İftar Duaları

En güzel iftar duaları sayfamızda, Peygamberimizin iftardan önce ve sonra okuduğu iftar duası Arapça ve Türkçe anlamı ile hazırlanmıştır.

İftar duaları, Peygamberimizin iftar duası ve anlamı sayfamızda, Peygamberimizin iftar sırasında ve sonrasında okuduğu yada okunmasını tavsiye ettiği iftar duası sözlerini bulacaksınız.

Belli bir zaman oruç tutup akşam ezanını beklerken aynı sofra etrafında ailecek beklemek kadar güzel bir şey yoktur. Özenle hazırlanmış sofralar, içecekler ve taze mis gibi kokan Ramazan pideleri ayrı bir lezzet katar o güne. İşte burada da o anlamlı günlerde yapılması gereken manevi şeylerden bahsedeceğiz.

İftar Duaları

Ramazan ayında oruç tutarken iftar sofrasında beklerken, iftarı açmadan önce ve iftardan sonra okunmak üzere çeşitli dualar vardır. Burada bunları başlıklar halinde ele alarak Arapça ve Türkçe hallerini anlamlarıyla beraber paylaşacağız.

İftardan önce okunacak dua

 • Arapçası: Bismillahi vel hamdü lillâhi, allâhümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hamdike tekabbel minni, inneke entes semiul aliym.
 • Anlamı: Allah’ım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak Sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tesbih ederim. Allah’ım Benden kabul buyur. Çünkü Sen işiten ve bilensin.

İftar zamanında oruçlunun reddedilmeyecek duası vardır. Abdullah b. Amr der ki:

Allah Resulü (s.a.v) iftar ettiğinde şöyle dua ederdi:

 • Arapçası: Allahümme inni es’elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey’in en tağfirali.
 • Anlamı: Allah’ım! Her şeyi kuşatan rahmetinle beni bağışlamanı dilerim.

Efendimiz (s.a.v) bir kavmin yanında iftar ettiği zaman şöyle dua ederdi:

Oruç tutanlar yanınızda iftar etsin, melekler de sizin için istiğfar getirsinler.

İftardan sofrasında okunacak dua

 • Arapçası: Allahümme, yâ vâsialmağfireti! İğfirli, velivâlideyye ve lilmüminine yevme yekûmül hisab birahmetike yâ erhamerrâhimin.
 • Anlamı: Ey bağışlaması bol olan Allah’ım. Beni, anamı-babamı ve bütün iman edenleri kıyamet günü, hesap gününde mağfiret buyur. (Günahlarımızı bağışla).

İftar sofrasında oturmuş, iftar saatini beklerken, devamlı bu duayı okuruz. En az üç kere, en çoğu ise yüz kere tesbihleyip çekebiliriz.

Bu duanın manasından da anlaşıldığı gibi bu duayı okumak çok faydalıdır. Bu dua istiğfardır.

Kişi şu gelen duayı da çok okumalıdır. Manasını da aklına almalıdır. Yüce Rabbimizin her şeyi kuşatan o geniş rahmet ve merhametinin sebep ve vesile kılarak istemesini bilmek, kişiyi yüce mertebelere ermeyi nasip eder.

 • Arapçası: Allahümme inni eselüke birahmetikelleti vesiat külle şeyin entağfira li
 • Anlamı: Allah’ım! Her şeyi kuşatan her şeyi içine alan o geniş rahmetinle beni bağışlamanı diliyor ve benim günahlarımı, hata ve kusurlarımı affetmeni istiyorum.

Bir de iftar edince orucumuzu açınca Allaha şükür duası ederiz. O dua şudur.

İftardan sonra okunacak dua

 • Arapçası: Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü e alâ rizkike eftartü. Ve savmelgadi min şehr-i Ramazane neveytü fagfirli mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.
 • Anlamı: Allah’ım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin rızkınla orucumu açıyorum. Ramazan-ı Şerifin yarınki günü orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı yarlığa (bağışla) demektir.

Allah, cümlemizin tuttuğu oruç ibadetlerimizi kabul buyursun. Âmin.

Cenâb-ı Hak, oruç ibadetiyle nefisleri terbiye olan kullarından eylesin!

Türkçe dua

Ya Rab! Ancak sana kulluk ederiz. Ya Rab! Bütün İbadetlerimizde ancak senden yardım isteriz. Bütün hayırlı işlerimizde senin lütfunu bekleriz. Lütfeyle, bize yardımını esirgeme Ya Rabbi! Mübarek Ramazanda mağfiretine eren, kullarının içine bizleri de girmek nasip eyle Ya Rabbi!

Sizin de kendi okuduğunuz dualar varsa burada paylaşın. Nazlim.Net

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. ALLAH(c.c)’IM ŞUAN BU DUAYI OKUYAN VE İHTİYACI OLAN DARDA KALMIŞ BÜTÜN KARDEŞLERİME YARDIM ELİ UZAT DERTLERİNE DEVA VER.

  AMİN…

 2. Allahim verdigin hersey icin ve bu dunyadaki guzellikler icin sana sonsuz tesekkurler tum insanlar da gunahlarinin âffolunmasini diler !AMİN!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir