Siyah noktalar için tedavi

Siyah noktalar için tedavi siyah nokta tedavisi yöntemlerini bu yazımızda sizlere açıklamaya çalışacağız arkadaşlar. Siyah noktaların tedavisi için yapılması gerekenler yine bu yazımızda olacaktır.

siyah-noktalarin-tedavisiSiyah noktalar, cildimizde nahoş bir görüntü oluşturur kimi zaman tiksinecek duruma gelir. Bir çok kişi ise aynı dertten muzdariptir. Peki siz siyah noktalar için nasıl bakım, nasıl tedavi gerektiğini biliyor musunuz?

Yağsız kozmetik ürünler (oil-free dermokozmetikler) seçilmeli, hafif bir sabun veya temizleyici ile cilt günde 2 kez yıkanmalıdır. Siyah noktaları ortan kaldırmak için bir takım kremler kullanılabilir. Bu kremler günde iki kez, ince bir tabaka olacak şekilde sürülmelidirler. İyileşmenin görülmesi ayları alabilir, bu nedenle tedaviye uzun süre devam edilmelidir. Bu amaçla kullanılan kremler % 2.5-10 benzoil peroksit, %20 azelaik asit, % 1-3 salisilik asit +/- kükürt ve rezorsinol, % 10-20 glikolik asit ve tretinoin, isotretinoin, adapalene gibi doktorlar tarafında reçete edilebilen retinolleri içerirler.

Ayrıca doğum kontrol hapları ve isotretionin içeren haplar da etkili olurken, antibiotiklerin faydası yoktur. Krioterapi (buz tedavisi), koterizasyon ve mikrodermabrazyon bazen gerekli olabilen cerrahi işlemlerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir