Anne sütü yerine üzüm suyu

Anne sütü yerine üzüm suyu

Anne sütü şüphesiz bebeğiniz için tek besin kaynağıdır. Ama yapılan araştırmalarda üzüm suyunun anne sütüne eş değer olduğu kanıtlanmıstır. Sevgili anneler eğerki sütünüz yetmiyorsa sizde bitkisel süt adı verilen üzüm suyunu kullanabilirsiniz…

Üzüm suyu, anne sütü gibi ERCİYES Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Aysun Çetin üzüm ve özellikle çekirdeğinin her derde deva olduğunu, anne sütünün yetmediği durumlarda bebeklere ’Bitkisel süt’ olarak adlandırılan üzüm suyunun verilebileceğini söyledi.

2004 yılında Türk Hematoloji Derneği Genç Araştırmacı Ödülünü, 2008 ve 2010 yıllarında ise Gevher Nesibe Bilimsel Araştırma Teşvik Ödüllerini kazanan Yrd. Doç. Dr. Çetin “Üzüm suyu, litrede yaklaşık 150 gram şeker içermekte olup, bu şekerin çoğunluğunu glikoz ve fruktoz, az miktarını ise sukroz oluşturmaktadır.Üzüm çekirdeğini, beyne ve kalbe giden kan akımını düzenlemek için, varis, ciltteki bazı renk bozuklukları, kol ve bacaklarda karıncalanma, diş etlerinde kanama, glokom, hemoroit, fazla âdet kanaması ve damar sertliğine karşı tedavide tavsiye ediyoruz. Üzüm çekirdeği özütü vücut tarafından kısa sürede hızla emilir ve hiçbir yan etkiye neden olmaz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.