Cilt Tipine Göre Temizlik Önerileri

Cilt Tipine Göre Temizlik Önerileri

Cilt tipinize göre temizliğinizi nasıl yapmalısınız ve cilt tiplerine göre temizlik nasıl olmalı bu yazımızda hep beraber tartışalım. Sizlerinde yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

cilt-tipine-gore-temizlikYağlı ciltler

Yağlı ciltler özellikle yaz mevsiminde daha da yağlı olurlar. Açılan gözenekler ve parlak görünüm sıcak ve güneşin harekete geçirdiği ter bezleri ile daha da artmaktadır. Buna karşı koymaya çalışmak bile bu görünümü artırmaktan başka bir işe yaramaz.

Kış mevsiminde durum biraz daha tolere edilebilir duruma gelir ama yine de yapılması gerekenler vardır elbette. Köpük temizleyiciler bu yağlı görünümü matlaştırır ve üst tabakadaki yağlı maddelerden temizler.

Kuru ciltler
Aşırı sıcak, soğuk, çevre kirliliği ama aynı zamanda stres ya da yanlış bakım da cildi bozabilir. Bu durumda cildin tepkisi kurumak olur! Cilt göz göz olur, nemini kaybeder, bakteriler cilde nüfuz edebilir. Kuru ciltlerin temizlenmesi için en doğrusu krem ya da temizleme sütü tarzında ürün kullanmaktır.

Bu ürünlerin hem içerikleri boldur hem de geride nemlendirici bir etki bırakırlar. Temizlik sonrası artıkları temizlemek için nemli bir ıslak mendil kullanmak daha doğru olacaktır.

Unutmamalısınız ki kuru ciltlere yalnızca geceleri bir temizleme ürünü ile işlem yapmalısınız. Yüzünüzdeki yorgun görüntüyü önlemek için sabahları bir miktar cilt toniği kullanabilirsiniz.

Normal ciltler

Normal ciltler komplike bir cilt tipi olmadığından temizlendikten sonra kendi kendisini yeniler. Bu nedenle hafif duj jelleri idealdir. Hafif duş jelleri cildinizi kurutmadan ve cildinize zarar vermeden tozu temizlemektedir.

Temizleme jelini avucunuzda biraz su ile köpürttükten sonra parmak uçlarınız ile, küçük bir makyaj süngeri ile ya da yumuşak bir yüz fırçası ile dairesel hareketler yaparak köpürtün. Daha sonra ılık su ile yıkayın.

Karma ciltler

İlgili Makaleler

Kadınların büyük bir kısmı karma cilde sahipler. Hepsinin de ortak özelliği; yüzün T bölgesindeki (alın, burun ve çene) yağ bezleri gerektiğinden çok çalıştığı için yağlanma olması.

Buna rağmen yanaklar normal bir cilt tablosu çiziyor, hatta çoğu kez kadınlar yanaklarında gerginlik hissediyorlar. Bu nedenle en iyisi sabah ve akşam yüzünüzü günlük kullanıma uygun peeling ürünleri ile yıkamaktır. Ardından yüzünüzü su ile iyice durulayın.

Dermatologlardan bir başka öneri daha: Bir kaba koyacağınız ılık suyu (40 derece civarı) ellerinizle 20 kez yüzünüze sürün. Ardından 10 kez; daha az sıcak su ile yıkayın. Böylece kolajen üretimini tetikleyip yüzünüzdeki kılcal damarları da harekete geçirmiş olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir