Regaip Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Regaip kandili namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?

Bu kandil çok önemli olduğu için buna özel yapılan ibadet’de diğerlerinden farklıdır ama camiye gidip yatsı namazını kıldıktan sonra bazı camilerde yaklaşık 20 dakika süren tesbih namazı kılınır. Bence o namaza da iştirak etmelisiniz. Neyse asıl önemli olan konuya dönelim.

REGAİP KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Bu geceyi ibadetle geçirmenin sevabı pek çoktur. Bu gecede kılınacak Regaip gecesi namazı 12 rekâttır. Bu namazın kılınışı şöyledir:

Her rek’atta Fatiha’dan sonra üç kadir suresi ile 12 adette ihlas suresi okunur. Her iki rekâtta bir selam verilerek 12 rekât tamamlanır. On ikinci rekât kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere “ Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” denilir. Sonra secdeye varılır. Secdede yetmiş kere “ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” denir.

Sonra secdeden kalkılarak ettahiyyatta oturulur. Ve yetmiş kere “Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” dedikten sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş kere “ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” dedikten sonra, isteklerimizi alemlerin Rabbine arz edilir. ( İhya ulumuddin, Bedir yayınları, 1974, c:1, s:555)

Regaip namazını cemaatle kılmak bidattir. Zaten teravihten başka hiçbir nafile namaz cemaatle kılınmaz.
Herkesin mübarek Regaip kandilini kutlarız. Allah (c.c) hepimize nice daha seneler Regaip kandilleri görmeyi nasip etsin.

HACET NAMAZI KILINIŞI

Her rekatta Fatiha’dan sonra üç kadir suresi ile 12 adette ihlas suresi okunur. Her iki rekatta bir selam verilerek 12 rekat tamamlanır. On ikinci rekat kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere “ Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” denilir. Sonra secdeye varılır. Secdede yetmiş kere “ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” denir.

Sonra secdeden kalkılarak ettahiyyatta oturulur. Ve yetmiş kere “Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” dedikten sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş kere “ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” dedikten sonra, isteklerimizi alemlerin Rabbine arz edilir.

Allah (c.c) bütün dualarınızı ve namazlarınızı kabul etsin İnşaAllah.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Salatı-Ümmiye şudur: “Allahümme salli ala seyyidina muhammedini’nebiyyi’l-Ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim”. dir

    secde’de 70 def’a “Subbuhun gkuddüsün Rabbüna ve Rabbül-melaiketi ver-ruh” okunur.Secdeden kalkıp Peygamber (s.a.v.)Efendimizin Hz. Aişe Validemize öğrettiği “Rabbiğfir verham ve tecavez amma ta’lem İnneke ente’l-e’azzül-ekrem” okunur.

    “Subbuhun kuddüsün Rabbüna ve Rabbül melaiketi verruh”
    doğrusu bu .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir