En Pratik Bahar Temizliği Rehberi

En pratik bahar temizliği rehberimiz, sizleri çiçek ve mis gibi toprak kokusunun geldiği aylarda rahatlatacak pratik çözümler için hazırlanmıştır.

Her işi yapmanın belli zorluğu vardır ama bazı kişiler bu zorlukları kolaylıkla halledecek çözümler geliştirmişler. Özellikle birde tek başına iseniz temizlik yapmak çekilmez bir hal alabilir. İşte bahar temizliğinde neler yapılır gibi öğrenmek isteyeceğiniz her şeyin içerisinde olduğu rehberimiz ile karşınızdayız.

Bahar Temizliği Püf Noktaları

Bahar Temizliği Püf Noktaları

Kadınlar için bahar temizliğini yapmanın en kolay ve pratik yolu ve belirli plan çevresinde temizliğin kısa sürmesini sağlamak olmalıdır. Bizde bu amaçla öncelikle bahar temizliğinin püf noktaları nelerdir anlatalım istedik.

Sonbahar temizliğine kaç farklı açıdan bakabilirsiniz? Örneğin yapacağınız temizliğin çok eğlenceli olmasını ya da hangi lekenin nasıl çıkacağını öğrenmek isteyebilirsiniz. Simetrik bir insansanız ve her şeyiniz programlıysa iyi bir temizlik planına ihtiyaç duyabilirsiniz. Temizlik konusundaki olumsuz tutum ve yaklaşımları değiştirmenin tam vakti! Bu saydıklarımızdan biri mutlaka sizi anlatıyorsa, aşağıda yazanlara göz atmanızda fayda var.

1. Keşif turu yapın:

Temizliğe başlamadan önce hangi odanın nasıl bir düzenleme ve temizlik operasyonu gerektirdiğini belirleyin. Örneğin perde ve halılar yıkanacak mı, dolap içleri ve zeminin temizlenmesi gerekiyor mu? Keşif turunu evin tüm odalarına uyguladıktan sonra benzer ya da aynı işlemleri gruplayın. Örneğin perdeleri aynı anda kuru temizlemeye, halıları da yıkamaya verebilirsiniz. Bunun iççin mahallenizdeki bir kuru temizleme ya da halı yıkamacıdan destek alabileceğiniz gibi internetten de fiyat karşılaştırması yaparak uygun firmaları belirleyebilirsiniz.

2. Plan oluşturun:

Hangi odayı hangi günlerde temizleyeceğinize dair bir plan oluşturun. Bunun için haftalık plan ya da aylık plan yapabilirsiniz. Hafta içi çalışıyorsanız sizin için aylık programlama daha etkin olabilir. Bu planda evin hangi bölümünü nasıl ve kaçar dakikalık periyotlarda temizleyeceğinize yer verin. Böylece unuttuğunuz ya da atladığınız detaylar olmayacağı gibi kendinizi yormadan temizliğin üstesinden gelebilirsiniz.

3. Yardım alın:

Eşiniz ve çocuklarınızdan tüm samimiyetinizi ortaya koyarak yardım alabilirsiniz. Konuşmanız etkili olursa, sizi reddetmeleri de zor olacaktır. Örneğin ortalığı toparlama, ince köşeleri temizleme konusunda çocuklar genellikle çok başarılıdır.

4. Malzemeleri önceden ayarlayın:

Temizlik yaparken en fazla vakit çalan şeylerden biri doğru gerecin evde bulunmuyor oluşu ya da uygun temizleyicinin bitmiş olması. Yeni bir deterjan y ada gereç satın almak üzere markete gitmek ise çok büyük vakit kaybı olabiliyor. Vakti en etkili şekilde kullanmak istiyorsanız keşif turundan hemen sonra ihtiyaç duyacağınız temizlik malzemelerinin listesini yapın ve en kısa zamanda ertelemeden temin etmeye özen gösterin.

5. Doğal malzemeler kullanın:

Evi temizlemek zararlı kimyasallar kullanmak anlamına gelmiyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekolojik duyarlılık söz konusunda bilinçlenme düzeyi çok arttı. Bunun için üretilen bitkisel içerikli, doğal, insan sağlığına zararlı olmayan ama aynı zamanda da çok güçlü deterjanlar bulunuyor. Anti bakteriyel, yüzde yüz doğal u temizlik ürünlerini kullanabileceğiniz gibi limon, sirke, yemek sodası gibi bitkisel ve ev yapımı çözücülerden de yararlanabilirsiniz. Özellikle sirke ve limon ikilisi banyodaki kireç lekeleriyle, mutfakta ise yağ lekelerini yok etmede birebir etkilidir.

6. Organize edin:

Evde bir türlü yok edemediğiniz tozların kaynağını merak mı ediyorsunuz? Aslında cevabı basit. Organize etmediğiniz her eşya grubu aynı zamanda tozların yoğun bir şekilde konuşlandığı yerlerdir. Köşede unuttuğunuz bir dergi yığını, ayıklamadığınız eski havlu ve çarşaflar bunlardan sadece bazıları. İşe ilk önce tekstilleri, dergi arşivinizi ayıklayarak başlayabilirsiniz.

7. Zaman çalıcılardan kurtulun:

Temizlik yaparken telefon ve televizyon gibi aletlerin fişini çekmek serbest. Sevdiğiniz bir TV programına yakalandığınızda karşı koymak çoğu kez imkansız olabiliyor. TV ve telefonu bir süreliğine kapatmanız dikkatinizin dağılmasını engeller. Televizyon seyrederek ya da telefon konuşmalarının önüne geçerek vaktinizi etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

8. Müzik olmazsa, olmaz!

CD player’ınza sizi canlandıracak bir müzik koyun. Atta temizlik yaparken dinlemek için kendi albümünüzü bile yaratabilirsiniz. İlk hedef motivasyonu zirveye çıkarmak!

9. Zamanlayıcı kullanın:

Temizlik esnasında bir odaya takılıp kalıyor ve çok fazla oyalanıyorsanız, zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Zil sesi vaktinizin dolmak üzere olduğunu anımsatabilir.

10. Temiz tutalım projesi:

Temizlik yapmanın belki de en önemli basamağı işin bu kısmı. Bütün temizlik işlemi bittikten sonra evin tüm bireyleriyle günlük Yapılması gerekenleri gözden geçirerek evi nasıl temiz tutacaklarına dair paylaşımda bulunabilirsiniz.

Hangi leke nasıl çıkar?

Sakız: Koltuğa yapışan sakızı çıkarmak için buz kullanabilirsiniz. Buz sakızın donmasını sağlayarak sora pul pul dökülmesine sebep olacaktır.

Mum lekesi: Mum lekelerini çıkarmak için ihtiyacınız olan tek şey ütü ve ıslak mendil. Mum lekesinin üzerine ıslak mendili koyun ve ütüyü de üstünde yavaşça gezdirin. Bu işlemi ıslak mendil kahverengiye dönünceye kadar yineleyin. Gerekirse birkaç mendil daha kullanın.

Mürekkep: Mürekkep lekesini saç spreyi ile çıkartabilirsiniz.

Kan lekesi: Hidrojen peroksit ile döşeme ve halılardaki kan lekesini çıkarabilirsiniz.

Krom lekeleri: Krom malzemelerindeki lekeleri temizlemek için soda kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir