Sırt Sivilceleri Nasıl Geçer?

Sırt sivilceleri nasıl geçer sayfamızda, bazen acı veren bazense çok kötü bir görüntüye sebep olan, sırt sivilcelerinden doğal yöntemler ile evde nasıl kurtulacağımızı anlatacağız.

Sırtımızda çıkan sivilceler evde kullanılan yöntemler ile büyük olasılıkla temizlenir fakat ağrılı ve çok büyüklerse bir doktora başvurmanızda yarar vardır. Onların vereceği krem yada ağız yoluyla alınacak ilaçlar tedavi için daha yararlı olacaktır.

Sırtta Sivilce Neden Çıkar?

Sırtta Sivilce Neden Çıkar?

Vücut, saç köklerine bağlı bezlerde sebum adı verilen bir yağ üretir. Sebum, cildinize ve saçınıza gerekli nemi sağlamak için saç köklerinde yukarı doğru hareket eder. Sivilceler, fazla miktarda sebumun ve ölü deri hücrelerinin birikmesinin bir sonucudur.

Antidepresan gibi bazı ilaçların yan etkisinin bir sonucu olarak da sivilce meydana gelebilir. Bunların yanında, vücuttaki hormonal değişiklikler, genetik, stres ve ter sivilcenizin nedenleri olabilir.

Sırt Sivilcelerinden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Sırt Sivilcelerinden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

1. Çay Ağacı Yağı Kullanın

Sadece sırt sivilcelerinin tedavisinde değil çeşitli cilt sorunlarının giderilmesi içinde çay ağacı yağı kullanılmaktadır. Çay ağacı yağı, fazladan bakterileri öldürdüğü için sivilceyi azaltır.

2. Sağlıklı ve Dengeli Beslenin

Sivilcenin bir diğeri sebebi de kötü beslenme alışkanlıklarıdır. Çok yağlı veya abur cubur yiyecekler yemek sivilceye katkıda bulunabilir. Beyaz pirinç, patates, beyaz ekmek vb. besinler kan şekeri düzeylerini artırıp ve sivilceyi daha da kötüleştirebilirler.

Sivilceleri kontrol altında tutmak veya azaltmak istiyorsanız, yiyecekleriniz içerisine taze sebze ve meyveleri dahil etmelisiniz. Ayrıca kepekli tahıllar ve yağsız proteinler de yardımcı olabilirler.

3. Spor Yaptıktan Sonra Mutlaka Duş Alın

Sırt sivilceleri olan kişiler, spor yaptıktan sonra ter ve kirin ciltte kalmasına izin vermemelidir. Egzersiz yaptıktan sonra duş yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

4. Dar Giysiler Giymemeye Özen Gösterin

Dar giysiler vücudun hem nefes almasını engeller hem de teri vücutta tutarak sürtünme yoluyla gözeneklerin tıkanmasına yol açarlar. Cildinizin nefes almasını sağlayan ve teri uzaklaştırmaya yardımcı olan giysilerle spor yapmak en iyisidir.

5. Cilt Peelingi Yapın

Cilt peelingi tıkanmış gözenekleri açtığı gibi ölü deriyi azaltmaya da yardımcı olur.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. wallaha ben 24 yasındayım ergenlik,ten beri bendede sivilce sorunu bulunmaktadır..gerçekten nalket olası öle bir hastalıkki bulduğunu bir daha asla brakmak bilmiyo bnmle beraber yaşıyo yüzümde bitti ama sırtımda bitmek bilyo çook zor durumdayım yardımınız olursa sayet çook sevinrim şimdiden tşk.ederim..

  2. ben 13 yaşındayım .Çikolatayı çıokseviyor ve yiyorum.BU nedenle sırtımda sivilceler oluyor bunarı sıktığım için lekeler oluyor bu lekeler yüzünde askılı giyemiyorum. BANA cildime zarar vemeyecek doğal bir çözüm bulur musunuz ? llüüüttffeen

  3. ben13 yaşındayım çok çikolata yitorum. Sırtımda aşırı sivilceler oluştu .Bunların bazılarını sıktım ve aşırı leke oluştu bunların tamamen yok olması için en doğal yöntem ve cildime başka zarar vermeyecek yöntem nedir . Nolur beni bunlardan kurtarın:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.