Rüyada Sadaka Vermek Ne Anlama Gelir?

Son Güncelleme: 27.12.2020 18:01

Rüyada sadaka vermek ne anlama gelir? Sayfamızda, dizinimizce yapılması istenen ve belaları sıkıntıları def ettiği bilinen sadakanın rüyada görülmesini açıklayacağız.

Rüyada sadaka vermekRüyada sadaka vermek, korku ve endişeden emin, bela ve afetten kurtulmaya işarettir. Sadaka, zengin olmaya, hasta ise sağlığına kavuşacağına ve bütün sıkıntıları geride bırakacağına işarettir. Sadaka verdiğini görmek her durumda mutluluk ve ikbale delalet eder. Herkese sadaka dağıttığını gören kimsenin malında bereket olur.

Rüyada sadaka verdiğini gören, eğer alim ise, ilminden kazanır, eğer bir devlet adamı ise şan ve şerefi artar, tüccar ise ticareti çoğalır, sanatçı ise halk ondan fayda görür, fakir ise zengin olur.

Kirmani’ye göre; rüyada sadaka verdiğini görmek, korku ve düşünceden kurtulmak, bela ve afetlerden emin olmak ile tabir olunur.

Rüyada fıtır sadakası verdiğini veya aldığını görmek, borcu varsa kurtulacağına, hasta ise şifa bulacağına delildir.

Cabir’ül-Magribi’ye göre; rüyada sadaka verip bir fakiri sevindirdiğini gören, hasta ise iyileşir, sıkıntısı varsa geçer, tutuklu ise kurtulur. Eğer günahkar ise Allah’u Teala onu tövbe etmeye nail eder. Dinsiz ise İslamiyet’i kabul eder.

Abdülgani Nablusi’ye göre; Rüyada sadaka, belaların define, hastaların iyileşmesine, rızk ve berekete, nimete delalet eder.

Rüyasında ölmüş hayvan, şarap, ve çöp gibi sadaka olarak verilmesi caiz olmayan şeylerden birini sadaka verdiğini görmek, kendi malında ve başkasının malında, kendilerine kötülük getirecek bir iş yapmış olacağına işarettir. Çünkü fenalığa fenalık, günaha günah ile karşılık verilir.

Rüyasında helal ve iyi bir şeyi sadaka olarak verdiğini gören, eğer hayvan ticareti yapıyorsa, o isinde bereket görür, eğer çiftçi ise ürününde bereket ve feyiz bulur. Sadaka vermek hayır ve berekettir. Tanınmış zenginlerden birine sadaka verdiğini görmek, o zenginin fakir olarak sadakaya muhtaç olacağına delalet eder. Fahişe bir kadına sadaka vermek tövbe etmesine; hırsıza sadaka vermek, hırsızlıktan vazgeçeceğine işarettir.

Ibn-i Kesir’e göre; rüyada sadaka vermek, malını çoğaltmak, düşmanı çıldırtmaktır. Çünkü sadaka ile şeytan kahredildiği gibi, sadaka vermek rüyası da hayır ve bereket ve mal çokluğuna delalet eder. Rüyada gizli sadaka veren, eğer asi ise, günahları bağışlanır. Bazen sadaka vermek ilim adamlarına ve büyüklere yaklaşmaya da delalet eder.

Rüyada kendisinden sadaka istenip verdiğini gören, alim ise halk ondan ilim öğrenir, devlet adamı ise sözü geçerli olur, tüccar ise halk ondan faydalanır. Sanatçı ise bir çok çırak yetiştirir. Rüyada bir yoksula yemek yedirmek korkudan emin olmaya, sıkıntıdan ve kederden kurtulmaya; bir dinsizi doyurmak düşmanını kuvveti indirdiğine işarettir. Rüyada sadaka verdiğini görmek bazen tespih çekmeye, kabir ziyaretine ve Kur’an okumaya delalet eder.

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 0 / 5. Kullanılan oy: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir