Cilt tipine göre cilt bakımı nasıl yapılır?

Cilt tipine göre cilt bakımı nasıl yapılır sayfamızda, cildinizdeki sorun ne olursa uygulamanız gereken cilt bakım rutini oluşturmayı öğrenmiş olacaksınız.

Cilt tipine göre bakım farklı şekillerde yapılmaktadır. Güzel bir cilde sahip olmak için düzenli bir bakıma ihtiyaç olduğu kadar bunları rutin haline dönüştürmeniz sıralamaya göre yapmanızda gerekmektedir.

Cilt tipleri genel olarak kuru cilt, normal cilt ve yağlı cilt olarak 3 tipe ayrılmaktadır. Bu cilt türlerine göre günlük olarak yapılması gereken cilt bakımı farklı farklıdır.

Kuru ciltler genelde mat ve gergin bir yapıya sahiptir. Ciltte çatlama, soyulma çok kolay bir şekilde gerçekleşir. Kuru ciltte kırışıklıklar daha sık görülür.

Normal cilt güneşe kuru ciltten daha fazla dayanabilmektedir. Normal ciltlerde özellikle çene, burun ve alın kısımlarında hafif yağlı olduğu görülmektedir. Cilt dokusu sık sıralanmış şekildedir.

Yağlı cilt ise görünüş olarak diğerlerinden daha parlaktır. Yağlı ciltlerde gözenekleri tıkayan yağ tabakaları sayesinde hava ile temasta ciltte siyah noktaların oluşmasına sebep verir. Yağlı ciltler çok çabuk toz toplamaktadır.

Normal Ciltler İçin Cilt Bakımı

Normal Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Normal cilt dengelidir ve diğer cilt tipleri gibi sorunları yoktur. Cilt bakımı rutininizin amacı dengeyi bozmamak olmalıdır. Burada sabah ve gece yapmanız gerekenleri sıraladık.

Sabah yapılması gerekenler

1. Temizlik

Cildinizi sülfat içermeyen nazik bir temizleyici ile temizleyin. Sülfat içermeyen temizleyiciler cildinizi kurutmaz ve cilt gözeneklerinize yerleşmiş olabilecek fazla yağ veya kirden kurtulmanızı sağlar.

2. Tonlama

İlgili Makaleler

Alkol içeren tonerlerden kaçının. Bu ürünler sadece cildinize zarar vermez, aynı zamanda cildi kurutur ve kuruluğa neden olur. Bunun yerine, gül suyu ve hyaluronik asit gibi diğer nemlendirici maddeler gibi doğal içerikli tonerler kullanın.

3. Nemlendirme

SPF’li bir nemlendirici kullanmak, cildinizi güneşten korurken nemlendirmeye yardımcı olacaktır. SPF değeri 30 veya daha fazla olan bir nemlendirici almaya çalışın. Ayrıca komedojenik olmayan ve yüz için özel olarak formüle edilmiş ürünleri tercih edin.

4. Güneş kremi

En az SPF 30 ve PA + derecesine sahip bir güneş kremi seçin. Bu, cildinizin hem UVA hem de UVB ışınlarından korunmasını sağlar.

Gece yapılması gerekenler

1. Temizlik

Sabah kullandığınız temizleyicinin aynısını kullanın. Ancak, çift temizlemeniz daha iyidir. Başka bir deyişle, yüzünüzdeki tüm kiri, makyajı ve tozu temizleme yağı kullanarak temizleyin ve ardından diğer temizleyiciyi yüzünüzü yıkamak için kullanın.

2. Tonlama

Sabah rutininiz için kullandığınız tonerle yüzünüzü tonlayın.

3. Serum

Cildinize ek beslenme sağlamak için antioksidan açısından zengin bir serum kullanın. Yosun özleri, resveratrol ve C vitamini gibi malzemeleri araştırın.

4. Göz Kremi

Koyu halkalar veya kabarık gözler gibi belirli sorunlar için formüle edilmiş bir göz kremi uygulayın. Sorununuzu çözebilecek göz kremleri mutlaka vardır bulmanız zor olmaz.

5. Nemlendirme

Cildinize derinlemesine beslenme sağlamak için krem ​​formüllü bir nemlendirici alın.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı cilt, aşırı sebum üreten aşırı aktif bezlere sahiptir. Cilt bakımı rutininin amacı, hidrasyon seviyelerini korurken yağı en aza indirgemek olmalıdır.

Sabah yapılması gerekenler

1. Temizlik

Yağlı cildiniz varsa temizleyici bir yüz yıkama jeli almanız önemlidir. Yağsız temizleme jelleri veya köpükleri de arayabilirsiniz. Sülfat içermeyen ürünleri tercih edin, çünkü bunlar yağlılığı kontrol altına alırken cildinizin kuruması riskini de azaltır.

2. Ovma

Cilt gözeneklerini temizlemek için ara sıra çok hafif bir ovalama yapabilirsiniz. Yağlı cilt beyaz noktalara, siyah noktalara ve tıkanmış cilt gözeneklerine eğilimlidir ve ovalama cildinizin düzgün bir şekilde temizlenmesini sağlar. Ancak, sert bir yıkayıcı kullanmaktan kaçının. Haftada üç kez nazik peeling kullanabilirsiniz.

3. Tonlama

Sodyum PCA, cadı fındığı veya sardunya gibi maddeler içeren alkolsüz toner yağlı ciltlerle baş etmenin en etkili yollarıdır. Bu sıkılaştırıcı bileşenler, cildinize zarar vermeden veya nemini kaybetmeden cildinizi temizlemeye ve cilt gözeneklerini iyileştirmeye yardımcı olur.

4. Nemlendirme

Yağsız nemlendiriciler arasında su bazlı, komedojenik olmayan losyonlar yağlı ciltler için iyi bir seçenektir. Bu ürünler cildinize hafif bir his verir, nemlendirir ve mat bir görünüm kazandırır. Aşırı yağlı bir cildiniz varsa, iyi bir nemlendirici jel almanız gerekmektedir.

5. Güneş kremi

Yağlı cildiniz varsa güneş kremi sürmek hoş görünmeyebilir. Bunun nedeni doğru ürünleri kullanmamış olmanızdır. Çinko oksit içeren güneş kremleri, cilt bakımı rutininizde bir dünya fark yaratabilir.

Gece yapılması gerekenler

1. Temizlik

Sabah kullandığınız temizleyicinin aynısını kullanın.

2. Tonlama

Sabah rutininiz için kullandığınız tonerle yüzünüzü tonlayın.

3. Serum

Yağlı cilt genellikle geniş gözeneklere sahiptir ve AHA / BHA serumları cilt gözeneklerinin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur. Akneye eğilimli bir cildiniz varsa, çay ağacı yağı ve salisilik asit gibi içerikleri arayın.

4. Serum (Retinol)

Retinol içeren herhangi bir serum kullanın. Bu serum, sürekli kullanımla gözeneklerin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olduğu için yağlı ciltler için faydalıdır.

5. Gece Kremi

Sonunda uyguladığınız tüm cilt bakım ürünlerini kilitlemek için su bazlı, yağsız ve komedojenik olmayan bir gece kremi kullanabilirsiniz. Su bazlı bir nemlendirici, son derece hafif hissettirdiği için yağlı ciltler için idealdir.

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru ciltler için cilt bakımı rutini hidrasyona odaklanmalıdır.

Sabah için

1. Temizlik

Köpürmeyen veya hafif bir temizleyici almaya dikkat edin. Bu temizleyiciler cildinize karşı naziktir ve nemden arındırmadan kirden arındırır.

2. Tonlama

Tonerinizde son derece yumuşak bileşenler arayın. Salatalık ve aloe vera gibi malzemeler içeren tonerler, nemli kalırken yüzünüzü temizlemeye yardımcı olur.

3. Serum

Antioksidan serum, cildinizin savunmasını güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kollajen parçalanmasını önlemeye yardımcı olur. A, C ve E vitaminleri gibi içerikleri arayın.

4. Nemlendirme

Nemlendirici cildinize ihtiyacı olan nemi verir. Yoğun kıvamı olan ve dimetikon, seramidler ve gliserin gibi nemlendirici bileşenler içeren bir nemlendirici seçin. Ayrıca formülün yağsız olduğundan ve komedojenik olmadığından emin olun.

5. Güneş kremi

Seruma benzer formüle sahip bir güneş kremi seçin. Seçim yaparken en az SPF 30 ve PA + derecesine sahip bir formül almaya çalışın.

Gece için

1. Temizlik

Sabah kullandığınız temizleyicinin aynısını kullanın.

2. Tonlama

Sabah rutininiz için kullandığınız tonerle yüzünüzü tonlayın.

3. Serum

Bir retinol serumu, cildinize nüfuz eder ve ölü deri hücrelerini soyarken daha sağlıklı bir cilt tabakası ortaya çıkarır. Ayrıca ince çizgilerin oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

4. Göz Kremi

Kuru cilt yaşlanmaya ve ince çizgilere eğilimli olduğundan, göz kremi kullanmak cildinizin uzun süre genç ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir. Peptidler içeren bir göz kremi, kolajen aktivitesini artırmaya yardımcı olarak cilt hücresi yenilenmesini iyileştirebilir.

5. Nemlendirme

Nemlendirici değeri yüksek iyi bir gece kremi alın. Çuha çiçeği yağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı, kızılcık yağı, fosfolipidler, hodan yağı veya kuşburnu tohumu yağı içeren nemlendiriciler, cildinizdeki doğal lipidler olarak hareket ettikleri ve nem bariyerini güçlendirdikleri için iyi seçeneklerdir.

Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı

Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karma ciltler bazı kısımlarında yağlı, bazı kısımlarında ise kurudur. Ancak bu, iki ayrı cilt bakımı rutini izlemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, bir denge kurmanız gerekir. Bu nedenle karma ciltler için bir cilt bakımı rutini, diğer rutinlerin adımlarını taklit edebilir.

Sabah için

1. Temizlik

Yağlı ciltler için verilen talimatları uygulayın. Cildiniz fazla kuruyorsa, köpürmeyen bir temizlik losyonuna geçin.

2. Tonlama

Yağlı ciltler için verilen talimatları uygulayın. Ayrıca cadı fındığı içeren bir toner de kullanabilirsiniz.

3. Serum

Nemlendirici bir serum, karma ciltler için en iyi seçimdir. Serumlar cildinize ek bir hidrasyon sağlar, gerginliği önler ve ağrı hissetmezsiniz. Hyaluronik asit içeren bir serum seçin.

4. Nemlendirme

Karma ciltler için yağsız bir nemlendirici kullanmanıza gerek yokken, cildinizi nemli tutarken yağlılığı kontrol edecek hafif matlaştırıcı bir nemlendirici kullanmaya çalışın.

5. Güneş kremi

Güneş kremi tüm cilt tipleri için bir zorunluluktur. SPF 30 ve PA + derecesine sahip ve mat bir görünüm veren bir güneş kremi seçin.

Gece için

1. Temizlik

Sabah kullandığınız temizleyicinin aynısını kullanın.

2. Tonlama

Sabah rutininiz için kullandığınız tonerle yüzünüzü tonlayın.

3. AHA / BHA Serumu

Cildiniz için bir AHA / BHA serumu seçin. AHA cildinize son derece naziktir ve BHA (salisilik asit gibi) cildinizi temizler ve akneyi önler.

4. Göz Kremi

Gözünüzün altındaki alanı beslemelisiniz. Kabarık gözler ve koyu halkalar gibi belirli sorunlarınız varsa, bu sorunları gideren bir göz kremi seçin.

5. Nemlendirme

Yüzünüzü sabah kullandığınız ürünle nemlendirin.

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hassas ciltler için cilt bakımı, tahriş edici olmayan ve hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş ürünler içermelidir.

Sabah için

1. Temizlik

Sabah yüzünüzü yıkamak için köpürmeyen nazik, sülfatsız bir temizlik losyonu kullanın. Bu, cildinizi tahriş etmeden kirden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

2. Tonlama

Alkol içeren tonerlerden kaçının. Yeşil çay, beyaz çay, papatya ve beta-glukan gibi maddeler içeren bir tanesine yatırım yapın, çünkü bunlar anti-enflamatuar ve cildinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

3. Yüz Sisi

Nemlendirici ve nazik bir yüz sisi püskürtebilirsiniz. Bu, cildinizi sakinleştirmeye yardımcı olur. Nemlendirici formülü olan bir sis seçin.

4. Nemlendirme

Kokusuz ve hipoalerjenik, hassas ciltler için nemlendirici kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bu, cildinizi tahriş etmeden nemli tutacaktır.

5. Güneş kremi

Çinko oksit içeren bir güneş kremi seçin. Bu bileşenin cildinizi tahriş etme olasılığı daha düşüktür.

Gece için

1. Temizlik

Sabah kullandığınız temizleyicinin aynısını kullanın.

2. Tonlama

Sabah kullandığınız toneri kullanın.

3. Serum

Nemlendirici ve sakinleştirici içeriklere sahip bir serum seçin. Hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş olanı seçin. Hyaluronik asit gibi malzemeleri ve papatya ve nergis yağları gibi organik bileşenleri arayın.

4. Göz Kremi

Göz kremleri seçerken, E vitamini, papatya ve hyaluronik asit gibi sakinleştirici ve nemlendirici bileşenlere odaklanın. Ayrıca ürünün paraben ve kokusuz olduğundan emin olun.

5. Gece Jeli

Gece jeli seçerken tahriş edici olmayan, kokusuz ve hipoalerjenik bir ürün seçin.

Yaşlanan Ciltler İçin Cilt Bakımı

Yaşlanan Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sabah için

1. Temizlik

Cilt tipiniz ne olursa olsun her sabah ve akşam kaliteli bir temizleyici kullanmanız gerekir. Olgun cildin daha fazla beslenmeye ihtiyacı vardır, bu nedenle köpüklü bir temizleyici yerine krem ​​temizleyici kullanın. Krem temizleyici, nemi korumaya ve taze bir görünüm sağlamaya yardımcı olur.

2. Tonlama

Alkol bazlı tonerlerden kaçının. Olgun cilt nemi hızla kaybettiği için en iyisi nemlendirici bir toner kullanmaktır. Papatya ve salatalık özleri, pantenol ve B vitamini gibi yatıştırıcı maddeler içeren su bazlı tonerler kullanın.

3. Serum

Cildinizin ihtiyacı olan hafif, yağlı olmayan ve yaşlanmayı geciktiren bir serumdur. Hyaluronik asit ve C vitamini gibi maddeler içeren bir tane seçin.

4. Nemlendirme

20’li yaşlarda işe yarayan bir nemlendirici artık işe yaramayacak. Hyaluronik asit, aloe vera, gliserin gibi bileşenler içeren nemlendiriciler kullanmaya dikkat edin. Olgun ciltler için özel olarak formüle edilmiş, kokusuz ve hipoalerjenik olanı seçin.

5. Güneş kremi

Olgun cilt genel korumaya ihtiyaç duyar. Cildinizi hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Yüksek SPF ve PA + derecesine sahip ve suya dayanıklı olanı seçin.

Gece için

1. Temizlik

Sabahla aynı temizleyiciyi kullanın.

2. Tonlama

Sabah kullandığınız toneri kullanın.

3. Serum

Retinol, glikolik asit, hyaluronik asit ve C vitamini gibi yaşlanma karşıtı bileşenler içeren bir serum kullanın. İnce çizgiler, kırışıklıklar, hiperpigmentasyon ve cilt parlatma gibi konularda çalışan hedeflenmiş serumları almaya çalışın.

4. Göz Kremi

Cildin nemli kalmasını sağlayan, şişkinliği önleyen ve ince çizgileri en aza indiren yaşlanma karşıtı bileşenler içeren göz kremleri seçin.

5. Nemlendirme

Sabah rutininde kullandığınız aynı nemlendiriciyi kullanın.

Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı? Sayfamıza da Göz Atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir