Orta Yaş Cilt Bakımı Önerileri

Orta Yaş Cilt Bakımı Tavsiyeleri ve önerileri

Orta yaşlarda cilt bakımı daha dikkat ve önem ister arkadaşlar. Bu yüzden cildimize bakım yaparken daha dikkatli olmalıyız. Bu yazımızda sizler orta yaş cilt bakımı önerilerinden bahsedeceğiz.

Yaşınız ilerledikçe doku hücrelerinin aralarındaki boşlukları dolduran kolajen yapıları kaybetmeye başlarsınız ve akabinde kırışıklık ve çeşitli cilt sorunlarıyla karşı karşıya kalırsınız. Cildiniz kurumaya meyillidir ve bununla beraber yaşlı bir görünüm kazamaya başlar. Ayrıca güneşin altında geçirilen yılların ardından da cildin yaşlı bir görünüm kazanması şaşırtıcı değildir.

Etkili Yöntemler Nelerdir Hep Birlikte Öğrenelim

Kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri olan kahverengi lekelere başlıca sebep olan güneşe karşı özellikle ellerinize ve yüzünüze günlük güneş koruyucu uygulayabilirsiniz. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu losyon uygulayabilirsiniz.

Güneşe fazla maruz kalmamaya dikkat edin. Bu duruma önlem almaya yönelik geniş kenarlı şapkalar ve uzun kollu elbiseler giymeniz işinize yarayabilir.

Cilt bakım ürünlerinizin içerdiği maddelere dikkat edin. Bu tip durumlarda doktorunuza danışmanız ve size zararlı olabilecek bir madde içeren cilt bakım ürünlerinden kaçının. Mentol, limon, ıhlamur, lavanta kokuları ve bitkisel yağlar bu maddelerden birkaçıdır.

Aşırı soğuk ve sıcak havalarda cildinizi nemlendirin. Çünkü bu tip havalarda cildiniz daha fazla kurur ve çatlar. Kuru havalar kırışıklıklara neden değildir fakat kırışıklıklar kuru cilt ile birleştiği zaman kötü gözükür.
Yaşlılık lekelerinin olduğu alanlarda bir alfa-hidroksi temizleyici losyon kullanın. Malum bölgelerin bakımı adına bu losyon size yardımcı olacaktır.
Geceleri Esoterica veya Ambi gibi besleyici kremler uygulayabilirsiniz. Bu kremler cilt renginizin sabit ve tek bir renk olması adına yardımcı olur.
Kırışıklık ve yaşlılık lekeleri konusunda diğer seçenekleri araştırmak istiyorsanız bir dermatolog ya da estetik cerrah ile konuşun.

30-40 Yaş Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

30’lu yaşların sonlarına doğru ciltte oluşan kırışıklıklar, kadınların korkulu rüyasıdır.Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, bu kırışıklıkları önlemek için cilt bakımı kadar, doğru beslenmek ve düzenli bir hayat yaşamak da çok önemli olduğunu belirtiyor.

30’lu ve 40’lı yaşlarda ciltte ne gibi değişimler görülür?

30’lu yaşların sonuna doğru mimiklerle oluşan ve çok derin olmayan kırışıklıklar yüzde görülmeye başlar. Ciltte lekelenmeler ve kalınlaşmalar olabilir. Ağız kenarlarında gülmeye bağlı çizgilenme oluşur.

İlgili Makaleler

30’lu ve 40’lı yaşlarda ciltle ilgili en çok nelerden şikâyet edilir?

30’lu ve 40’lu yaşlarda en çok ince çizgiler, porların açık gözükmesi, elastikiyet kaybı, nem azalması ve ciltteki düzgün renk tonunun kaybından şikâyet edilir.

Her iki yaş grubunda da farklı bakım uygulamaları mı gerekir?

Genel olarak 30 ve 40 yaş arasında aşırı bir fark yoktur ancak kişisel farklılıklar olabilir. Kişi 40 yaş civarında olup cilt açısından son derece sağlıklı görünebildiği gibi, tersi de mümkündür.

Cilt için nasıl bir bakım önerirsiniz?

Her iki yaş grubu ve tüm yaşlar için güneşten korunmak ön planda olmalıdır. Bakım ise sağlıklı beslenme, spor, uyku düzeninin sağlanması ve stresle baş ederek yapılır. Dahili herhangi bir hastalık varsa tedavi edilmelidir.

Bu yaşlarda nasıl beslenmek gerekir?

Yumurta, peynir, süt, balık ve tahıllar dışında, ceviz, fındık, kara üzüm, kayısı ve renkli meyveler (antioksidan açısından zengin), sağlıklı cilt için gereken besinlerdir. Son yapılan çalışmalarda C vitamini ve yeşil çayın çok üstünde duruluyor.

Güzel bir cilde sahip olmak için ideal yaşam biçimi nasıl olmalıdır?

Güzel bayanlar Güzel bir cilt için en önemli nokta, sağlıklı yaşamdır. Çok Önemli Uyku, güneşten kaçınmak ve her şeyden önce mutlu olmayı öğrenmek cilt güzelliğinin ilk kuralıdır. Ruhsal durum ciltteki kan dolaşımı, endorfin salınımı ve erken yaşlanma ile yakından ilgilidir. İç organların sağlığını korumadan, kolesterol dengenize dikkat etmeden, kansızlığı tedavi ettirmeden ve ruhsal çalkantıları düzenlemeden güzel bir cilde sahip olunamaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir