Yüz kırışıklıkları için maske

Yüz kırışıklıkları için maske

Yüzde çıkan kırışıklıklar zaman ilerledikçe daha da belirginleşiyor ve yaşlandıkça daha belirgin bir hal alır. Bu konuda bir sürü maske tarifi verilmiş ama ben sizlere biraz farklı olacak yüzdeki kırışıklıklar için maske tarifleri vereyim istedim.

yuz-kirisikliklari-icin-maskeİşte yüz kırışıklıkları için maskeler

Soyulmuş bir elma ve 3 yemek kaşığı kaymağı iyice karıştırın. Karışımı cildinize sürdükten sonra temiz bir bez ile yüzünüzü örtün. Kaymak cildinizi yumuşatarak, nemlendirecek ve cildinize esneklik kazandıracaktır. Kırışıklar içinde bir hayli etkilidir. Elma ise cildinizi diri tutacaktır. 20 dakika sonra yüzümüzü bol ılık suyla yıkayarak yüzünüzdeki maskeyi çıkarınız. İlk uygulamada bile cildinizdeki değişikliği fark edeceksiniz. Haftada bir defa bu maskeyi yüzünüze rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Cilt tipinize uygun olan bir nemlendirici sürünce yüz kırışıklıkları için maske bakımınızı bitirmiş olacaksınız

1-İki avuç dolusu sümbül çiçeğinin üzerine kaynar su dökerek bir gün bekletin ve süzün. Daha sonra Elde ettiğiniz bir su bardağı sümbül suyunun içine yarım fincan zeytinyağı, bir çorba kaşığı limon suyu, bir yumurta ve krem kıvamına gelecek kadar burçak unu ilave ederek iyice karıştırın. Hazırladığınız bu sümbüllü kremi maske olarak cildinize sürün ve 20 dakika bekletip yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

2-Bir adet bayır turpunu rendeleyerek on dakika kadar suda pişirin ve sıkarak suyunu çıkartın. Elde ettiğiniz posaya yarım fincan limon suyu bir yumurtanın beyazı, bir bardak süt ve krem kıvamına gelecek kadar pirinç unu ve badem yağı katarak iyice yoğurun. Hazırladığınız kremi cildinize ve boynunuza maske olarak uygulayıp yarım saat sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.Bu maske hem çok faydalıdır hem de kırışıklıkların yanında ciltteki çillerin de giderilmesine yardımcı olur.

3-Bir adet salatalığı iyice suyu çıkana kadar ezin. Daha sonra krem kıvamına gelene kadar süt katarak karıştırın ve yüzünüze maske şeklinde uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın

4-İki avuç akça ağaç yaprağını ince ince kıyarak kaynar suyun içinde yaklaşık 15 dakika demlendirin ve suyunu sıkarak süzün. Kalan posanın içine iki kaşık pirinç unu, üç çorba kaşığı badem yağı ve bir bardak gül suyu ilave edip krem kıvamına gelene kadar yoğurun ve yüzünüze maske olarak uygulayın. 20 dakika sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Kırışıklıkların ve lekelerin giderilmesinde etkili bir maskedir.

5-Bir tutam civanperçeminin yapraklarını üç tutam lavanta çiçeğini, iki tutam hercai ve yaban gülünü bir tencerede yirmi dakika kadar su ile pişirin ve sıkarak posasını çıkartın. Daha sonra içine krem kıvamına gelecek kadar kekik tozu ve bir yumurta katarak yoğurun. Son olarak yumuşaklık vermek için biraz soya yağı ile yumuşatın. Kırışıklıklar için kullanabileceğiniz bu kremi bir kavanoza koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

6-Bir tane yumurtanın beyazını çırpıp yüzünüzün kırışmaya yüz tutan veya kırışması muhtemel olan yerlerine sürüp kuruyuncaya kadar yaklaşık yirmi dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi ılık su ile durulayıp yumurta kokusundan arındırmak için gül suyu ile silin. (Not : Yumurta kokusunu cildinizden çıkarmak için sabun ve benzeri temizlik maddeleriyle yıkamayın. Aksi halde cildiniz kurur ve yapılan maskenin bir anlamı kalmaz.

7-Cam bir kasenin içinde bir yumurtanın beyazını, yirmi gram kadar iyi kalite saf zeytinyağını, on gram kadar ince şekilde dövülmüş şapı ve onbeş gram kadar defne suyunu iyice çırparak krem kıvamına getirin.Hazırladığınız kremi temiz bir tülbent üzerine yayıp ocak üzerine veya elektrikli ısıtıcıya uzaktan tutarak ısıtın. Tülbendin üzerindeki krem hafif katılaşacaktır. Tülbent üzerindeki bu kremi ılık haldeyken yüzünüze koyup yirmi dakika bekleyin ve cildinizi ılık su ile yıkayıp gül suyu ile silin.. (Ayda 2 veya 3 kez uygulayın.)

8-Bir adet yumurtanın sarısı ile bir kahve kaşığı çiğ sütü iyice çırptıktan sonra cildinize yayarak sürün ve yirmi dakika bekletip cildinizi ılık su ile yıkayın. Son olarak gül suyu ile yüzünüzü silin.

9-Bir fincan havuç suyuna 1 fincan salatalık suyu karıştırarak pamukla yüzünüze sürün. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

10-Yarım paket pasta mayasının içine, 1 adet yumurtanın sarısını ve 1 kaşık zeytinyağını katıp iyice karıştırdıktan sonra cildinize kalın bir tabaka halinde sürüp yirmi dakika bekleyin ve cildinizi ılık su ile yıkayıp gül suyu ile silin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir