Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Cilt tipine göre fondöten seçimi sayfamızda, seçerken en zorlandığımız konulardan birisi olan cildimize uygun fondötenleri nasıl almalıyız anlatmaya çalıştık.

Makyaj yapmadan önce kullanılan, cilde pürüzsüz bir görünüm kazandıran, varsa cildinizde olan kusurları örtmeye yarayan, yüze renk vermeyi sağlayan yarı sıvı yada boyalı kreme fondöten denmektedir.

Satın alacağınız ürünü almadan önce mutlaka orada bulunan görevli yardımı ile fondöten testi yapmadan almaya kalkmayın. Sayısız ton ve renkte fondöten varken bunlar arasından yanlış seçim yapmak kusursuz olayım derken, tersi bir etkiye sebep olabilir. Peki nasıl almalıyız, nelere dikkat etmeliyiz?

Cilt Tipine Uygun Fondöten Nasıl Seçilir?

Cilt Tipine Uygun Fondöten Nasıl Seçilir?

Fondöten alırken bilmeniz gereken en önemli şeylerden birisi cilt tipini doğru bilmektir. Doğru olanı seçmek için ilk adım mutlaka cilt tipini öğrenmektir ki bunu da daha önceki yazılarımızda anlattık.

Kuru cilt yapısına sahip olanlar kesinlikle yağ bazlı fondötenler seçmelidirler. İçeriğinde bitkisel ve mineral yağlar vardır. Bu sayede cildin yağ dengesini korur ve uzun süreli kalıcılığı vardır. Krem fondötenleri geniş makyaj süngerleri ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Normal ciltler fondöten seçimi yaparken su bazlı ürünleri kullanmalıdır. Su bazlı fondötenlerin yağ oranı düşük, su oranı yüksek olduğundan cildin doğal dengesi korunur. Su bazlı ürünler yoğun kıvamda sıvı formda üretilmektedir.

Karma cilt tipi olanlar ise kesinlikle pudra fondötenleri seçmelidir. Bu ürünler sıkıştırılmış pudra içerdiğinden cildin özellikle T bölgesinin parlamasını önler matlık kazandırır. Pudra bazlı fondötenleri krem formunda olup cilde uygulandıktan sonra pudraya dönüşür.

Fondötenin rengi: Öncelikle fondötenin kıvamı önemlidir.Sivilceli, problemli bir cildiniz varsa kalın, problemsiz cildiniz varsa ince bir kıvam kullanmanız gerek.Cilt rengine uygun seçeceğiniz bir fondöten sizi doğal gösterecektir.Yazın koyu tonları tercih edebilirsiniz.

Fondöteninizi alın, burun, çene, yanak üzerine birer damla sürerek parmak uçları ya da bir süngerle yayın. Nemli sünger, fondöteninizin daha güçlü kapatma özelliğine sahip olmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir