Akne Tedavisi İçin Evde Yapılması Gereken 11 Şey

Akne tedavisi için evde yapılması gereken 11 şey

Genellikle yüz bölgesinde çıkan ve çok can sıkıcı bir durum olan akne tedavisinde neler yapmak gerekir ne gibi çözümleri vardır ve yapmamız gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ciltteki gözenekler yağ, kir gibi etkenler yüzünden kapandığında “akne” oluşumu başlar. Özellikle ergenlik döneminde hormonların aşırı çalışmasından ve dolayısıyla cildin normalin üstünde yağ salgılamasından ciltte bu tür problemler daha çok oluşur. Yağ üreten bezler alında, burunda ve çenede (T bölgesi dediğimiz alan) yoğun olarak bulunur.

Akne tedavisi

Akne gibi problemlerin oluşmasını engellemek için:

1. Aknelerinizi sıkmayın! Cildinizin kızarmasına, mikrop kapmasına, iltihaplanmasına yada iz kalmasına neden olabilirsiniz.

2. Ayrıca, sıktığınız aknedeki mikropları yüzünüzün diğer bölgelerine taşıyıp problemin çoğalmasına neden olabilirsiniz.

Akne tedavisi

3. Cildinizi bakterilerden uzak tutmak için, mümkün olduğunca yüzünüze dokunmamaya çalışın ve herhangi bir şeyi değdirmemeye özen gösterin. Ellerimizi ister istemez yüzümüze değdiririz bu yüzden ellerin çok sık yıkanmasında fayda var.

4. Gözlük kullanıyorsanız sık sık çerçevelerini temizleyin; gözlük çerçevelerinde yüzümüzdeki yağ birikebilir, bu da pek hijyenik bir durum değil.

Akne tedavisi

5. Geceleri yüzümüzdeki ölü cilt parçacıkları ve yağ yastığa bulaştığından yastık kılıfınızı mümkün olduğunca sık değiştirin.

6. Eğer vücudunuzda örneğin sırtınızda ve omuzlarınızda sivilce varsa, cilde nefes aldırmayan dar giysiler giymemeye çalışın.

7. Yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin.

Akne tedavisi

8. Bol bol su için, su cilde en iyi gelen şeylerden biridir.

9. Saçlar havadaki tozu ve kiri toplar; saçlarınızın yüzünüze değmemesine dikkat edin.

10. Bütün bunlara rağmen cildinizdeki problem giderek artıyorsa bir uzmana başvurmalısınız.

11. Dermatoloğunuz cildinize en uygun temizleme ve bakım ürünlerini belirleyecektir ve bu problemlerle savaşmanız için daha bir çok farklı öneride bulunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir