Anne sütü nasıl artar? Anne sütünü artıran besinler ve yiyecekler

Anne sütü nasıl çoğalır yazımızda, anne sütünü arttırıcı özelliği bulunan besinleri ve yiyecekleri bulabilirsiniz.

Emzirmeye ilk defa başlayacak yeni doğum yapmış anneler, bebeklerinin yeteri kadar anne sütü alıp almadığı konusunda endişeli ve stresli olabilirler. Bebeğinizin göğüslerinizden ne kadar anne sütü içtiğini bilmiyor olmanızda bu endişelerinizi arttırabilir.

Yeni doğum yapan anneler, bebeklerinin beslenme ihtiyaçlarını sütü yetmiyorsa nasıl çoğaltacaklarını, hangi besinler ve yiyecekler ile anne sütünü daha kaliteli hale getireceklerini bilmek isterler. Anne sütü nasıl çoğalır yazımızda, anne sütünü arttırıcı özelliği bulunan besinleri ve yiyecekleri bulabilirsiniz.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne Sütü Nasıl Artar?

Çoğu annenin anne sütü bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak şekilde artar, ancak yine de daha fazla anne sütü üretmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, anne sütünü arttırmak için ne yapılması gerektiğini aşağıda listeledik.

1. Mümkün olan en kısa sürede emzirmeye başlayın. İdeal olarak en iyisi, bebeğinizin doğumundan sonraki bir veya iki saat içinde emzirmeye başlamaktır.

2. Bebeğinizin istediği kadar sık ​​ve uzun süre emzirin. Göğüsleriniz talep artışına yanıt olarak daha fazla süt üretir, bu nedenle bebeğinizi sık aralıklarla ve uzun süre emzirmeye çalışın.

3. Emzirirken bebeğinizi doğru şekilde tuttuğunuzdan emin olun. Bebeğinizin doğru şekilde kavranması ve beslenirken sütü yutması önemlidir. Bundan emin değilseniz, doktorunuzdan bebeğinizin emzirme sırasında nasıl tutulması gerektiğini öğrenin. Ayrıca bebeğinizin sütü yutup yutmadığını nasıl anlayacağınızı doktorunuza sormayı unutmayın.

4. Bebeğinizi hep aynı göğüsle değil her iki göğüsle de besleyin. Bebeğiniz yavaşladığında veya bir göğüsten beslenmeyi bıraktığında, ona diğer göğsünüzü sunun.

5. Bebeğinize anne sütü vermeyi ihmal etmeyin veya ertelemeyin. Bebeğinizin beslenmeleri arasında uzun boşluklar bırakmamaya çalışın. Ona beslenme zamanlarında veya her ihtiyacı olduğunda mutlaka süt verin.

6. Bebeğinize bol bol kucaklayın. Bebeğinizle cilt teması, vücudunuzun anne sütü üretimini uyaran hormonlar salmasına neden olabilir. Bebeğinizi yakın tutmak, aç olup olmadığını hemen fark etmenize de yardımcı olacak ve ‘istendiğinde’ beslenmeyi kolaylaştıracaktır.

7. Göğüs pompası kullanın. Süt sağmak, daha fazla anne sütü üretimini teşvik etmenin harika bir yoludur. Aynı anda her iki göğüsten sağmak için bir çift göğüs pompası kullanarak, pompalama sırasında biraz zaman kazanabilir ve süt tedarikini artırabilirsiniz. Anne sütünüzü sağmak ve saklamak, işe dönmeniz gerektiğinde veya örneğin eşinizin veya başka birinin biberonla beslemede yardımcı olmasını istiyorsanız da kullanışlı olabilir.

Anne Sütü Arttırıcı Besinler ve Yiyecekler

Anne Sütü Arttırıcı Besinler ve Yiyecekler

Bebeğinizi emzirirken sağlıklı beslenmek her zaman faydalıdır. Özellikle bazı içecek ve yiyeceklerin anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bunlar ‘laktojenik’ gıdalar olarak bilinir. Dengeli beslenmenin bir parçası olarak aşağıdaki yiyecek türlerinden sağlıklı miktarlarda yemek, sütün akmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Anne sütünü artırmaya yardımcı olduğu düşünülen yiyecekler ve içecekler şunlardan oluşmaktadır:

 • Yulaf
 • Fındık
 • Kabak çekirdeği
 • Ay çekirdeği
 • Badem
 • Brokoli
 • Kuşkonmaz
 • Patates
 • Marul
 • Mantar
 • Şeftali
 • Kayısı
 • Nektarın
 • Kiraz

Anne sütünü artıran tahıl ürünleri

Yulaf, mısır unu, arpa ve diğer tahıl ürünleri laktojeniktir. Bu nedenle güne bir kase yulaf lapası veya başka bir yulaf bazlı kahvaltılık gevrekle başlamayı düşünün.

Anne sütünü artıran kuruyemişler

Susam tohumları, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği ve badem de süt artıran besinler gurubuna girmektedir. Ara öğünlerde atıştırmalık olarak küçük bir avuç kuruyemiş yiyebilir veya bir dilim nefis tohumlu ekmeğin üzerine biraz fıstık ezmesi sürebilirsiniz.

Anne sütünü arttıran sebzeler

Sebzeler her zaman sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin önemli bir parçasıdır. Fakat bunlar arasında, mantar, brokoli, kuşkonmaz, patates ve marulun süt üretiminizi artırmaya yardımcı olan yiyecekler olduğuna inanılır.

Anne sütünü artıran meyveler

Şeftali, nektarın, kayısı ve vişnelerin tadı harika olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla anne sütü üretmenize de yardımcı olurlar.

Anne sütünü artıran içecekler

İhtiyaç duyduğunuzdan fazlasını içmek anne sütü üretimini artırmaz. Bu nedenle, susuz kalmamak için günde altı ila sekiz bardak su, az yağlı süt veya diğer şekersiz içecekler için.

Anne Sütü Neden Azalır?

Anne Sütü Neden Azalır?

Yeni doğan bebeğiniz yeterince beslenmiyorsa ve sizin de göğüs uçlarınızda ağrı varsa bu yeterli anne sütü üretememekten değil büyük olasılıkla bebeğinizin göğsünüzü doğru şekilde kavramadığındandır.

Bebeğiniz göğsünüze bağlanmakta zorlanıyorsa, farklı emzirme pozisyonlarını deneyin veya doktorunuzdan bu konuda tavsiye alın.

Tüm bunların yanında, anne sütünün azalmasına neden olabilecek başka faktörler de vardır:

 • Emzirmeye başlamadan önce çok uzun süre beklemek. İdeal olarak en iyisi, doğumdan sonraki birkaç saat içinde emzirmeye başlamaktır.
 • Yeterince sık emzirmemek (uzmanların doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde günde yaklaşık 8 ila 12 kez emzirmeyi önerir)
 • Bazı ağrı kesici ilaçları almak
 • Göğüs ameliyatı geçirmiş olmak
 • Obezite, yüksek tansiyon veya insüline bağımlı diyabet gibi belirli sağlık rahatsızlığınızın olması
 • Stres ve depresyon
 • Sigara içmek ve alkol almak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir