Evde El Bakımı Nasıl Yapılır

Evde El Bakımı Nasıl Yapılır

El bakımı evde nasıl yapılır yada şöyle sormalıyım evinizde el bakımınızı nasıl yaparsınız arkadaşlar. Bütün işleri yapmak için kullandığınız ellerinize acaba yüzünüz kadar bakım uyguluyormusunuz. Bence hayır hatta sizlerinde içinizden hayır dediğinizi duyar gibiyim.

el-bakimiYüzünüze bakım uyguluyorsunuz vucudunuza bakım uyguluyorsunuz ama düşünsenize güzel bir vücutta güzel bir yüzde kötü eller hiç iyi durmaz.

Öncelikle ellerinize bakım için uygulayacağınız maskelerden bahsedelim arkadaşlar:

Killi Maske
Kuru ve yıpranmış ellere uygulanan killi maske hem besleyici hem de onarıcı olan bir maske olması sebebiyle dikkat çekiyor.
Malzemelerimiz: 1 tatlı kaşığı badem yağı, 2 yumurta sarısı ve 1 tatlı kaşığı kil.
Yapılışı ve Hazırlanışı: Bir kapta bütün malzemeleri iyice karıştırın ve krem kıvamına gelinceye kadar çırpın. Karışımı katılaşıncaya kadar yaklaşık 10 dakika buzlukta bekletin ve daha sonra ellerinize sürün. Ellerinizde 10 dakika beklettiğiniz karışımı, iyice durulayın.

Ballı Maske
Eller için evde hemen yapıp, uygulayabileceğiniz ve sonucundan memnun kalacağınız bir maske bu. Malzemeleri bal ve zeytinyağı olan basit bir maske.
Yapılışı ve Hazırlanışı: Ellerinizi ılık bir suda yumuşayana kadar bekletin. Bir kapta zeytinyağı ve 1 kaşık balı iyice karıştırın ve ellerinizi bu karışımın içinde 5 dakika kadar bekletin. Ellerinizi duruladığınızda farkı göreceksiniz.

Ellere süt banyosu:
Manikür yapılırken su yerine artık süt kullanılıyor. Ellerinizi en az beş dakika ılık sütün içinde dinlendirirseniz, ellerinizin ve özellikle tırnaklarınızın güçlendiklerini göreceksiniz.

el-bakimi-evdeEller için önerilen şu öğütleri unutmayın

1- Kurutmayan temizleyiciler kullanın: Ellerinizi kurutmayan temizleyiciler kullanmaya önem verin. Her el yıkama sonrası ellerinizin nem kaybettiğini unutmayın.

2- Ilık suyla yıkayın: Ellerinizi ılık suyla, cildi kurutmayan sabunlarla yıkamaya dikkat edin.

3- Kısa süreli banyo yapın: Banyo sürenizi kısa tutun. Uzun süren banyolar, derinin daha fazla nem kaybetmesine neden olur.

4- Nemsiz bırakmayın: Nemlendirici kullanmaya önem gösterin; ellerinizi sık sık nemlendirin. Yaz-kış çantanızda el kremi olsun.

İlgili Makaleler

5- Zeytinyağı ve E Vitamini: Shea yağı, gliserin, zeytinyağı ve E vitamini içeren nemlendiriciler kullanın.

6- Mutfak işlerinde eldiven kullanın: Mutfakta sebze ve meyve doğrarken mutlaka eldiven giyin.

7- Soğuktan/rüzgardan koruyun: Soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkarken mutlaka eldivenlerinizi takın.

8- Tahriş olmasın: Deriyi tahriş edici maddelerle temas etmeden önce mutlaka eldiven kullanın. Eldiven kullanarak ellerinizin zarar görmesini engelleyin.

9- Pişik kremleriyle bariyer kurun: Özellikle tahriş edici maddelerle temasın fazla olduğu durumlarda bariyer pişik kremleri yararlıdır. Pişik kremleri; derinin üst tabakasında katman oluşturur ve nemlendirici özelliğinin yanında üst tabakada bariyer oluşturma özelliğinden dolayı kimyasalların içeriye girmesini engeller.

10- Güneş kremi şart: Ellerinizin yaşlanmasını engellemek istiyorsanız, yüze uygulanan güneş koruyucularından ellerinize de uygulayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bende nemlendirme ihtiyacımı güvenerek kullandığım Bionem ile sağlıyorum. oldukça kaliteli ve çok memnunum. Cildinde aşırı kuruma yaşayanların mutlaka denemesini tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir