El ve Tırnak Bakımı Evde Nasıl Yapılır

Evde El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Ev hanımı bayanların ev işlerinde elleri oldukça fazla yıpranır ve el bakımına dikkat etmeleri bu yüzden önemlidir. Peki nasıl yapalım da ellerimiz ve tırnaklarımız güzel görünsün. işte sizlere bazı tavsiyeler ve tüyolar.

el-ve-tirnak-bakimiPekmezle tırnaklar renklensin
Bir çorba kaşığı pekmez ve sıcak suyu karıştırıp ellerinizi içine sokabileceğiniz bir kapa koyun. Su ılıyana kadar ellerinizi içinde bekletin. Daha sonra ılık ve temiz suyla yıkadığınız ellerinizi narince kurulayın. Kalan suyu sakın atmayın. Gece yatmadan önce kulak temizleme çöpleri yardımıyla tırnaklarınızın üzerine, kenarlarına, iç kısımlarına bu suyu sürün. Merak etmeyin, elleriniz yapış yapış olmayacak. Bir hafta içinde hem cildinizin yumuşadığına hemde tırnaklarınızın sarı renginin gittiğine ve pembeleştiğine kendi gözlerinizle şahit olacaksınız.

Sütle elleriniz bebek gibi
Bir çorba kaşığı ayran ve bir çay kaşığı süt tozunu karıştırın. Hatta bu karıştırma işleminizi ellerinizle yapın. Karşımı ellerinize iyice yedirin ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Karışımın kuruduğunu göreceksiniz. Kuruyan karışımı kese yapar gibi ellerinizle sıyırın ve ılık su ile duralayın . Sütte proteinler yüksek olduğundan cildinize sağlıklı bir ışıltı verir, cildi besler.

Doğal tırnak cilası
1 çorba kaşığı saf zeytinyağı ve yarım çorba kaşığı toz beyaz kili karıştırın. Kulak temizleme pamukları ile tırnaklarına sürün. Daha sonra ellerine doktor eldivenlerinden takın ve 10-15 dakika bekleyin.

Yumuşacık eller
Biraz limon suyu ve üç damla zeytinyağını karıştırın. Ellerinize uyguladıktan sonra yarım saat bekleyip daha sonra yıkayın. Limon suyundaki C vitamini elleriniz üzerindeki lekeleri engeller ve giderir. Ayrıca ölü hücreler üzerinde peeling etkisi yapar. Zeytinyağı ise kuruluğu giderir ve ellerinizi nemlendirir.

Tırnaklarınız üstlerinden kırılıyor mu?
Aktarlardan temin edebileceğiniz lavanta yağını her akşam mutlaka tırnaklarına sürün. Tırnak eskisi gibi sertlik kazanacak, doğal bakım ihtiyacını giderecek sizde lavantanın muhteşem kokusuyla harika bir uyku çekeceksiniz.

Ellere zarar veren şeyler:
a- Fazla sıcak ve fazla soğuk su,
b- Deterjanlar, evde kullanılan temizlik ürünleri,
c- Güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak da elleri hırpalar.

Peki elleri nasıl korumalısınız?
a- Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven giyin.
b- Ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir