Sivilce nasıl patlatılır

Sivilce nasıl patlatılır Sivilceler nasıl patlatılır

Sivilceler patlatmamak gerektiğini herkes sizlere söylemiştir arkadaşlar biliyorsunuz. Sivilceleri patlatmayın ve bir uzmandan yardım almaya bakın çünkü yine herkesin bildiği gibi sivilceler patlatıldıkça ürerler ve etrafa dağılırlar.

Sivilce sıkarken nelere dikkat etmeli?

Burun çizgisinin üzerinde kalan sivilcelerin sıkmamaya özen göstermelisiniz. Onun dışında iltihaplı sivilceyi sıkıp irini dışarı akıttığınızda bunda kötü bir şey yok aslında. Beyazıt, “Ama insanlar genellikle nasıl sıkacağını bilmediğinden sivilce içeri doğru patlayabiliyor. Cildin içinde patlayan kesecik, çevresinde ciddi bir iltihap oluşumuna neden oluyor. O iltihap da büzüşüyor ve iyileştiği için o bölgede leke kalıyor” diyor.

Sivilceler için ne tür ürünler kullanmalı?

Yetişkin sivilcelerine ergenlik sivilcesi gibi müdahale etmek ise yapacağınız en büyük yanlış. Ergenlik döneminde kullanılacak ürünler yetişkin birinin cildinde vadedilen etkiyi yaratmayacak. Fakat önereceğim iki adımı denemek yararınıza olacak: ilk adım doğru temizleyiciyi seçmekten geçiyor. Benzoil peroksit ya da salisilik asit içeren ürünler uyguladığında doğru yolda olduğunuzu fark edeceksiniz. Diğer adım ise gözenekleri temizleyecek salisilik asitli bir peeling. Sadece çok fazla ve sert uygulamadan kaçının. Haftada iki ya da üç kez uygulayabilirsiniz.

Sivilceler hakkında etrafta dolaşan bazı mitler

Güneş kremi kullanmanın sivilceyi kötüleştirdiği başlı başına bir hurafe; doğru güneş kremini seçtiğiniz sürece. Kimyasal güneş kremleri UV ışınları ile reaksiyona girerek ciltte kabarcıklara neden olabilir. Bu yüzden çinko oksitli bir güneş kremi kullanmakta fayda var

Diğer bir saçmalık: Sivilceleriniz var çünkü yüzünü yeterince yıkamıyorsunuz. Eğer bir evsiz kadar pis değilseniz bu kesinlikte yanlış. Derick, “Yapılan araştırmalar yüzünüzü günde iki kere yıkayanların bir kere yıkayanlara oranla daha sağlıklı bir cilde sahip olduğunu gösteriyor” diyor. Beyazıt da ekliyor: “Yüz yıkama işini abartmak hem oldukça gereksiz hem de cildi kurutabilir” diyor.

Önemli bir iş yemeğine gitmeden ya da hoşlandığınız adamla ilk randevuya çıkmadan evvel yüzünüzde bir sivilce belirdiyse. her kadın gibi siz de bu sivilceyi makyajla
kamufle etmeye çalışırsınız. Peki. sivilcenin üzerine makyaj yapılması ne kadar doğru, ne kadar yanlış? Bazı ürünler görüntüyü daha da kötüleştirir. Derick. “Gözenekleri tıkayan kalın fondötenler yerine ince pudra fondöten ya da mineral pudra uygulamak sivilceleri azdırmayacak” diyor. Fakat unutmayın ki akne sadece kozmetik problemi değil, bazen kalp rahatsızlıklarının da göstergesi olabiliyor. Bu yüzden ciltteki sivilce artışı ciddi boyuta ulaştığında, dermatologdan yardım istemenizde fayda var.

Uzmana danışmayı ertelemeyin!

İnsanlar bir kozmetik mağazasına gider, orada çalışan kişiden bir öneri alır. Sonra o ürünlere dünya kadar para döker fakat cildi için en doğru tanıyı koyacak ve ilaç tedavisi önerecek doktora aynı parayı vermeyi reddeder. Bir dermatolog her zaman o reçetesiz ürünlerden daha fazlasını yapar, özellikle de problematik cildi olan kişiler için benzoil peroksit ya da salisilik asitten de fazlasını önerebilecek biri varsa o da bir dermatologdur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir