Akne Tedavisi için Yapılması Gerekenler

Akne Tedavisi için Yapılması Gerekenler – Genellikle yüz bölgesinde çıkan ve çok can sıkıcı bir durum olan akne tedavisinde neler yapmak gerekir ne gibi çözümleri vardır ve yapmamız gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

akne-tedavisiCiltteki gözenekler yağ, kir gibi etkenler yüzünden kapandığında akne “sivilce- oluşumu başlar. Özellikle ergenlik döneminde hormonların aşırı çalışmasından ve dolayısıyla cildin normalin üstünde yağ salgılamasından ciltte bu tür problemler daha çok oluşur. Yağ üreten bezler alında, burunda ve çenede (T bölgesi dediğimiz alan) yoğun olarak bulunur.

Akne gibi problemlerin oluşmasını engellemek için:

-Sivilcelerinizi sıkmayın! Cildinizin kızarmasına, mikrop kapmasına, iltihaplanmasına yada iz kalmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca, sıktığınız sivilcedeki mikropları yüzünüzün diğer bölgelerine taşıyıp problemin çoğalmasına neden olabilirsiniz.
-Cildinizi bakterilerden uzak tutmak için, mümkün olduğunca yüzünüze dokunmamaya çalışın ve herhangi bir şeyi değdirmemeye özen gösterin. Ellerimizi ister istemez yüzümüze değdiririz bu yüzden ellerin çok sık yıkanmasında fayda var.

-Gözlük kullanıyorsanız sık sık çerçevelerini temizleyin; gözlük çerçevelerinde yüzümüzdeki yağ birikebilir, bu da pek hijyenik bir durum değil…
-Geceleri yüzümüzdeki ölü cilt parçacıkları ve yağ yastığa bulaştığından yastık kılıfınızı mümkün olduğunca sık değiştirin
-Eğer vücudunuzda örneğin sırtınızda ve omularınızda sivilce varsa, cilde nefes aldırmayan dar giysiler giymemeye çalışın…
-Yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin.
-Bol bol su için, su cilde en iyi gelen şeylerden biridir.
-Saçlar havadaki tozu ve kiri toplar; saçlarınızın yüzünüze değmemesine dikkat edin…
-Bütün bunlara rağmen cildinizdeki problem giderek artıyorsa bir uzmana başvurmalısınız. Dermatoloğunuz cildinize en uygun temizleme ve bakım ürünlerini belirleyecektir ve bu problemlerle savaşmanız için daha bir çok farklı öneride bulunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.