Doğru Ruj Seçimi: Ten Rengine Göre Ruj Nasıl Seçilir?

Bu sayfada

Doğru ruj seçimi nasıl olmalı?

Her gün kullandığınız rujları seçerken acaba yeteri kadar dikkat ve özen gösteriyor musunuz? Bir makyajın en önemli öğelerinden birisi olan rujlar doğru seçilmediği takdirde gününüzün kötü geçmesine sebep olabilir. İşte burada ten rengine göre ruj seçimi ve size yakışan renklerden bahsedeceğiz.

Ruj, bir makyajın tamamlanması açısından çok önemlidir. Dudakların daha ön plana çıkmasını sağlayıp güzel görünmesini sağlar. Ayrıca yüzünüze uygun olmalı ve görünüm açısından tene yakışmalıdır. Bu sebeplerle ruj seçerken ten rengine göre seçmek önemlidir çünkü alelade seçilen ruj her bayanda herkes tarafından beğenilmez ve güzel durmaz. İşte burada ruj rengi seçerken nelere dikkat etmelisiniz. Madde madde sizlere anlatacağız.

Ruj seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Ruj seçerken dikkat edilmesi gerekenler

1. Ruj seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta rujun alınmadan önce denenmesidir. Sadece rengine bakıp almayın.

2. Dolgun dudaklara sahipseniz, mat tonları tercih edin. Fakat dudaklarınız inceyse daha kalın görünmesi için, ruj sürdükten sonra dudaklarınıza parlatıcı sürün.

3. Gün içinde kullandığınız rujlarınızın yanı sıra bir de sadece geceye uygun rujlarınız olmalı. Örneğin şarap kırmızısı bir ruj gece davetlerinde oldukça dikkat çekici dururken, gündüz için tavsiye edilmez.

4. Dudaklarınıza bir miktar seksilik katmak için, ruj sürmeden önce rujunuza uygun renkte bir kalemle dudaklarınızı çerçeveleyin.

5. Dudak yapınız ince ise aşırıya kaçmamak koşuluyla çerçeveyi dudaklarınızın hafif dışına taşırarak çekebilirsiniz.

6. Dudak kalemlerinizin ucunun mutlaka iyi açılmış olmasına özen gösterin. Aksi halde dudağınızın kenarına çekeceğiniz hat gereğinden kalın olabilir.

7. Doğal bir görüntü elde etmek istiyorsanız, kalemle çerçeveledikten sonra dudağınıza yalnızca lipstik sürün.

Ten rengine göre ruj nasıl seçilir?

Ten rengine göre ruj nasıl seçilir?

Çok açık ten için doğru ruj seçimi

Çok açık tenlilere yakışan ruj renkleri arasında şeffaf renkler, bej tonları, kıpkırmızı, hafif mercan renkleri, pembe rujlar gelmektedir.

Açık ten için doğru ruj seçimi

Açık tenlilere yakışan ruj renkleri asında sıcak şeftali ve pembe renkler içeren tonlar uygundur. Çarpıcı renkler gerektiren durumlarda mavi bazlı rujlar, vişne tonları, kahverengine kaçan tonlarda kullanılabilir.

Buğday ten için doğru ruj seçimi

Buğday tene yakışan ruj renkleri içinde sıcak alt tonları olan renkler tercih edilebilir. Bunlar kahve bazlı mor, açık kahve renkleridir. Ayrıca şarap rengi de muhteşem bir ışıltı verebilir.

Koyu ten için doğru ruj seçimi

Koyu tenlilere yakışan ruj renkleri derin, parlak olmayan kırmızılar yani mavi veya mor alt tonlar içeren renklerdir. Çikolata veya erik renkli rujlar da harika durur.

Tene uygun ruj seçimi

Tene göre ruj seçimi

Doğru tonlarda ruj rengini bulmak için öncelikle ten rengi, saç rengi ve göz rengi dikkate alınmalıdır. Ten rengi, avuç içi ve bileklere doğru bakıldığında tam olarak anlaşılacaktır. Ten rengi, saç rengi ve göz rengi koyu olanlar, ruj seçerken soğuk renklere yönelmelidirler.

Esmer tenliler: Esmer tenlere uyumlu olan hafif pembeler, yumuşak fuşyalar ideal seçimlerdir. Açık sarı saç, açık renk göz ve açık renk bir tene sahip olanlar ise sıcak renkleri tercih etmeliler.

Doğal tonlar

Kayısı tonları yüzüne sıcak bir ifade kazandırır.

Pembe tonları

Altın tonlardaki şeker renkleri esmerlerde her zaman şık ve asil durur.

Kırmızı tonlar

Dut rengini düşünün. Bu renk dudaklarınızı çekici gösterir.

Turuncu tonları

Balkabağı renginin özellikle mat tonları esmerleri ayrı bir çekici kılar.

Beyaz tenliler: Beyaz tenlilere yakışan ruj renkleri, kırmızı tonlar başta olmak üzere, açık tonların hemen hemen hepsi yakışacaktır. Fakat koyu tonlardan uzak durmalılar.

Doğal tonlar

Çekici karamel tonları cildini doğal gösterir.

Pembe tonları

Parlak pembe tonları sadece masumiyet kazandırmaz, ayrıca çekici de kılar.

Kırmızı tonları

Çilek kırmızısı cazibeli bir kırmızı tonudur. Sürene de, bakana da enerji verir.

Buğday tenliler: Ten renklerinin koyu tonlarında olacak şekilde koyu pembe ve orta yumuşaklıkta pembe ruj kullanarak mükemmel görünebilirler.

Doğal tonlar

Şekerleme gibi parlak bir renk uygun olacaktır. Angelina Jolie de bu tonları tercih ediyor.

Pembe tonları

Metalik pembeler buğday tenlilere çok yakışacaktır.

Kırmızı tonlar

Orkide çiçeğinin kırmızıya yakın tonları cildine uyar.

Turuncu tonları

Bu ateşli renk mükemmeldir ve sana çok akışır.

Ruj rengi seçiminde püf noktalar

Ruj rengi seçiminde püf noktalar

Örneğin; kahverengi tonlarda bir far kullanılmışsa, kırmızı ya da pembe bir ruj değil, yine kahverengi tonlarında bir ruj kullanılmalıdır. Gündüz, fazla iddialı renklerden kaçınılmalı, dudak renginizden biraz daha koyu ya da biraz daha açık, “ruj sürdüm” diye bağırmayan doğal renkler tercih etmelisiniz.

Parlak ve sıcak renklerin daha genç göstereceğini unutulmamalıdır. Çok koyu herhangi bir renk, dudaklar için ölümcül olabilir. Solgun renkler ise dudakları aydınlatır, daha dolgun ve genç gösterir. Koyu renklerse dudakların olduğundan daha küçük ve ince görünmesini sağlar. Pırıltılı dudaklar her zaman daha seksidir. Dudakları kuru olanlar ise mat rujlardan uzak durmalı. Mat rujlar daha dayanıklı olsalar da dudakların kuru görünmesine yol açar.

Dudaklar kırmızıya boyandığında; dudaklarla yapılan her mimiğe, gülümseyişe, dudak büzmeye dikkat çekilecek demektir. Kırmızı ruj sürüldüğünde, göz makyajının hafif olmasına dikkat edilmelidir. Kaşlar şekle sokulup taranmalı ama rengi koyulaştırılmamalıdır.

1. Öncelikle, ruj uygulamadan önce dudaklarınızın pürüzsüz olmasını sağlayın. Kışın dudaklar çok kuruduğundan, pütürleri temizlemek için dudaklarınıza peeling yapın. Bunun için dış fırçasıyla çok hafifçe dudaklarınızı fırçalayın ve gece yatarken dudak koruyucunuzu sürün. Böylece sabah harika dudaklarla uyanacaksınız. Koruyucu yerine Bepanthen de sürebilirsiniz.

2. Makyaj uzmanları bileğinizin iç kısmında ruju test etmenizi öneriyorlar. Dudak renginize en uygun tonu burada keşfedebilirsiniz. Bileğinizin iç kısmından bir veya 2 ton koyusu dudağınız için idealdir.

3. Beyaz tenliler, kum rengi ve pembe gölgeli ten rengi rujlara bakmalılar. Koyu tenliler ise bronza çalanları denemeliler.

4. Mükemmel bir dudak rengi ruj almak için başka bir ipucu, saf bej ruj tonları yerine pembe ya da şeftali tonlu olanları deneyin. Bu ruj tonları, bej olanlardan daha sıcaktır ve koyu dudak pigmentlerini nötralize etmek için idealdir.

5. Herkesin doğal dudak rengi farklıdır. Dudak rengi koyu olanlar, dudaklarında saf bir çıplak gölge yaratmak için ince bir kat kapatıcı uygulayabilirler rujdan önce.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir