Cilt Tiplerine Göre Nemlendirici Seçimi

Cilt Tiplerine Göre Nemlendirici Seçimi

Nemlendirici kullanan bayanların hepsi bilirler ki cilt tipine göre nemlendirici kullanmak çok önemlidir ve ayrı bir güzellik sağlar. Nemli ciltler için nemlendirici, yağlı ve sivilceli ciltler için nemlendirici ve kuru ciltler için nemlendirici önerilerimizi sizlerle paylaşacağız arkadaşlar.

Buyurun Cilt Tipine Göre Nemlendirici Seçimi

Hafif nemli ciltler için: Tonikle sildiğiniz cildinize nemlendiriciyi uygulayın. Cildinizin doğal olarak nemli olması, kreminizin daha kolay sürülmesini sağlar. Nemlendiriciyi hem makyajınızın altına hem de makyajınızı sildikten sonra sürmek yararınıza olacaktır. Cildiniz makyaj malzemelerine karşı korunurken aynı zamanda makyajı yapacağınız yüzeyin pürüzsüz olmasını sağlar. Uygulamayı özellikle cildinizi yıkandıktan 20 dakika sonra gerçekleştirmek faydanıza olacaktır çünkü nemlendirici hemen sürüldüğünde ciltte gerilme hissi yaratabilir. Eskiden nemlendiricilerde SPF (güneş koruma faktörü) olmazdı ama artık piyasadaki çoğu marka, faktörlü nemlendirici satıyor.

Yağlı ve sivilceli ciltler için: İlk bilinmesi gereken, kulaktan dolma yanlış bir bilgi olan yağlı ciltlerin nemlendirmeye ihtiyacı olmadığı fikrini unutmak. Tabii “En yağlı olan nemlendiriciyi sürün” de demiyoruz. Bu tarz ciltlerde yağsız ya da yağ oranı düşük nemlendiriciler kullanılmalıdır. Bu ürünlerin içinde kil, pudra veya polimer maddesi bulunur. Bu maddeler yağlı cildinizin üzerinde yer alan fazla yağı emerler. Eğer cildinizde sık sık sivilce (akne) oluşuyorsa alacağınız ürünlerin üzerinde “non comedogenic” veya “non acnegenic” yazısı olmasını tercih etmelisiniz. Ayrıca nemlendiricilerin artık tedavi edici yanlarının olduğunu unutmamalıyız. Nemlendiricilerin içerdiği ürünler (AHA ve Salicylic asid, C vitamini) sayesinde, kısmen siyah nokta ve sivilceyi tedavi edici yanları da var.

Kuru ciltler için: Kuru bir cildiniz varsa nemlendiriciden vazgeçmemelisiniz. İşin güzel yanı, bitkisel ya da hayvansal yağlar içeren, kolajen içerikli nemlendiriciler bu tarz cilt tipi sahibi kişileri rahatlatacaktır.

Nemlendiriciler ne sıklıkta kullanılmalı?
Her gün ağır makyaj yapıyor ve cildinizi tanıyorsanız, günlük kullanılan nemlendirici size sorun çıkarmayacaktır. Cildiniz aşırı kuruysa ve az makyaj yapıyorsanız, nemlendiriciyi 5-6 saatte bir uygulamanız yeterli olacaktır. Aksine cildiniz daha az kuru ise geceleri yatmadan önce kullanacağız nemlendirici yeterli olacaktır.

Nemlendiriciler en az kaç faktör olmalı, faktörsüz olanların zararları neler?
Nemlendirici markaları artık nerdeyse SPF (güneş koruma faktörü) olmayan ürün çıkarmıyorlar ama siz yine de alacağınız nemlendiricinin en az 30 koruma faktör ve üzeri olmasına dikkat edin. Bu, cildinizin güneşe karşı korunmasının ispatı konumundadır. Ayrıca günlük kullanımlarda kokusuz, parfümsüz, nonallerjik olanları tercih etmenide yarar var. Faktörü olmayan nemlendiriciler sizi güneşe karşı korumayacak ve zamanla bazı lekelerin oluşmasına neden olacaktır.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir