Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer Sivilce Lekeleri Nasıl Geçerilir

Sivilce lekeleri özellikle bayanların baş belalarından birisidir. Yüzde görünen sivilce lekeleri insanın kendine olan özgüveninide olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yazımızda sivilce lekeleri için tedavi önerileri ve sivilce lekeleri cilt bakımı önerileri açıklanacaktır. Bizde bu amaçlı sivilce lekeleri nasıl geçer açıklamaya çalışalım sizlere.

Sivilce tedavisi, öncelikle bir kaç gün içinde sonuç vermez. Aşağıdaki önerileri 8 haftaya kadar uygulamak gerekir. Hatta sivilceler azalmaya başlamadan hemen önce daha kötüye doğru da gidebilir. Eğer 8 haftadan sonra bir gelişme olmadıysa uzman bir hekime başvurmanız gerekir.

Eğer sivilceleriniz size gerçekten büyük sıkıntı veriyorsa ve basit yöntemler işe yaramayacak kadar sorun büyükse, veya derinizde iz bırakıyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuz sivilceler için size sivilce kremleri önerebilir. Hatta oral antibiyotik tedavisini de gerekli görebilir.

Sivilce tedavisinde uygulanan kremler yüzdeki yağ kanallarını açar ve tıkanmasını önler. Böylece tekrar sivilce oluşmasını da engeller. Antibiyotikler ise sivilce oluşumunda katkıda bulunan bakterileri yok eder.

Sizi rahatsız eden sivilce sorunlarınız için aşağıdaki basit yollar size fayda sağlayabilir.
Eğer ciltte bulunan gözenekler, sebum ve ölü deri hücreleriyle dolar ve tıkanırsa bakteriler de üremek için fırsat bulur. Farklı büyüklükte ve sertlikte sivilceler oluşur. Oluşan cerahat içinde, sebum, ölü deri hücreleri ve bakteriler bulunur.

1. Sağlıklı ve dengeli beslenin. Böylece sağlıklı bir deriye de sahip olacaksınız.

2. Bol su için. Böylece derinin esnekliği artar ve bu esnekliğini sürdürür. Artıkların gözeneklerden çıkmasına yardım eder. Ayrıca vücutta ne kadar az atık kalırsa, cilt o kadar güzelleşir.

3. Küçük egzersizler kalbimiz ve vücudumuz için iyidir. Vücudumuzun kan dolaşımı artırır, böylece cilt yeteri kadar oksijen görür ve besinlerin faydalarını da artırır.

4. Sigara ve alkol kullanmayın. Bunlar C vitaminini vücuttan uzaklaştırır, deriyi sıkı tutan elastik dokulara zarar verir. Alkol diğer taraftan deride kırmızı noktalar ve kaşıntıya sebep olur ve damarlarınızı genişletir.
sivilce-tedavisi.jpg

5. Sivilceleri sıkmayın, patlatmayın. İz bırakmasına neden olabilirsiniz. Sivilceleri fırçalamakta çok kötü bir yöntemdir. Su ile beraber sert bir bez, havlu kullanmayın. Bunlar yağlanmayı daha fazla artırır ve yara izlerine de sebep olabilir. Sadece ellerinizi kullanın. Günde 2 defa, ılık su ile yumuşak bir sabun kullanarak yüzünüzü yıkayın. Ellerinizle yüzünüze defalarca masaj yapın. Sonra bol su ile durulayın.

6. Stres, deri ve vücut sağlığı için aşırı derecede zararlıdır. Stresten uzak durmaya çalışın.

İlgili Makaleler

7. Bazı gıda maddelerinin sivilce yaptığı yanlış olsa da, bazı yiyecekler bünyeye göre var olan sivilcelerinizi artırabilir. Sivilcelerinizi artıran bir yiyecek hakkında şüpheleriniz varsa ondan bir süre uzak durun.

8. Yüzüne gereksizce dokunmaktan kaçının. Her dokunuş cildinizdeki bakteri sayısını artırır.

9. Güneş sivilcelere iyi gelmez.

10. Terlediğiniz zaman duş alın. Nemli giysileri giymeyin. Bakteriler nemli ortamı sever. Ayrıca terli cilt sivilceleri artırır.

11. Eğer saç spreyleri kullanıyorsanız, onları yüzünüzden uzak tutmayı deneyin. Çünkü cildinizdeki gözenekleri doldurup, tıkayabilirler.

12. Eğer uzun saçlarınız varsa, yüzünüzden uzak tutun ve yağı azaltmak için muntazaman yıkayın.

13. Kullandığınız kozmetik ürünler sivilcelerinizi artırabilir. Belli bir süre kullanmayın ve aradaki farkı gözlemlemeye çalışın.

13. Kafanızdaki şapkalar, saç çizgisi boyunca sivilcelere sebep olabilir. Şapka veya bandların sivilcelerinizi kötüleştirdiğini düşünüyorsanız kullanmayın.

14. Nemlendirici gibi ürünler kullanıyorsanız yağ içermeyenleri tercih edin.

15. A vitamini cilt için önemlidir. Amerikalı dermatolog Dr. Howard Murad’ın araştırması A vitamini açısından zengin beslenen kişilerin, diğerlerine göre çok daha az sivilce problemi yaşadığı yönünde. A vitamini ise şu besinlerde bol miktarda var. Havuç, yeşil biber, elma, armut, patlıcan, havuç, kereviz, lahana, karnıbahar, ıspanak, taze fasulye, patates ve domates.

Erkekler için Öneriler
Erkekler kızlara göre sivilce problemi ile daha sıklıkla karşılaşırlar. Bunun en büyük sebebi yüksek düzeyde androjen üretimi ve terlemenin kızlara göre daha fazla olmasıdır. Ayrıca traş olurken sivilcelerde meydana gelen tahriş sivilcede alevlenmelere de neden olabilir.

Oğlunuzun dikkatli traş olmasına özen gösterin. Traş edilen yerlerde daha çok sivilce çıkıyorsa aşağıdakileri denesin:

Traş kremi yerine traş jeli kullansın.
Elektrikli traş makinesi yerine çift bıçaklı traş bıçağı kullansın.
Sakalların büyüdüğü yöne doğru traş olmasını sağlayın.
Sık sık traş olması gerekmektedir. Sakal uzamaya başladığında kıllar, sivilce iltihabının artmasına neden olabilir.
Banyo sonrası traş olmayı tercih etmeli. Çünkü nemli sıcak hava cildi yumuşatır.

Traş Sonrası Bakım

Oğlunuzun kullandığı traş sonrası kullandığı kremler parfüm içermemelidir. Sivilceli cilt, bu kremlerin içerdiği alkole karşı oldukça duyarlıdır. Sivilce kremlerinde az miktarda bulunan alkol, cildin pul pul dökülmesine ve kurumasına neden olabilir. En iyisi alkolsüz tonikleri tercih etmektir.

Spordan Sonra Bakım
sivilcelerinize ragmen gulumseyin

Ergenlik çağındaki erkekler genellikle, katıldıkları sportif faaliyetlerin yoğunluğu yüzünden, yaşıtları olan kızlardan daha fazla terlerler. Bu bakımdan, hijyene özel bir önem vermeleri şarttır. Terlemenin ardından yüzün mutlaka yıkanması ve sivilceye karşı özel sabunlar kullanılması gereklidir.

Gülümsemesini sağlayın. Hiçbir sivilce gülümsemedeki güzelliği perdeleyemez.

Kızlar için Öneriler
Kızınızın hayatındaki en önemli dönemlerden birisi kuşkusuz ergenliktir. Bu dönemde fiziksel ve ruhsal pek çok değişiklik yaşayan kızlar için sivilce çok önemli bir problemdir.

Bu sorunu aşması ve yaşamı boyunca faydalarını göreceği bir günlük bakım alışkanlığı kazanması konusunda en önemli yardımcısı tabii ki sizsiniz. Kızınız bu dönemde büyük bir heves ve merakla makyaj yapmaya başlayacaktır. Kullandığı malzemelerin kalitesi ve içerdiği maddeler çok önemlidir. Kalitesiz malzemeler sivilcelerinde artmasına neden olabilir. Bunu önlemek için alerji oluşturmayan, hafif, yağsız ürünler kullanmasını sağlamalısınız.

Ağır makyaj, gözeneklerini tıkayacağından, çok özel durumlar dışında makyaj yapmaması konusunda onu ikna etmeniz gerekir. Gece yatmadan önce makyajını temizleme alışkanlığı edinmesi yıllar boyu cildinin doğal güzelliğini koruması açısından çok mühimdir.

Ayrıca, gülümsemesini sağlayın. Hiçbir sivilce gülümsemedeki güzelliği perdeleyemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir