Evde Yapımı Kolay En İyi 10 Siyah Nokta Maskesi Tarifi

Evde yapımı kolay en iyi 10 siyah nokta maskesi tarifi hazırladığımız bu sayfamızda, mutfağımızda kullandığımız malzemeler ve ürünlerle basit şekilde siyah noktaları temizleyebilirsiniz.

Ciltte aşırı yağ ve sebum salgısı birikirse gözeneklerimiz tıkanır. Sonunda, birikme gözenekleri doldurur ve siyah noktalar daha görünür ve belirgin hale gelir. Neredeyse belli bir yaşa gelen tüm bayanlarda hatta erkeklerde olan siyah noktaların çaresi zor değil. Mutfağımız kullandığımız yiyecekler ve ürünlerle bu sorunun üstesinden gelebiliriz.

Evde Siyah Nokta Maskesi Yapımı

Siyah noktalar genellikle fazla yağın yüzünüzdeki gözenekleri tıkayabildiği yerlerde oluşur. Kırışıklık olan yerlerde, dudaklarınızın etrafında ve burnunuzun çevresinde. Eskiden bu sorundan kurtulmak isteyenler çok ciddi rakamlar ödeyerek güzellik uzmanlarına giderlerdi. Zamanla anlaşıldı ki yada yeniden keşfedildi ki evimizde kullandığımız yiyecekler ile bu sorunu çözmek çok basit.

Süt, bal, yumurta, limon, tarçın, nane, çay ve yoğurt hemen herkesin evinde olan günlük yemeklerimizde tükettiğimiz besinler. Bunların tatlarının güzel olması yanında cildimiz içinde bulunmaz bir nimet olduğunu biliyor muydunuz? O zaman vakit kaybetmeden tariflerimize başlayalım.

1. Portakal Suyu ve Jelatin Maskesi

Portakal Suyu ve Jelatin Maskesi

1/3 su bardağı taze portakal suyu veya posa,
1 çorba kaşığı jelatin tozu

Üçte bir fincan suyu 15 saniye mikrodalgada ısıtın ve üzerine jelatin tozu, ardından portakal suyunu ekleyin. Karışana kadar karıştırın, ardından kaşlarınıza veya gözlerinize dokunmadan yüzünüze sürün.

Maskenin yaklaşık 15 dakika tamamen kurumasını bekleyin, ardından yavaşça soyun. Soğuk suyla durulayın. Bunu haftada 1-2 kez yapın.

Portakal suyu cilt dostu C vitamini ve diğer faydalı antioksidanlarla doludur. Portakal suyundaki sitrik asit ayrıca ölü deri hücrelerini cildinizin üst tabakasından da temizler.

2. Yeşil Çay ve Aloe Vera Yüz Maskesi

Yeşil Çay ve Aloe Vera Yüz Maskesi

1 çorba kaşığı aloe vera jeli
¼ fincan yeşil çay

Yeşil çayı demlendirin ve soğumasını bekleyin, ardından akıcı bir macun yapmak için aloe vera jeli ile karıştırın. Yüze pamuklu bir bezle uygulayın ve 20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın. Haftada 1-2 kez kullanın.

3. Yulaf Ezmesi, Yoğurt ve Limon Maskesi

Yulaf Ezmesi, Yoğurt ve Limon Maskesi

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı limon suyu

Yulaf ezmesini yoğurdun içinde birkaç dakika bekletin ve yumuşatın, ardından bu macuna limon suyunu karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın. Haftada iki kez kullanın.

Yulaf ezmesi cildinizin pul pul dökülmesine yardımcı olur ve siyah noktalarda hafif bir aşındırıcı görevi görür. Yoğurt cilt temizleyici laktik asit içerirken limon suyu cildi sıkılaştırır.

4. Bentonit Kili Maskesi

Bentonit Maskesi

3 yemek kaşığı bentonit kil
Su
Lavanta yağı

Tüm malzemeleri çok kalın veya akıcı olmayan bir macun oluşturana kadar bir kasede karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 20 dakika veya kuruyana kadar bekletin.

Pamuklu bir bezi suyla ıslatın ve maskeyi nazikçe çıkarın, ardından yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Bunu haftada bir yapın.

Bentonit kili gözeneklerinizi açar ve siyah noktaları ortadan kaldırır. Ayrıca sivilce izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir ve kızarıklık ve iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir.

5. Karbonat ve Ballı Yüz Maskesi

Karbonat ve Ballı Yüz Maskesi

2 yemek kaşığı karbonat
2 yemek kaşığı bal
Yüz fırçası

Bir cam kasede karbonat ve balı karıştırın ve karışımı bir yüz fırçasıyla yüzünüze uygulayın. En fazla 15 dakika bekletin. Kabartma tozu cildinize zarar verebilir, bu yüzden bundan daha uzun süre bekletmeyin. Soğuk suyla yıkayın ve bu maskeyi haftada en az bir kez kullanın.

Kabartma tozu, cildinizin pH’ını nötralize ederken ölü deri hücrelerini temizleyen bir eksfoliyatördür. Bal, cildinizin taze görünmesine yardımcı olan bir parlatıcı görevi görür.

Yağlı / karma cildiniz varsa bu maskeyi sadece T bölgesi bölgelerinizde veya yüzünüzün her yerinde kullanabilirsiniz. Kabartma tozu oldukça sert bir içerik olduğundan hassas cildiniz varsa bu maskeyi kullanmayın.

6. Yeşil Çay, Salatalık ve Jelatin Maskesi

Yeşil Çay, Salatalık ve Jelatin Maskesi

1 yemek kaşığı jelatin tozu
2 yemek kaşığı yeşil çay
2 yemek kaşığı salatalık suyu

Jelatini içine karıştırmadan önce üçte bir bardak suyu bir cam kasede 15 saniye mikrodalgada pişirin. Yeşil çayı ve salatalık suyunu jelatine ekleyin, ardından karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Soymadan önce 20 dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Bunu haftada bir yapın.

Jelatin cildin elastikiyetini geliştirir ve evde etkili bir soyma maskesi görevi görür. Salatalık, cildinizi gençleştiren ve nemlendirmeye yardımcı olan bir soğutucudur. Yeşil çayın kızarıklığı ve iltihabı azaltan antioksidan etkileri vardır.

7. Nane, Limon ve Jelatin Maskesi

Nane, Limon ve Jelatin Maskesi

Bir avuç nane yaprağı
1 çorba kaşığı jelatin tozu
1 çorba kaşığı limon suyu

Nane yapraklarını biraz suda kaynatın veya bir karıştırıcıda sertçe vurun. Yaprakları soğumaya bırakın. Bir bardak suyun üçte birini bir cam kapta 15 saniye mikrodalgada pişirin ve jelatin tozunu ılık suya ekleyin. Tüm topaklar gidene kadar karıştırın.

Limon suyunu ve nane sıvısını karıştırın veya jelatine yapıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve tamamen kuruyana kadar bekletin. Dikkatlice soyun ve yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Bunu haftada bir yapın.

Limon, cildinizi aydınlatan ve tonlayan doğal bir sıkılaştırıcıdır. Nanenin antibakteriyel özellikleri cildi yatıştırmaya ve ölü cilt hücrelerini gidermeye yardımcı olur. Jelatin, kolajen ve maskeyi bir arada tutmaya yardımcı olan bir polimer içerir.

8. Tarçın ve Bal Maskesi

Tarçın ve Bal Maskesi

1 yemek kaşığı toz tarçın
3 yemek kaşığı bal

Toz tarçın ve balı, kalın bir macun oluşana kadar bir kasede karıştırın. Macunu, belirli sorunlu alanlara odaklanarak yüzünüze uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bunu iki hafta boyunca iki günde bir yapın ve cildinizde daha iyi bir değişiklik olduğunu fark edeceksiniz.

Tarçın ve bal, akne ve siyah noktaya eğilimli ciltlerin tedavisinde faydalı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Tarçının büzücü yapısı, gözeneklerinizi küçültmeye yardımcı olarak cildinizin temiz ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

9. Yumurta Beyazı ve Limon Suyu Maskesi

Yumurta Beyazı ve Limon Suyu Maskesi

1 yumurta akı
1 çorba kaşığı limon suyu
Yüz fırçası

Yumurta akı ve limon suyunu karıştırın ve karışımı bir yüz fırçası ile göz ve kaşlardan kaçınarak yüzünüze uygulayın.

Yaklaşık 10-15 dakika bekletin ve maske kururken cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. Soğuk suyla yıkayın ve bir nemlendirici ile devam edin. Bunu haftada bir yapın.

Yumurta akı doğal bir büzücüdür ve toner olarak iyi çalışır. Gözeneklerinizi küçültür ve cildinizin temiz ve kusursuz görünmesini sağlar. Limon suyu doğal bir ağartıcıdır ve cildinizi aydınlatmaya yardımcı olur.

10. Süt ve Bal Maskesi

Süt ve Bal Maskesi

¼ fincan süt
2 yemek kaşığı bal

Bir kasede süt ve balı karıştırın. Karışıma pamuklu bir top veya çubuk batırıp ve yüzünüzü bununla kaplayın. Tercih ederseniz ince pamuklu şeritler kullanabilir ve yüzünüze sürmeden ve yüzünüze bırakmadan önce karışıma batırabilirsiniz. Maskeyi 10-15 dakika açık bırakın, ardından ılık suyla durulayın. Bunu haftada 1-2 kez yapın.

Süt, doğal, yumuşak bir soyucu olan laktik asit içerir. Cilde kolayca emilir, burada ölü hücreleri giderir ve gözenekleri açmaya yardımcı olur. Bal, cildinizin parlak ve ışıltılı görünmesine yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir