Kıskançlıktan Kurtulma Yolları

Kıskançlıktan kurtulma yolları nelerdir?

Bir çok insan kıskançlığı sevginin göstergesi olarak görüp bunun doğal bir şey olduğunu söyler. Halbuki kıskançlık çocukluğa kadar dayanan bir süreçtir. Tıpkı sevgi gibi onu da çocukluk zamanlarımızdan itibaren öğrenerek büyürüz. Fakat kıskançlığın dozu iyi ayarlanmadığı zaman ilişkide çatlamalar meydana gelebilir.

Bir ilişkiyi rahat etmeyecek derecede olan kıskançlık, onu besler ve daha da büyümesini sağlar. Daha açık bir ifadeyle az olması soğumaya çok olması ise ayrılığa neden olur. Bu sebeplerle dozu çok iyi ayarlanmalıdır. Fakat eşimi kıskanmaktan kendimi alamıyorum diyorsanız bence bu yazıyı okumalısınız.

Kıskançlıktan kurtulmanın 6 yolu

Kıskançlıktan kurtulmanın 6 yolu

Bir ilişkide kıskançlıktan kurtulmak için yapmanız gereken çeşitli yöntemler vardır. İşte kıskançlığı kontrol altında tutmak için 6 yol:

1. Eski güzel günlerinizi düşünün

Bir kıskançlık krizini kontrol edemeyebilirsiniz, ama biraz da yoğunlaşma ile düşüncelerinizi daha mutlu bir yere götürebilirsiniz. Psikolog Ayala Pines, Romantic Jealousy’nin yazarı, eski mutlu zamanlara konsantre olmayı öneriyor “Sevgilinizin en son yaptığı güzel şey ya da kendinizi harika hissetmenize sebep olan güzel bir şey” gibi. Kalıcı bir çözüm değil ama elinizdeki kadehin içindekini diğer kadının suratına fırlatmamanıza yarayabilir.

2. Bir arkadaşınızla fikir alışverişi yapın

Kıskançlık krizinizi sevgilinizin gözleri önüne sermeden önce mutlaka ikinci bir fikir edinin; bu en yakın arkadaşınız olabilir. Sizin göremediğiniz ayrıntıları fark eder ve tarafsız davranmanıza yardımcı olur.

3. Kıskandığınız kişiyle alakalı kendinize sorular sorun

Kıskanç bir insan değilmişsiniz gibi davranmaktan vazgeçin çünkü kabarıp kabarıp daha yıkıcı bir patlama ile bitmesi muhtemeldir. Bunun yerine kıskançlığınızı tetikleyen insan/durumla ilgili sorular sormaya başlayın. Neye benziyor, ondan etkilendi mi, ne hakkında konuştular? Zamanla, bu soruları suçlayıcı bir tavırla değil, doğal bir tavırla soracak kıvama geleceksiniz. Bebek adımları…

4. Sizi kıskandıran kişinin sizden üstün olmadığını anlayın

Partnerimizin bir başkası ile birlikte kaçtığını düşündüğümüzde, bize tercih edilenin Tanrının yarattığı en mükemmel canlılardan biri olduğunu düşünmemiz komik. Halbuki bu kuruntulardan kurtulmanın çok basit bir yolu var: diğer insanla tanışın. Tabi eğer karşılaşacağınız insan gerçekten çekici ve seksi ise defolarını bulmak için hevesli olacaksınızdır. Bu arada, Pines, ilişkilerdeki en sık kıskançlıkların iş/ofis bağlantılı ilişkilerden kaynaklandığını belirtiyor.

5. Onun kusursuz olduğu düşüncesinden kurtulun

En öğretici tavsiyelerden birisi olmasa da kıskançlık atağını bastırmak için sebep olan insanı sessizce ve özel olarak incelemekten geçiyor. Bir açığını bulanan kadar! Bulduktan sonra bunu kullanmak değil elbette, her şey kendi içinizi rahatlatmak için…

5. Yeni insanlar tanıyarak daha çok sosyalleşin

Partnerinizden ayrılana kadar ne kadar az hobiniz ve arkadaşınız kaldığını fark etmezsiniz. Ama bunu görebildiğiniz an da ayrılık, psikolojik sağlığınız için daha tehdit edici bir hal olacaktır. Oysa tekrar sosyalleşerek, yeni insanlar tanıyarak ve zamanınızı keyifli geçirerek kıskançlık nöbetlerinden kendinizi uzaklaştırabilirsiniz.

6. Çocukluk anılarından mümkün olduğunca uzak durun

Çocukluk bagajını boşaltın: Babanız çok mu çapkındı? Anneniz hep resmin dışında mıydı? Pinbes’a göre bu sürekli tehlikeli insanlarla çıkmayı tercih etmenizin sebebi olabilir: “Ebeveynlerinin ilişkisine dair kendisini güvende hissetmeyen ya da gençken birbirlerini aldatmalarına şahit olan birisinin kıskançlığa eğilimi daha çok olabilir. Yani kıskançlığı tetikleyen konular üzerinde kontrol sahibi olmak için çocukluk sorunlarının farkında olunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir