacak. Yarınların umutların olacak…
  Duan dilinden düşmesin. Rabbim kullarını doğru yoldan saptırmasın…
  {AMİN}…

 2. Değişti artık devir, çıktı işler rayından, karnı tok olup ‘küfür’ edeni de var… Karnı aç olup ‘şükür’ edeni de.

 3. GÜL BAHÇESİNDE BİR GÜL OLMAK İSTERDİM HER GÜN YARATANI ZİKRETMEK İSTERDİM GÜL BAHÇESİNDE BİR GÜL OLMAK İSTERDİM HERGÜN BÜLBÜLÜN YARATANA ZİKRİNİ GÖRMEK İSTERDİM YENER İSLAMOĞULLARI

 4. Vardım ilim meclisine
  İlim kıldım talep
  Dediler önce ilim değil
  İlla EDEP illa EDEP……

 5. her ağladığında ona kızıyorsunda neden her kahkaha attığında ona sukretmiyorsun…

 6. Küçükken hayvanlarla konuşmayı çok isterdim…Meğer yıllardır hayvanlarla konuşuyormuşum. HABERİM YOK….

 7. insan bilinmezlikten nefret eder. en önemli ihtiyaçlarından biri bilmektir. sıradan bir bilmek değil, herşeyi bilmek ister. bu mümkün olmadığı için herşeyi bilen bir tanrı figürü üzerinden, olmasını istediği şekilde bir alem, bir düzen yaratmak istemiştir. peygamberler bunu en iyi bilenlerdir.

 8. ”cesaret cennete korku ölüme sürükler…”bunu unutmayın……..!!!!!!!!!!
  dünyada Allah’tan başka kimseden korkmayınız

 9. hırsız evden olursa öküz bacadancıkar …..dilin kemiyi yoktur herkelimeyi söler…..sözgümüşse süküt altındır…..

 10. hırsız evden olursa öküz bacadancıkar …..dilin kemiyi yoktur herkelimeyi söler….

 11. kelamın kibarı kibarın kelamıdır..güzelbakan güzel görür güzel gören güzel düşünür züzel düşünen güzel konuşur….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir