Yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer

Yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer

Yüzünüzde oluşan sivilce izlerinden kurtulmak için neler yapmalısınız bu yazımızda sizlerle paylaşacağız arkadaşlar. Yüzdeki sivilce izleri özellikleri bayanlar için kötü görünüm sağlar ve pekde güzel görünmez. Bu bakımdan bu sivilce izleri nasıl geçer açıklamaya çalışacağız.

DÜZ VEYA HAFİF ÇÖKÜK KIMIZI SİVİLCE İZLERİ TEDAVİSİ

Düz veya hafif çökük kımızı sivilce izleri nasıl geçer ?
Bu tür izler zaman içinde kendiliğinden de hafifler.
Retinoik asitli ( A vitamini türevi) , meyve asitli veya antioksidan içeren kremler faydalı olabilir.
Damarsal etki gösteren lazerler ( pulse dye lazer, ND: YAG lazer) kımızı lekeleri giderebilir.
Kimyasal peeling cilt yenileyerek iyileşmeyi hızlandırabilir.

DERİDEN HAFİF ÇÖKÜK SİVİLCE İZLERİ

Deriden hafif çökük sivilce izleri nasıl geçer?

Eğer az sayıda ise skin neeeding (dermaroller), mikrodermabrazyon, yüzeysel dolgu işlemleri

Eğer yaygın ise yukarıdaki işlemlere ilave olarak cildi soymadan yenileyen lazerler, fraksiyonel lazerler uygulanabilir.

YÜZEYSEL BOXCAR SİVİLCE İZLERİ

Yüzeysel boxcar akne izleri nasıl geçer?

Eğer bölgesel ve az sayıda ise dolgu veya subsizyon

Eğer yaygın ise dermaroller, derin soyan lazerler (ablative lazerler) veya dermabrazyon veya fraksiyonel lazerler

DERİN BOXCAR VE ICEPICK SİVİLCE İZLERİ TEDAVİSİ

Eğer icepick skarlar çok sayıda, derin ve küçük çaplı ise triklorasetikasit (TCA) CROSS teknik, fraksiyonel lazerle kombine edilebilir.

Az sayıda, derin ancak 4 mm’den küçük skarlara punch yöntemi, derin soyma yapan lazerler veya fraksiyonel lazerle kombine edilebilir.

NOT: Sivilce izlerinin giderilmesi genellikle hem zor hem de pahalıdır. Ancak şunu unutmamak gerekir: Sivilce izleri önlenebilir. Sivilceyi tedavi ederek, iz oluşumuna engel olmak çok daha kolaydır. Sivilcelerinizi tedavi ettirin. En başarılı ve kolay sivilce izi tedavisi budur.

Sivilce izlerinde tedavi, izin tipi ve derinliğine göre düzenlenir. Her tedavini kendine göre üstünlükleri ve zayıf tarafları vardır. Tek bir yöntem yerine, izin yapısına uygun birkaç yöntem bir arada kullanılması sonuçların daha iyi olmasını sağlar. Buradaki tedavi seçimini doktor ve hasta birlikte karar vermelidir.

Tedavinize ve hekimlerinize güvenin. Günlük yaşamınızda yüzünüzün güzelliğini gölgeleyen ve uzun vadede kalıcı iz bırakma riski olan sivilceyi, sabırla ve hekiminizle kuracağınız iletişimle çözmek günümüzde çok kolay.

SIVILCE IZLERI ILE ILGILI BASKA BIR YAZIDA ŞU ŞEKİLDE

Sivilce izlerini yok etmek mi istiyorsunuz? İzlerini bir kenara bırakalım kimse yüzünde sivilce olsun istemez. Bunlar yalnızca fiziksel görünümünüzü değil genellikle duygusal yönden de sizi etkiler. Fakat yüzünüzde yara izi ile yaşamaya razı olmak zorunda değilsiniz. Temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için yapmanız gerekenler burada.

Sivilce izlerine engel olmanın en iyi yolu onları yok etmektir. Asla sivilcelerinizi sıkmayın yada patlatmayın, bu sivilcelerin iz bırakmasına yol açar. Cildinizi sürekli temiz tutun ve sivilce üzerine makyaj yapmayın aksi halde daha kötü hale gelecektir. Sivilce izlerini önlemek için önce sivilceleri önleyin ve öncelikle bkz: sivilceler nasıl geçer.

Sivilce izlerini sağlıklı beslenerek giderin. Evet, bol miktarda su içmek ve meyve sebze tüketmek sivilce izlerini giderebilir. Meyve ve sebzeler cilt sağlığınızı korumak için gerekli vitaminleri sağlarken su ise cildinizin yenilenmesine ve temizlenmesine yardımcı olur. Limon suyu da derinin hızlı değişimine yardımcı olduğundan sağlıklı derinin gelişmesini sağlar.

Ayrıca eczanelerden edinebileceğiniz sivilce izlerini kaldırmaya yönelik ilaçlar sivilce izlerini tedavi etmenize yardımcı olacaktır. Bir diğer seçenek lazer ile cildi yenileme olabilir.

Bazı insanlar sivilce izlerini ve iltihaplarını yok etmek için buz kullanırlar. Temel olarak buzun soğuğu sivilce izlerini tedavi ederek cildinizi daha az iltihaplı ve pürüzsüz bir hale getirir. Buz küplerini bir bez parçasına sarın ve her gün 15 dakika sivilce üzerinde bekletin.

Günde iki kez sivilcelere uygulandığında kuşburnu çekirdeği yağı da sivilce izlerini gidermenize yardımcı olur. Kuşburnu çekirdeği yağı aynı zamanda yaşlanma geciktirici (anti-aging) özelliğe sahiptir, cildinizi gençleştirir, kırışıklıkları azaltır ve cildinize doğal bir renk kazandırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir