Diyet Anne Sütünü Azaltır Mı?

Diyet Anne Sütünü Azaltır Mı?

Dogumdan sonra kilo vermek için yaptıgımız diyetler bebeginiz için ne kadar uygun biliyormusunuz ?
Emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, altı ay sonunda doğumda aldığı kilolardan kurtulur.

EMZİRİRKEN KİLO VERİLİR
Doğum sonrası kilo verme hızı ve zamanı aslına gebelikte alınan kiloyla ilgilidir. Gebelik dönemini 9 – 12 kg alarak normal tamamlamış bir anne, ilk altı ayın sonunda dengeli beslenme ve etkin süt verme sonunda normal kilosuna kavuşabilir. Ancak gebelik döneminde 18 – 30 kg gibi aşırı kilo almış annelerin normal kilosuna dönmesi daha uzun zaman alacaktır.

Emzirirken dengeli beslenmeli

Emzirme döneminde anne her gün yaklaşık 6 -7 çay bardağı yani 700 ml süt salgılar. Bunun için her gün 500 -700 kalori harcar Bu kalori kaybı bir saat orta seviyede egzersize eş değerdir. Bu nedenle emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kilo artışıyla bitirdiyse altı ay sonunda doğumda aldığı fazla kilolardan kurtuluyor.

Önerim, annenin bir beslenme ve diyet uzmanı ile görüşmesi, randevuya gitmeden önce bir hafta boyunca yediklerini ve bebeğini emzirdiği zamanları kaydetmesi. Çünkü süt verimi ve beslenme ilişkisi çok önemli.

Düşük kalorili diyet yapmayın
Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin sütünü azaltır. Özellikle karbonhidrat ve proteinden fakir beslenme, annenin sütünü azaltır. Protein ve kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt, peynir, yumurta anne için çok önemlidir ayrıca her gün mutlaka et – tavuk veya balıktan birini tüketmelidir.

Sütü az olan anne ne yapmalı
Sütü az olan annenin beslenmesi daha dikkatli gözden geçirilmelidir. Beslenmede mutlaka beş temel gruptan besinler olmasına dikkat edilmelidir.

Bilimsel olarak süt verimini çok artıracak tek başına hiçbir besin saptanmamıştır ancak kişisel tecrübesi olanlar bu konuda tavsiyelerde bulunabilir.

Sütün artması için annenin huzurlu, dinlenmiş, uykusunu almış olması da önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir