Regaip Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Son Güncelleme: 11.09.2020 23:24

Regaip gecesi namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Bilmeyenler için sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Regaip gecesi kılınacak namaz 12 rekattan oluşmaktadır ve içeriğimiz bundan oluşmaktadır.

Bu kandil çok önemli olduğu için buna özel yapılan ibadet’de diğerlerinden farklıdır ama camiye gidip yatsı namazını kıldıktan sonra bazı camilerde yaklaşık 20 dakika süren tesbih namazı kılınır. Bence o namaza da iştirak etmelisiniz. Neyse asıl önemli olan konuya dönelim.

Regaip Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

REGAİP KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Bütün herkesin ısrarla merak ettiği ve bilmek istediği bir konuya açıklamak getirmek isterim. Regaip gecesi namazına nasıl niyet edilir neredeyse kimse bilmemekte ve öğrenmek istemektedirler. Öncelikle hemen namazın niyeti nasıl yapılır açıklayalım.

Bu gece 12 rekat olarak kılınan namazın adı aslında hacet namazıdır ve akşam ile yatsı namazı arasında kılınır. Fakat bu zamanlarda kılamazsanız gecenin ilerleyen saatlerinde teheccüd vaktinde de bu namazı kılabilirsiniz.

Niyet ettim Allah(c.c) rızası için hacet namazı kılmaya diye niyet ederek regaip kandili namazını kılmaya başlayabilirsiniz.

HACET NAMAZI KILINIŞI

Her rekatta fatihadan sonra üç kadir suresi ile 12 adette ihlas suresi okunur. Her iki rekatta bir selam verilerek 12 rekat tamamlanır. On ikinci rekat kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere “ Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” denilir. Sonra secdeye varılır. Secdede yetmiş kere “ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” denir.

Sonra secdeden kalkılarak ettahiyyatta oturulur. Ve yetmiş kere “Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” dedikten sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş kere “ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” dedikten sonra, isteklerimizi alemlerin Rabbine arz edilir.

Allah bütün dualarınızı ve namazlarınızı kabul etsin İnşaAllah.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Salatı-Ümmiye şudur: “Allahümme salli ala seyyidina muhammedini’nebiyyi’l-Ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim”. dir

    secde’de 70 def’a “Subbuhun gkuddüsün Rabbüna ve Rabbül-melaiketi ver-ruh” okunur.Secdeden kalkıp Peygamber (s.a.v.)Efendimizin Hz. Aişe Validemize öğrettiği “Rabbiğfir verham ve tecavez amma ta’lem İnneke ente’l-e’azzül-ekrem” okunur.

    “Subbuhun kuddüsün Rabbüna ve Rabbül melaiketi verruh”
    doğrusu bu .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir