Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

Güzel bir cilde sahip olmak için yapılması gereken günlük cilt bakımı rutini doğal yollarla nasıl olmalı? Yanlışlarıyla doğrularıyla evde uygulanması gereken günlük bakım aşamaları burada.

Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

İnsanlar yaptıkları yanlış uygulamalar sayesinde cilt bakımlarında çok kötü sonuçlar ile karşılaşabiliyorlar. Kesinlikle cilt bakımınızın sırasına dikkat edersiniz çok etkili sonuçlarla cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Genç ve güzel görünmek belirli yaşlara kadar mümkün olsa da 20’li yaşların sonlarına doğru cildimize müdahale edilmesi gerektiğinin sinyallerini hepimiz görüyoruzdur. Peki hangi yöntemleri hangi sıraya göre takip ederek cildimize uygulamalıyız? İşte detaylar.

Cilt bakımı rutini yazımıza geçmeden önce yapılmaması gereken, neredeyse her uzmanın uyardığı dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşayım istedim.

  • Güneşin cildimize yarardan çok zararı vardır ve uzun süre güneşte durmak cildimize zarar verir. Mümkün olduğu kadar uzun süre güneşte durmamaya dikkat edin.
  • Cildinize uygun olmayan ürünleri kesinlikle kullanmayın. Cilt tipinizi bilerek ona uygun ürünleri kullanın.
  • Düzenli uyku sağlığımız kadar cildimize de faydalıdır. Düzensiz uykudan kaçının ve uykunuzda bir düzen tutturmaya dikkat edin.
  • Kesinlikle sigara kullanmayın. Sadece sağlığımızı değil cildimizi kötü etkiler.
  • Sağlıksız beslenmek vücudumuz gibi cildimize de iyi gelmez. O yüzden sağlıklı beslenmeye dikkat edin.
  • Az su tüketmemeye dikkat edin. Günde mutlaka 2,5 litre su için.
  • Kesinlikle yüzünüzdeki makyaj ile yatağa girip uyumayın. Temizlenmeden makyajlı şekilde uyumak cildimizde kötü sonuçlara yol açabilir.

Günlük Cilt Bakımı Rutini

Cildimizde bakım gerçekleştirmek için yapmamız gereken işlemleri, temizleme, sıkılaştırma, nemlendirme ve peeling olarak çeşitlendirebiliriz. Şimdi bunları başlıklar halinde açıklamaya çalışalım.

TEMİZLEME

Belirli günlerde değil her gün rutin bir halde cildimizi temiz tutmalıyız. Cildimizi sadece akşamları değil, sabahleyin de cilt tipimize uyacak temizleme ürünleri temizlemeli, gerekirse jel yada krem kullanarak temizliğini daha güzel hale getirebiliriz.

SIKILAŞTIRMA

Temizlemek tek başına cildimiz için yeterli değildir. Temizlemenin yanında açılan gözenekleri sıkılaştırmamız gerekmektedir. Peki bunu nasıl yapacağız derseniz, cilt tipinize uygun bir tonikle yapmalısınız.

NEMLENDİRME

Sıkılaştırma işlemi bittikten sonra cildimizi o şekilde bırakamayız. Ayrıca cilt tipimize uygun bir nemlendirici kullanarak cildimizi nemlendirmeliyiz. Burada dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi de cildimizin hassasiyetine uygun şekilde davranmaktır. Sivilcelere ve siyah noktalara karşı hassas olan bir cildi kesinlikle yağsız nemlendirici tercih edilmelidir.

PEELİNG

Mutlaka cildimizde oluşan ölü deriyi yok etmek için haftada iki defa olmak üzere peeling yapmalıyız. Alacağınız peeling ürünleri ile bunu yapmak artık çok kolay.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı