Sivilceler için doğal yöntemler

Sivilceler için doğal yöntemler sivilceler için doğal öneriler ve tarifler

Evet arkadaşlar sivilceler için doğal yöntemler nelerdir bu yazımızda sizlerle paylaşalım istedik. İşte sizlere sivilceler için doğal yöntem önerileri

Sivilceler için doğal yöntemler

Sivilce yani bir başka adıyla akne, acne vulgaris günümüzde en sık rastlanan cilt hastalıklarındandır.

Bu yağ bezlerinin iltihaplı hastalığı genel olarak 30-35 yaşlarından sonra geçer. Ciltte sivilce oluşumunda kozmetik ürünlerin kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Kullanılan ürünler sivilceyi besleyici özellikte olmamalıdırlar.

Kekik Losyonu
1 çay kaşığı kekiği 1 bardak suyla demleyin.süzün,içine 1 fincan gülsuyu ekleyin.Kekik gözenekleri sıkıştırır,antiseptik özelliği olduğu için sivilceleri kurutur ,gülsuyu cildin yağını alır.Cam bir şişeye koyup dolapta muhafaza edin.Pamuğa batırıp yüzünüze sürü.Ayrıca tabiki bir de maske lazım.Yumurta akı ve yarım limon suyunu karıştırıp yüzünüze sürün.kuruyunca yıkayın.Haftada 1 yapmanız yeterli.Mısır unu ve yoğurt karışımı da ölü hücreleri atmada faydalıdır.Ayrıca maydanoz ve marul maskeleri de sivilceleri kurutur.

Tuzla Tedavi
Haftada bir kez tuzla tedavi yapmayı deneyin. Banyodan sonra, pamuğu tuza batırın sonra yüzünüzü dairesel hareketlerle silin. Yüzünüzü yıkayın.

Papatya Kremi
Bir avuç papatyayı pırasanın sıkılmış suyuna atıp kaynatın. Daha sonra sıkarak çıkardığınız papatya posasının içine bir tutam şahtere otu ilave edin ve krem kıvamına gelinceye kadar badem yağı ekleyerek yoğurun. Hazırladığınız kremi cildinizi temizledikten sonra sivilceli bölgeye sürün.

Nar Losyonu
Birkaç tane narın kabuklarını biraz sirkenin içine atıp kaynatın. Elde ettiğiniz karışıma gül suyu ilave edip, bu sıvıya batırdığınız temiz bir pamukla temizlenmiş ciltteki sivilceli bölgeye kompres yapın.

Gül Yaprağı Tedavisi
Bir avuç gül yaprağı, bir avuç şahtere otu ve bir avuç papatyayı sirkeli suda kaynatın. Daha sonra süzün ve elde ettiğiniz posaya dövülmüş nar kabuğu ve krem kıvamına gelecek kadar badem yağı katarak iyice yoğurup sivilceli bölgeye sürün.

Şahtere Otu Tedavisi
Bir avuç şahtere otunu kaynar suda yarım saat bekletin. Daha sonra temiz bir tülbentten geçirerek süzün. Elde ettiğiniz sıvıya 10-15 damla badem yağı ilave ederek iyice karıştırın. Hazırladığınız karışıma batırdığınız temiz bir pamukla sivilceli bölgeye kompres yapın.

Alkol İçeren Losyon
Yağlı ciltler alkol içeren losyonla veya karışımla günde birkaç kez silinmelidir. Bunu özellikle dışarıdan eve geldiğiniz zaman yapmaya gayret gösterin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir