Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

Güzel bir cilde sahip olmak için yapılması gereken günlük cilt bakımı rutini doğal yollarla nasıl olmalı? Yanlışlarıyla doğrularıyla evde uygulanması gereken günlük bakım aşamaları burada.

İnsanlar yaptıkları yanlış uygulamalar sayesinde cilt bakımlarında çok kötü sonuçlar ile karşılaşabiliyorlar. Kesinlikle cilt bakımınızın sırasına dikkat edersiniz çok etkili sonuçlarla cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Genç ve güzel görünmek belirli yaşlara kadar mümkün olsa da 20’li yaşların sonlarına doğru cildimize müdahale edilmesi gerektiğinin sinyallerini hepimiz görüyoruzdur. Peki hangi yöntemleri hangi sıraya göre takip ederek cildimize uygulamalıyız? İşte detaylar.

Cilt bakımı rutini yazımıza geçmeden önce yapılmaması gereken, neredeyse her uzmanın uyardığı dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşayım istedim.

  • Güneşin cildimize yarardan çok zararı vardır ve uzun süre güneşte durmak cildimize zarar verir. Mümkün olduğu kadar uzun süre güneşte durmamaya dikkat edin.
  • Cildinize uygun olmayan ürünleri kesinlikle kullanmayın. Cilt tipinizi bilerek ona uygun ürünleri kullanın.
  • Düzenli uyku sağlığımız kadar cildimize de faydalıdır. Düzensiz uykudan kaçının ve uykunuzda bir düzen tutturmaya dikkat edin.
  • Kesinlikle sigara kullanmayın. Sadece sağlığımızı değil cildimizi kötü etkiler.
  • Sağlıksız beslenmek vücudumuz gibi cildimize de iyi gelmez. O yüzden sağlıklı beslenmeye dikkat edin.
  • Az su tüketmemeye dikkat edin. Günde mutlaka 2,5 litre su için.
  • Kesinlikle yüzünüzdeki makyaj ile yatağa girip uyumayın. Temizlenmeden makyajlı şekilde uyumak cildimizde kötü sonuçlara yol açabilir.

Günlük Cilt Bakımı Rutini

Günlük Cilt Bakımı Rutini

Cildimizde bakım gerçekleştirmek için yapmamız gereken işlemleri, temizleme, sıkılaştırma, nemlendirme ve peeling olarak çeşitlendirebiliriz. Şimdi bunları başlıklar halinde açıklamaya çalışalım.

TEMİZLEME

Belirli günlerde değil her gün rutin bir halde cildimizi temiz tutmalıyız. Cildimizi sadece akşamları değil, sabahleyin de cilt tipimize uyacak temizleme ürünleri temizlemeli, gerekirse jel yada krem kullanarak temizliğini daha güzel hale getirebiliriz.

SIKILAŞTIRMA

Temizlemek tek başına cildimiz için yeterli değildir. Temizlemenin yanında açılan gözenekleri sıkılaştırmamız gerekmektedir. Peki bunu nasıl yapacağız derseniz, cilt tipinize uygun bir tonikle yapmalısınız.

NEMLENDİRME

Sıkılaştırma işlemi bittikten sonra cildimizi o şekilde bırakamayız. Ayrıca cilt tipimize uygun bir nemlendirici kullanarak cildimizi nemlendirmeliyiz. Burada dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi de cildimizin hassasiyetine uygun şekilde davranmaktır. Sivilcelere ve siyah noktalara karşı hassas olan bir cildi kesinlikle yağsız nemlendirici tercih edilmelidir.

PEELİNG

Mutlaka cildimizde oluşan ölü deriyi yok etmek için haftada iki defa olmak üzere peeling yapmalıyız. Alacağınız peeling ürünleri ile bunu yapmak artık çok kolay.

Cilt temizliği için neden su ve sabun yeterli değildir?

Su ve sabun tek başına siyah nokta ve sivilcelere neden olan yağsı kirleri ve makyajı temizlemek için yeterli değildir.

Makyaj temizleme ürünleri yüzünüzü temizlemek için yeterli midir?

Makyaj temizleme ürünleri makyajı temizler, ancak cildin derinlemesine temizliğe ihtiyacı vardır. Bu yüzden makyaj temizleme ürünlerinin yanında her gün bir yüz temizleme ürünü kullanılmalıdır.

Günlük Cilt Bakımında Önemli Noktalar

1. Cilt tipine uygun ürünleri seçmek çok önemlidir.

2. Çevreden biriken kirlerin, ter, yağ gibi kişisel salgılarımızın ve dökülmekte olan ölü cilt hücrelerimizin temizlenmesi ikinci adımdır.

3. En hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemlerinin nemlendiricilerle takviye edilmesi. Genel kural olarak da nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması vücuttaki nemi hapsetmektedir.

4. UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için güneşten koruyucu kullanmak.

5. Normal cildin bilhassa foto yaşlanma ve hasarı için tedavi edici ürünlerin kullanılması uygundur.

Yağlı Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Yağlı Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Yağlı cilt parlaktır ve çoğunlukla cilt gözenekleri açıktır. Yumuşak bir kağıt mendil ile silindiğinde mendilin üzerinde lekeler kalır. Yağlı cilt hasta cilt olarak kabul edilir.

Sivilce çıkması için müsait bir ortam meydana getirir. Çabuk kirlenir. Gündüzleri korunması ve bakımının yapılması gerekir, geceleri ise hava ile temas edebilmesi için açık bırakılması yani temizlendikten sonra yatılması gerekir.

Yağlı cildin günlük temizliği su ve sabunla yapılabilir. Fakat kükürtlü sabun kullanmakta fayda vardır.

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Kuru cilt gergin, ince ve saydamdır. Hatta bazen bakıldığında kılcal damarlar cildin altından görünür.Bazen pul pul soyulur. Kağıt mendil ile silindiğinde kağıdı lekelemez.

Kuru ciltlerin özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Sıcak suyla, kireçli suyla ve sabunla temizlenmemelidir. Sabun yerine cildinizi bir temizleme kremi ile temizleyin. Bu kremlerin bazıları cildi sabundan daha iyi temizler. Akşamları cildinizi bademyağı veya yağlı bir kremle nemlendirip kalan fazla yağları kağıt mendil ile silebilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Karma Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Karma cilt tipinde genellikle yanaklar kuru, burun, çene, alın yağlıdır. Bu tip ciltler en çok rastlanan cilt tipidir ve bakımı diğer cilt tiplerine göre biraz daha zordur. Çünkü, yağlı olan kısımların bakımı yağlı cilt tipinin bakımı gibi, kuru olan kısımların bakımı ise kuru cilt tipinin bakımı gibi yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir