Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız

Reklamlar

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız

Neredeyse her yazımızda bitkisel yada başka tarifler verirken cilt tipimizi bilmeliyiz diye söylüyoruz. Ama çoğu arkadaş sadece üstün körü bilgilerle cilt tipi hakkında bilgi sahibi.

cilt-tipimizi-nasil-anlarizBunu anlamak için çeşitli yöntemler var arkadaşlar. Bunlar birisi de bir deney yolu ile bunu anlamak.

-Yüzünüzü temizleyin ardından kesinlikle krem sürmeyin.
-Yüzünüzü temizledikten 1 saat sonra kuru kağıt mendili yüzünüze kısa süreli bastırıp çekin.

Eğer kağıt mendilde yağlı bir tabaka yoksa kuruluk varsa cildiniz normal cilt,
Eğer burun,alın ve çene bölgenizde yağ tabakası görülüyor diğer bölgelerde yağlı tabaka görülmüyorsa cildiniz karma cilt,
Eğer yüzünüzün birçok yerine dokundurduğunuz kağıt mendilde yağ tabakası bulunuyorsa ve yüzünüz parlak bir görünüme sahipse yağlı bir cilde sahipsiniz
Eğer kağıt mendilin üzerinde yağ tabakası değil de pul pul dökülmüş deriler görülüyorsa ve cildiniz gergin bir görünüme sahipse kuru bir cilde sahipsiniz demektir.

Peki bu ciltler kişiye nasıl his verir, dışarıdan nasıl görünür?

NORMAL CİLTLER:Yumuşak,gergin,sıkı,pürüzsüz,esnektir.Ne parlak ne de donuk renkte görünürler.Çok az insanda bu tarz cilt vardır.

YAĞLI CİLTLER:Görünümü parlak ve yağlıdır. Gözeneklerin içi genellikle dolu,siyah noktalı ve sivilceli olabilir. Yağlı cildin akne problemi hiç bitmez.

KURU CİLTLER:Yağ salgılanması normalin altında olduğu için görünümü mattır ve deride pul pul kalkmalar görülür. Cilt gergindir fakat çabuk kırışır.Bu cilt tipi daha çok erkeklerde görülür.

OLGUN CİLT:Yağ hücrelerinin daha yavaş çalışmaları derin çizgilere ve gevşemeye neden olur. Cilde nemlendirici kullanılmazsa deri kurur ve kırışır.Daha çok hücrenin yaşam faaliyetlerindeki yavaşlama sonucu görülür.

1) Olgun / Kuru / Çok kuru ciltler :
· Cilt gerilir
· Pul pul soyulur
· Görülebilir kırışıklıklar vardır
· Göz çevresinde mimik kırışıkları ( kaz ayağı ) oluşur

2 ) Genç / Normal / Kuru ciltler

· Cilt bazen gerilir
· Görülebilen kırışıklar daha azdır
· Yumuşak bir cilttir

3) Yağlı / karma ciltler
· Cilt parlar
· Geniş gözeneklidir
. Özellikle T bölgeleri ( alın,burun,çene ) yağlıdır ve parlar
· Bazen sicilceler oluşur
· Yanak kısımları daha kurudur ( karma cilt )

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.